התנדבות עם גיל הזהב - מעשים טובים

התנדבות עם גיל הזהב

התנדבות עם גיל הזהב

רבות כבר דובר על מצבם הבעייתי של הקשישים בישראל. רבים מהם נמצאים במצב כלכלי ירוד, כשהם מתקיימים רק מקצבה זעומה שאינה מספיקה לכל צרכיהם; חלק מהם אינם מסוגלים לבצע את כל המטלות היומיומיות הנדרשות, כגון הכנת מזון או ביצוע סידורים שונים; ואולי הדבר החמור מכל הוא שקשישים רבים הם פשוט אנשים בודדים מאוד, שבני משפחתם נמצאים במרחק פיזי או מנטלי רב מכדי לארח להם לחברה בתדירות מספקת.

סיבות אלה ונוספות הן שמניעות ארגונים ומתנדבים המעוניינים לסייע לבני ובנות גיל הזהב. יש כאלה שמסייעים לקשישים מבחינה כלכלית ותורמים להם כספים או מזון; יש כאלה שמטפלים בקשישים ובצרכים היומיומיים שלהם, כגון בישול, ניקיון ועזרה במטלות קטנות בבית, סיוע במיצוי זכויותיהם מול גופים כמו ביטוח לאומי ואחרים; ויש מי שמפיקים סיפוק אדיר מהפגת בדידותם, פשוט בכך שהם מקדישים זמן על מנת לשבת איתם, לפטפט, לשמוע סיפורים או לעשות פעילות מהנה כלשהי יחד: מוסיקה, אמנות, משחקי חברה ועוד.
התנדבות עם גיל הזהב מאפשרת לקשישים וקשישות להתחזק, לשפר את הדימוי העצמי ואת המעמד החברתי שלהם, ולהבטיח את איכות חייהם בגיל הזיקנה.

ארגונים שבמסגרתם ניתן להתנדב למען קשישים

להלן מספר ארגונים הפועלים למען בני ובנות גיל הזהב:

אגודת אש"ל
ארגון הפועל במטרה להקים ולהפעיל מרכזי יום לקשישים ובתי אבות, יוזם פרוייקטים מגוונים בתחומי הבריאות והתזונה, מפעיל מסגרות וחוגים בתחומי העשרה כגון מוסיקה, גינון, תרבות ואמנות, טלוויזיה, עיתונות ועוד.

יד יחזקאל
עמותה המסייעת לקשישים בתרומות תלושי מזון לקראת החגים והתנדבות בבתי אבות ברחבי המדינה.

מרכז לטיפול בקשיש בקהילה (מלב"ב)
ארגון המפעיל מועדונים לקשיש, בהם נערכות פעילויות כגון ריקוד, אמנות ומוזיקה, בעיקר לקשישים המגלים סימנים ראשונים של דמנציה. בנוסף מפעיל הארגון גם טיפולי בית עבור קשישים תשושי נפש שאינם יכולים להגיע למועדונים.

האגודה למען הקשיש בת"א-יפו (קשת)
עמותה שמתנדביה מקיימים קשרים טלפוניים עם קשישים, מבקרים קשישים בודדים, מלווים אותם לבדיקות ומשמשים כמורים לתנ"ך, ציור, שפות ועוד.

המשפט בשירות הזקנה
עמותה המסייעת לקשישים בכל הקשור לזכויות ומשפט, כגון הענקת ייעוץ משפטי באמצעות האינטרנט, העלאת מודעות לזכויותיהם וכדומה.

אירועים למען גיל הזהב

חודש נובמבר 2016 הוגדר כחודש ההוקרה לקשישים על ידי עמותת מט"ב, אשר יזמה מגוון רחב של אירועים בכל רחבי הארץ שמטרתם להעלות מודעות ציבורית לשילוב קשישים במרקם החברתי. בין היתר בחדרה נהנו קשישים ממופעי מחול של ילדי העיר, במג'דל שמס נפגשו קשישים עם בני נוער לפעילות משותפת של סיפורים ושתילת צמחי תה, ובמשכן הכנסת נערך סיור מודרך לקשישים תושבי ירושלים.

בנוסף, לאורך כל השנה מתקיימת פעילות מיוחדת בשם "דיאלוג עם הזמן" במוזיאון הילדים בחולון. במסגרת הפעילות, הנתמכת על ידי עמותת מט"ב בשיתוף עם ג'וינט ישראל, המשרד לאזרחים ותיקים והקרן לידידות, מציגים מדריכים קשישים למבקרי המוזיאון את העתיד הממתין להם בגיל זיקנה, תוך שילוב של התרגשות ושעשוע, מחשבות ותובנות.

מתנדבים מספרים

דפנה, 24, תל אביב: "התחלתי להתנדב בבית אבות ברמת גן כסטודנטית כי הייתי צריכה סיוע במימון שכר לימוד ותכנית ההתנדבות הציעה מלגה. הייתי מגיעה לשם בכל יום שישי, מדברת עם הקשישים, משחקת איתם ופשוט יושבת איתם בכיף. היום אני כבר עם התואר ביד, אבל עדיין מגיעה לשם בכל יום שישי."

רן, 32, חולון: "בהתחלה הייתי בא לבקר את סבתא שלי בבית אבות, ובהמשך פשוט התחברתי לאנשים. היום, בעיני, כולם שם הם סבים וסבתות שלי".

9 תגובות

 1. גלית פרדיס

  שלום. אני מאוד בודדה. זה דחוף. תודה

  0546479942

  השאר תגובה
 2. קרן מור

  היי, אשמח שיצרו איתי קש לגבי התנדבות עם קשישים . הנייד שלי 054-7730607

  השאר תגובה
 3. נועה שחר

  אשמח להתנדב בסיוע לקשישים, אם זה כלכלית או לשמש להם לאוזן קשבת..

  השאר תגובה
 4. לאה

  שלום רב
  מחפשת לאבא שלי שגר לבדו בפתח תקווה מישהו שיבוא לשוחח איתו פעם בשבוע
  הוא מאד מעורה בענייני היום , פוליטיקה ועוד
  טודה לכם אם תוכלו לעזור לכוון אותי מי יכול לעזור להפיג את בדידותו
  תודה
  לאה 0545994550

  השאר תגובה
 5. נועה שושני

  היי , אני חיילת שמעוניינת להביא את המחלקה שלה ליום התנדבות עם קשישיח , אשמח שיצרו איתי קשר בהקדם

  השאר תגובה
 6. ליאורה

  שלום
  אשמח להעניק אוזן קשבת ולבקר קשיש/ה יחד עם בני בן החמש. פעם בשבוע אחר הצהריים, בהרצליה בבקשה.
  0547779438

  השאר תגובה
 7. הודיה

  היי אשמח להתנדב עם קשישים, להעביר להם סדנאות להפגת פתח, דכאון, חרדה ע"י נשימות, כלים מעשיים דמיון מודרך.
  אשמח שתרצו איתי קשר, תודה

  הודיה: 0542452288

  השאר תגובה
 8. סמדר פומרנץ

  יש לנו אבא מדהים, בן 93 איש רוח חכם ועדין. עו"ד בעברו וזכויות רבות נזקפות לו על חסדים רבים אשר עשה בחייו. פעיל מחתרת ונתינה רבה. בערוב ימיו חשוב לנו להנעים את זמנו. אז אם אתם מכירים אנשים עם נשמה, שיוכלו לשחק איתו שחמט או שש בש נשמח

  השאר תגובה
 9. רננה רוזנברג

  שלום, אני מלווה אישה מבוגרת בת 90 שלא יוצאת מהבית, גרה ברעננה. מחפשת מישהי עם רקע בהתעמלות/פיזיותרפיה שיכולה לעשות איתה תרגילי התעמלות בסיסיים, כדי להעלות את איכות החיים ולעזור לה להרגיש פעילה.
  תודה רבה ותבורכו! רננה 0549145350

  השאר תגובה

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *