התנדבות עם גיל הזהב - מעשים טובים

התנדבות עם גיל הזהב

התנדבות עם מבוגרים

רבות כבר דובר על מצבם הבעייתי של הקשישים בישראל. רבים מהם נמצאים במצב כלכלי ירוד, כשהם מתקיימים רק מקצבה זעומה שאינה מספיקה לכל צרכיהם; חלק מהם אינם מסוגלים לבצע את כל המטלות היומיומיות הנדרשות, כגון הכנת מזון או ביצוע סידורים שונים; ואולי הדבר החמור מכל הוא שקשישים רבים הם פשוט אנשים בודדים מאוד, שבני משפחתם נמצאים במרחק פיזי או מנטלי רב מכדי לארח להם לחברה בתדירות מספקת.

סיבות אלה ונוספות הן שמניעות ארגונים ומתנדבים המעוניינים לסייע לבני ובנות גיל הזהב. יש כאלה שמסייעים לקשישים מבחינה כלכלית ותורמים להם כספים או מזון; יש כאלה שמטפלים בקשישים ובצרכים היומיומיים שלהם, כגון בישול, ניקיון ועזרה במטלות קטנות בבית, סיוע במיצוי זכויותיהם מול גופים כמו ביטוח לאומי ואחרים; ויש מי שמפיקים סיפוק אדיר מהפגת בדידותם, פשוט בכך שהם מקדישים זמן על מנת לשבת איתם, לפטפט, לשמוע סיפורים או לעשות פעילות מהנה כלשהי יחד: מוסיקה, אמנות, משחקי חברה ועוד.
התנדבות עם גיל הזהב מאפשרת לקשישים וקשישות להתחזק, לשפר את הדימוי העצמי ואת המעמד החברתי שלהם, ולהבטיח את איכות חייהם בגיל הזיקנה.

ארגונים שבמסגרתם ניתן להתנדב למען קשישים

להלן מספר ארגונים הפועלים למען בני ובנות גיל הזהב:

אגודת אש"ל
ארגון הפועל במטרה להקים ולהפעיל מרכזי יום לקשישים ובתי אבות, יוזם פרוייקטים מגוונים בתחומי הבריאות והתזונה, מפעיל מסגרות וחוגים בתחומי העשרה כגון מוסיקה, גינון, תרבות ואמנות, טלוויזיה, עיתונות ועוד.

יד יחזקאל
עמותה המסייעת לקשישים בתרומות תלושי מזון לקראת החגים והתנדבות בבתי אבות ברחבי המדינה.

מרכז לטיפול בקשיש בקהילה (מלב"ב)
ארגון המפעיל מועדונים לקשיש, בהם נערכות פעילויות כגון ריקוד, אמנות ומוזיקה, בעיקר לקשישים המגלים סימנים ראשונים של דמנציה. בנוסף מפעיל הארגון גם טיפולי בית עבור קשישים תשושי נפש שאינם יכולים להגיע למועדונים.

האגודה למען הקשיש בת"א-יפו (קשת)
עמותה שמתנדביה מקיימים קשרים טלפוניים עם קשישים, מבקרים קשישים בודדים, מלווים אותם לבדיקות ומשמשים כמורים לתנ"ך, ציור, שפות ועוד.

המשפט בשירות הזקנה
עמותה המסייעת לקשישים בכל הקשור לזכויות ומשפט, כגון הענקת ייעוץ משפטי באמצעות האינטרנט, העלאת מודעות לזכויותיהם וכדומה.

אירועים למען גיל הזהב

חודש נובמבר 2016 הוגדר כחודש ההוקרה לקשישים על ידי עמותת מט"ב, אשר יזמה מגוון רחב של אירועים בכל רחבי הארץ שמטרתם להעלות מודעות ציבורית לשילוב קשישים במרקם החברתי. בין היתר בחדרה נהנו קשישים ממופעי מחול של ילדי העיר, במג'דל שמס נפגשו קשישים עם בני נוער לפעילות משותפת של סיפורים ושתילת צמחי תה, ובמשכן הכנסת נערך סיור מודרך לקשישים תושבי ירושלים.

בנוסף, לאורך כל השנה מתקיימת פעילות מיוחדת בשם "דיאלוג עם הזמן" במוזיאון הילדים בחולון. במסגרת הפעילות, הנתמכת על ידי עמותת מט"ב בשיתוף עם ג'וינט ישראל, המשרד לאזרחים ותיקים והקרן לידידות, מציגים מדריכים קשישים למבקרי המוזיאון את העתיד הממתין להם בגיל זיקנה, תוך שילוב של התרגשות ושעשוע, מחשבות ותובנות.

מתנדבים מספרים

דפנה, 24, תל אביב: "התחלתי להתנדב בבית אבות ברמת גן כסטודנטית כי הייתי צריכה סיוע במימון שכר לימוד ותכנית ההתנדבות הציעה מלגה. הייתי מגיעה לשם בכל יום שישי, מדברת עם הקשישים, משחקת איתם ופשוט יושבת איתם בכיף. היום אני כבר עם התואר ביד, אבל עדיין מגיעה לשם בכל יום שישי."

רן, 32, חולון: "בהתחלה הייתי בא לבקר את סבתא שלי בבית אבות, ובהמשך פשוט התחברתי לאנשים. היום, בעיני, כולם שם הם סבים וסבתות שלי".

כישורים

פורסם ב

ינואר 11, 2017

4 תגובות

 1. איה סעיד

  איך יכולים להסיג ערקות חוטים ש הזקנים יסרגו ביחד אני מנהלת קהילות ורכזת מרכ מתנסים מנהלת קהילה ותרבות ו מפתחת קהילות ומיצרת פיורקטים

  השאר תגובה
  • daniel

   שלום איה,
   האתר נועד לרכז מקומות להתנדב בהם ולהפנות אליהם, אבל אם תפני למקס סטוק וחנויות בסגנון יש שם ערכות חוטים בזול מאוד. https://www.maxstock.co.il/
   אם תתקשרי אליהם, אולי יסכימו לתרום מעט למען עשייה טובה ופרוייקטים למען הקהילה.
   בהצלחה.

   השאר תגובה
 2. ויוי

  אשמח לדבר אתכם בדחיפות
  0505069454

  השאר תגובה
  • daniel

   היי ויוי,
   אם זה בנוגע לפרסום התנדבות באתר, ניתן ליצור קשר דרך לשונית "שתפו את הסיפור שלכם". אחרת ניתן ליצור קשר דרך עמוד הפייסבוק שלנו.

   השאר תגובה

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *