התנדבות עם נוער בסיכון

התנדבות עם נוער בסיכון

התנדבות עם נוער בסיכון

התנדבות עם נוער בסיכון

המונח "נוער בסיכון" מתייחס לילדים ובני נוער אשר חייהם כרוכים בסיכון מסוים, מצד משפחתם או מצד הסביבה המקיפה אותם. סיכון זה פירושו בדרך כלל פוטנציאל לפגישה ביכולתם לממש את זכויותיהם כפי שמצוינות באמנה לזכויות הילד, ביניהן זכויות הקשורות לקיומם הפיזי, בריאותם והתפתחותם הרגשית או החברתית, השתייכותם למשפחה, יכולתם ללמוד ולרכוש מיומנויות וכישורי חיים וכן הלאה.

מצבים המעמידים בני נוער בסיכון יכולים להיות רבים ומגוונים, ביניהם קושי כלכלי, משבר משפחתי, השתייכות לקבוצת מיעוט, מוגבלות פיזית או נפשית, מעבר בין איזורי מגורים או מסגרות ועוד.

לנוכח המציאות הקשה המלווה ילדים וילדות, נערים ונערות מרקעים שונים ומסיבות שונות, ישראלים רבים בוחרים לנסות ולסייע להם בדרכים מגוונות, הן במסגרת אישית והן במסגרת עמותות או ארגונים. להלן נסקור דוגמאות לארגונים הפועלים למען נוער בסיכון:

אור שלום

אור שלום הוא ארגון ללא כוונת רווח אשר מטפל בילדים ונערים שהוצאו מבתיהם ע"י רשויות הרווחה כתוצאה מחוסר תפקוד של הוריהם, התעללות פיזית, נפשית או הזנחה. הארגון הוקם בשנת 1980 ועושה מאמצים להעניק לילדים ולנערים הללו הגנה, סיוע, בית חם, חיבוק ואהבה – כל מה שילד או נער זקוקים לו על מנת להתפתח כראוי ולקבל סיכוי אמיתי להתמודד עם ההווה ולהתכונן אל העתיד.

ארגון אור שלום מציע שלל פתרונות טיפוליים וחינוכיים המיועד לילדים ונערים מגיל 0 ועד 25 שנפגעו דווקא מן המעגל הקרוב אליהם ביותר, הוא בני המשפחה שלהם. זאת מתוך מאמץ להוציא אותם ממעגל האלימות ולעזור להם להשיב את הביטחון העצמי והאמונה בעצמם ובעולם הסובב אותם.  לאתר העמותה

עמותת עלם

עלם הוקמה בשנת 1983 על ידי קבוצה של אישי ציבור ואנשי מקצוע בישראל ובארה"ב, מתוך מטרה לסייע לנוער בסיכון ומצוקה להיחלץ מן המצב הקיים ולקבל כלים שיהפכו אותם לבוגרים ולאזרחים תורמים הן לעצמם, הן למשפחתם והן לחברה הישראלית בכלל.

עלם פועלת בכ-30 יישובים בכל רחבי ישראל ומשמשת כתובת עבור נערים ונערות במצבי סיכון מגוונים, ביניהם התמודדות עם משברים אישיים בגיל ההתבגרות, נשירה ממסגרות, קשיי קליטה, בעיות משפחתיות, קשיים חברתיים, בעיות הקשורות להתמכרויות לאלכוהול וסמים, ניצול מיני, אלימות, עבריינות ועוד.

לשם הגשמת מטרותיה, עלם מפעילה למעלה מ-250 אנשי מקצוע, יועצים ומטפלים בתחומים שונים ויותר מ-1500 מתנדבים. בנוסף לטיפול פרטני בכל נער ונערה, עלם פועלת להעלאת נושאים הקשורים לנוער בסיכון אל סדר היום הציבורי מתוך שאיפה להעמיק את מעורבותם של הציבור הרחב מחד ושל המגזר העסקי מאידך, תוך יצירת שיתופי פעולה בעשייה למען אלה שנמצאים במצבי סיכון מדי יום ביומו. לאתר העמותה

גשר אל הנוער

עמותת גשר אל הנוער הוקמה בשנת 2002 במטרה לסייע לנוער בסיכון, נוער במצוקה או נוער משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות אשר מפגין מוטיבציה ונחישות להצליח. העמותה מפעילה שלושה "בתים חמים" באיזור תל אביב, בהם היא מעניקה פתרונות הוליסטיים לעשרות נערים ונערות מדי שנה. בכל בית חם שכזה ניתנים להם חום ואהבה, יחס אישי, העצמה וחיזוק עצמי, וכן ארוחות חמות וסיוע בלימודים.

בני הנוער המגיעים לעמותה מאותרים על ידי תהליך מובנה בשיתוף מוסדות רווחה ומסגרות חינוכיות. כל אחד מן הנערים והנערות מקבל תכנית מותאמת אישית לצרכיו, שבנוסף לשירותים המוענקים בבית החם כולל גם מערך תמיכה והעשרה ובו אירועי תרבות, טיולים בארץ, פעילויות הכנה לשירות צבאי או לאומי ועוד. לכל אורך הדרך עומד צוות עמותת גשר אל הנוער בקשר עם משפחותיהם של הנערים והנערות וכן עם גורמי הרווחה והחינוך המלווים אותם. לאתר העמותה

כישורים

פורסם ב

פברואר 28, 2018

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *