התנדבות במגן דוד אדום

התנדבות במגן דוד אדום

התנדבות במגן דוד אדום

כולנו מכירים את מגן דוד אדום (מד"א), את צפירת האמבולנסים ששועטים בדרכים ואת הפראמדיקים שמגיעים בתוך שניות לזירת תאונה או לטיפול באדם שהתמוטט. אולם מי הם אותם אנשים שנמצאים בכוננות כל הזמן, דרוכים לרגע שבו יזעיקו אותם על מנת להגיש טיפול רפואי? לא רבים יודעים שחלק גדול מן המערך הרפואי של מד"א מורכב ממתנדבים – אנשים שעוברים הכשרה מקצועית לתפקידי טיפול רפואי מסוגים שונים, אולם שלא על מנת לקבל על כך תמורה מלבד הסיפוק הכרוך בהצלת חיים.

אודות מד"א

רוח ההתנדבות שזורה לאורכו ולרוחבו של ארגון ההצלה הלאומי של ישראל, שכן מד"א עצמו הוקם בשנת 1930 בתל אביב על ידי מתנדבים אשר רכשו את האמבולנס הישראלי הראשון מכספי תרומות. עד היום מהווה ההתנדבות אבן יסוד בארגון, ובסך הכל משולבים בו כ-14,000 מתנדבים מכל המינים והעדות וכמעט בכל תחום רפואי אפשרי.

כיום ארגון מד"א בנוי באופן דומה לארגוני הצלה אחרים בעולם, כגון הסהר האדום או הצלב האדום, ובין השירותים שהוא מספק ניתן למנות הגשת עזרה ראשונה, קיום התרמות דם והדרכת הציבור הרחב בנושאים מגוונים, החל מהצורך בשתייה מרובה בחודשי הקיץ החמים ועד לקורסי עזרה ראשונה. בנוסף לכך, אנשי מד"א עוסקים בשלל פרוייקטים קהילתיים שונים.

יחידת הכוננים

יחידה זו מונה קרוב ל-3000 מתנדבים הפרוסים בכל רחבי הארץ, אשר עברו קורס הכשרה מקצועית ומתמחים ברפואת חירום, מצוידים בציוד מתקדם להגשת עזרה ראשונה. הכוננים הם אלה שעומדים על המשמר ומוכנים לזנוח כל דבר שבו הם עוסקים ברגע שבו מתקבלת קריאה מן המוקד באיזורם. אז הם מוזנקים במהירות אל מקום האירוע, או באמצעות רכבם הפרטי או באמצעות אופנועים ייעודיים של מד"א, וכך מקצרים את זמני התגובה ומגישים עזרה ראשונה עוד לפני שמגיע האמבולנס. לעיתים, הכוננים הללו יכולים לעשות את ההבדל בין חיים למוות.

הכוננים מחויבים לבצע השתלמויות מקצועיות ולהצטרף מעת לעת למשמרות באמבולנסים בסניפים השונים של מד"א. לרשותם עומד ציוד חדיש לאיתור ומיקום, כגון מכשירי קשר וביפרים, וכן ציוד רפואי מתקדם, כגון דפיברילטורים חצי-אוטומטיים.

נוער מד"א

נוער מד"א הינו ארגון הומניטרי המתבסס על ערכי חינוך להצלחת חיים, על פעילויות הומניטריות בקהילה ועל התנדבות למען הכלל. הארגון פועל במסגרת פעילות מד"א, ובמסגרתו פועלים כ-7000 נערים ונערים בגילאי 15 עד 18.

עם תחילת ההתנדבות בארגון נוער מד"א, המתנדבים עוברים קורס הכשרה לתפקידי מגישי עזרה ראשונה בניידות טיפול נמרץ ובאמבולנסים. בנוסף, הארגון מקיים הדרכות עזרה ראשונה בקהילה וכן פעילויות הומניטריות מגוונות המחזקות את ערכי התנועה, בהן הפעלות בתחום הקשורים לחיי אדם והצלתם, איסוף מזון עבור משפחות נזקקים בחגים והושטת עזרה לכלל האוכלוסיה בזמני משבר.

התנדבות במד"א

לאחר סיום קורסי ההכשרה, בין אם ביחידת הכוננים ובין אם בנוער מד"א, המתנדבים מצטרפים לצוותי אמבולנסים שיוצאים לקריאות אמת ומטפלים בחולים ובנפגעים.

בתחילה המתנדבים החדשים מצוותים לחונך ותיק, בהמשך נערכות מספר השתלמויות מקצועיות בשנה על מנת לשפר את הרמה המקצועית של כל מתנדב, וניתן גם לצאת לקורסים מתקדמים יותר, כגון טיפול באירועים רבי נפגעים, קורס הדרכת עזרה ראשונה, השתלמות ניידת טיפול נמרץ וכן הלאה.

כל מתנדב יכול להתחיל בנוער מד"א ולהתקדם לתפקידים אחרים. לא נדיר לפגוש בשורות מד"א מתנדבים בוגרים שהצטרפו לארגון בגיל 15 ופשוט נשארו בו לאורך השנים; גברים ונשים שאוהבים את התפקיד שלהם גם אם הוא מצריך נטישה פתאומית של בילוי משפחתי. אלה הם האנשים שאוהבים לצבור ידע וניסיון – אבל לעולם לא מתרגלים לסיפוק שמתלווה להצלת החיים.

כישורים

פורסם ב

ינואר 1, 2018

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *