התנדבות עם ניצולי שואה - מעשים טובים

התנדבות עם ניצולי שואה

התנדבות עם ניצולי שואה

מספרם של האנשים שהיו שם והולך וקטן ככל שעובר הזמן, אולם הסיפורים על הבדידות והקשיים המלווים אותם כיום רק הולך וגדל. עם זאת, רבים הם הארגונים והמתנדבים המבינים כי לא נותר עוד זמן רב עד שאחרון ניצולי השואה ילך לעולמו, ויש לנצל את הזמן היקר שיש לנו עימם על מנת לשפר את חייהם ולהאיר מעט את יומם.

מסיוע במיצוי זכויותיהם של ניצולי השואה, המשך בתיעוד ושימור הזיכרון ועד מפגשים קבועים המפיגים את בדידותם, להלן מספר ארגונים המתנדבים למען ניצולי השואה:

ארגונים שבמסגרתם ניתן להתנדב למען ניצולי השואה

עמותת עמך

המרכז הישראלי לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי השואה והדור השני מעניק טיפולים נפשיים, תמיכה וחברה עבור ניצולי השואה ובני משפחותיהם, באמצעות רשת מועדונים הפועלת בתריסר מקומות ברחבי הארץ. בנוסף, צוות מקצועי מבקר בבתיהם של ניצולים ומפעיל מערך מתנדבים המעניקים אוזן קשבת לניצולים.

דורות ההמשך

עמותת דורות ההמשך נושאי מורשת השואה והגבורה היא ארגון המאגד את בניהם, נכדיהם וניניהם של ניצולי השואה, במטרה להנציח את זיכרון השואה והגבורה ואת סיפוריהם האישיים של הניצולים והמשפחות, הן בתקופת השואה והן אחריה. מתנדבי העמותה פועלים מתוך תחושת אחריות ורצון לתעד את הדברים למען הדורות הבאים, ומפעילים פרוייקטים כגון סדנאות כתיבה וסיפור, מפגשי "זיכרון בסלון", הכשרת מורי דרך להדרכת טיולי תלמידים לאנדרטאות פרטיזנים ולוחמים ועוד.

קפה כמו פעם

מדי יום שני אחר הצהריים נפגשים למעלה מ-60 ניצולי שואה במועדון חברתי בבת ים, ובו הם נהנים מפעילויות מגוונות כגון הרצאות, הרקדות, סדנאות ועוד. המטרה: להרחיב את המעגלים החברתיים של הניצולים על רקע של זיכרונות משותפים וליצור מסגרת שאליה יוכלו לצאת מן הבית כדי להתרועע ולהתחבר עם ניצולי שואה נוספים.

אביב לניצולי השואה

עמותת אביב הוקמה על מנת לסייע לניצולי השואה בישראל למצות את זכויותיהם תוך ייעוץ וליווי אישי, ופועלת להפיץ ולהנגיש את המידע אודות הזכויות המגיעות לניצולי השואה באמצעים מגוונים. שאיפתם של המתנדבים בעמותה היא להבטיח כי ניצולי השואה יכירו את זכויותיהם ויקבלו אותן, על מנת לשפר את מצבם הכלכלי ואיכות חייהם.

העמותה לעזרה מיידית לניצולי השואה

עמותה המופעלת על ידי מתנדבים בלבד, ומסייעת לניצולי שואה בכל תחום שרק אפשר: מזון ומצרכים, ניקיון ותיקונים בבית, תרופות, ציוד רפואי, ייעוץ רפואי, הסעות, אירוח לחברה, תיעוד זכרונותיהם, סיוע במיצוי זכויות ועוד. בחגים נוהגת העמותה לערוך אירועים אליהם מוזמנים ניצולי השואה, על מנת לתת להם תחושת חג והנאה.

אירועים למען ניצולי שואה

בחודש מאי 2016 התקיים אירוע פתיחת מלון בוטיק חדש בתל אביב, פורט אנד בלו, אשר הוקדש כולו לרווחת ניצולי השואה בחסות עמותת "בנפש חפצה". האירוע היה ערב גאלה מפואר ובו נהנו אנשי עסקים, עיתונאים, ידוענים, חברי כנסת ומובילי דעת קהל מאמנות, תרבות וקולינריה, תוך שהם קוראים לתרומה חברתית, לעשייה ולנתינה למען ניצולי השואה.

ערב גאלה נוסף באותה שנה, שהוקדש אף הוא לניצולי השואה, התקיים בחיפה בחסות אגודת ידידי עמותת שילה למען ניצולי שואה. באירוע זה, שכלל מופע מרכזי של הזמר הפריזאי מרשאל מרין, לקחו חלק כחמש מאות תושבים מחיפה והסביבה, וגויסו עשרות אלפי שקלים למען הפעלת מרכז רב-שירותים לניצולי השואה בעיר.

מתנדבים מספרים

ראובן, 53, תל אביב: "אני מתנדב עם ניצול שואה, נפגש איתו פעם בשבוע ומארגן לו הרצאות בכל מיני נושאים מעניינים. הוא פשוט מאוד אחד מהחברים הכי טובים שלי."

סיגל, 31, ירושלים: "ניצולת השואה שאני מלווה תמיד שמחה לראות אותי. היא אומרת שאני ממש כמו נכדה שלה, והאמת שגם אני מרגישה לפעמים שהיא כמו סבתא נוספת."

 

כישורים

פורסם ב

ינואר 11, 2017

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *