התנדבות עם עולים חדשים - מעשים טובים

התנדבות עם עולים חדשים

התנדבות עם עולים חדשים

מדי שנה מגיעים לישראל עולים חדשים רבים מכל קצוות העולם. הם מותירים מאחור כמעט את כל מה שיש להם, כולל דירה ומקום עבודה, בני משפחה וחברים, על מנת להקים בישראל בית חדש. מטבע הדברים מדובר בצעד לא פשוט, והעולים החדשים נתקלים בשלל קשיי קליטה: עליהם ללמוד את השפה, למצוא מקום מגורים ועבודה, להתמודד עם מצוקות כלכליות ושלל אתגרים בחיי היום-יום, כגון פתיחת חשבון בנק, תשלומי חשבונות ואפילו רכישת מוצרים בסופרמרקט.

העליה לישראל, העקירה מכל מה שמוכר לטובת חבלי קליטה קשים, עלולים ליצור עבור עולים רבים משבר עמוק. עם זאת, יש גם לא מעט ישראלים, ארגונים ועמותות, אשר נרתמים לסייע לעולים החדשים על מנת להקל על השתלבותם בחברה.

ארגונים שבמסגרתם ניתן להתנדב למען עולים חדשים

הסוכנות היהודית

הסוכנות היהודית היא ככל הנראה הארגון הגדול והידוע ביותר הפועל למען עולים חדשים באמצעות מגוון רחב של תוכניות ופרוייקטים, החל מקירוב קהילות יהודיות בעולם למדינת ישראל, המשך בתהליך העלייה לישראל ועד לפעילויות שילוב בהווייה הישראלית, עידוד נתינה חברתית ועשייה למען האחר.

כך למשל אחד השירותים הניתנים לעולים חדשים מטעם הסוכנות היהודית הוא מרכז תעסוקה, "עליה", המסייע לאלה הנמצאים בעיצומו של תהליך העלייה להשתלב בשוק העבודה הישראלי. זאת, בין היתר, באמצעות חיבור בינם לבין עולים ותיקים המשמשים להם כמדריכי תעסוקה, וכמובן באמצעות הפעלת מאגר משרות דרושים בשפות שונות.

תוכנית נעל"ה

נעל"ה, "נוער עולה לפני הורים", היא תוכנית נוספת של הסוכנות היהודית בשיתוף עם משרד החינוך, אשר נוסדה בתחילת שנות התשעים עם תחילתו של גל העלייה ממדינות חבר העמים אולם אינה מתמקדת רק באוכלוסיה דוברת רוסית. התוכנית מאפשרת לנערים ונערות בין הגילאים 14 עד 16 לבצע את תהליך העלייה לישראל ללא הוריהם ומלווה אותם בצעדיהם הראשונים בארץ.

מרכז סיוע לעולה במשבר: סל"ע

אסון הפוקד אדם כלשהו, כגון פציעה או מוות של בן משפחה, עשוי להיות טראומתי עבור כל אחד. אולם על אחת כמה וכמה כאשר אסון כזה פוקד עולה חדש שאיננו יודע אל מי לפנות בנושאי מידע, מיצוי זכויות, סיוע רגשי או כלכלי. במסגרת פעילות מרכז סל"ע קיימות תוכניות מגוונות, בהן תמיכה לילדים ובני נוער, תמיכה בהורים שכולים, תמיכה בסבים המגדלים את נכדיהם שהתייתמו ועוד.

אגודת יהודי אתיופיה

מבין כל העולים החדשים המגיעים לישראל, נדמה כי אלה שהגיעו מאתיופיה סובלים ממירב גילויי הגזענות, האלימות וקשיי ההשתלבות בחברה הישראלית. על מנת לסייע להם, הוקמה בשנת 1994 האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, אשר פועלת בתחומי חינוך, דיור ותעסוקה למען שילוב קהילת העולים מאתיופיה בחברה. בזכות הניסיון הרב שנצבר באגודה עד כה, היא משמשת גם כמקור סיוע וייעוץ מקצועי עבור ארגונים נוספים הפועלים למען אוכלוסיה זו, בהם עמותת "עולים ביחד" הפועלת לצמצום שיעור האבטלה בקרב אקדמאים שעלו מאתיופיה, עמותת "טנא בריאות" הפועלת בתחום הרפואי וכדומה.

מתנדבים מספרים

קטיה, 34, עפולה:

"עשיתי עלייה לפני 23 שנים מרוסיה, ובהתחלה היה מאוד קשה ללמוד את השפה ולמצוא חברים. בגלל זה בחרתי ללוות משפחה שעלתה גם כן מרוסיה: אני שמחה לעזור להם להתאקלם ולחסוך מהם את הקשיים שאני עברתי".

דניאל, 27, חולון:

"אני מתנדבת בתכנית שעוזרת לנערות עולות חדשות לרכוש השכלה, מקצוע וכישורי חיים. לדעתי חשוב לעזור לעולים חדשים. אם הם בחרו לחיות כאן אז אנחנו צריכים לקבל אותם בידיים פתוחות. רק ככה אפשר ליצור פה חברה מגובשת וטובה יותר."

כישורים

פורסם ב

יוני 20, 2017

6 תגובות

 1. אלון

  שלום, אני מעוניין להתנדב עם נוער עולה באזור השרון. יש לי נסיון רחב ואני גם מתעסק עם הנושא במהלך השבוע, הייתי רוצה להרחיב את התרומה שלי לתחום.

  השאר תגובה
 2. חגית

  שלום
  אפשר פרטים על ההתנדבות?

  השאר תגובה
 3. טימור

  שלום. שמי טימור ,עליתי לארץ לפני 23 שנים. למדדתי בפנימיה עם הרבה חברה מנעלה 16 וראיתי כמה קשה להם להתעקלם במדינה ללא הורים. לאיפה לגשת לאחר הלימודים ואיך לחפש עבודה. הייתי רוצה לעזור ביום מעשים טובים לעולים חדשים להתחיל דרך חדשה בפורום תעסוקתי באזור צפון
  תודה

  השאר תגובה
  • רעות

   היי, אשמח להתנדב עם קבוצה של כ20 בנות (בנות 14) עם עולים חדשים בקיץ.

   השאר תגובה
   • daniel

    היי רעות,
    אנחנו לא מייצגים אף אחד מארגוני ההתנדבות שאוזכרו במאמר, אבל אם תפנה אליהם אני בטוח שישמחו לקבל את ההתנדבות שלך.
    בהצלחה.

    השאר תגובה

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *