התנדבות בשמירה על הטבע

התנדבות בשמירה על הטבע

התנדבות בטבע

 

התנדבות בשמירה על הטבע

במאה ה-21 קל להמעיט בחשיבותו של הטבע הסובב אותנו. עצים נכרתים על מנת לפנות מקום לבניינים חדשים ומשמשים כחומר גלם בתעשיית הנייר, הדגים בים התיכון נעלמים בקצב מהיר כתוצאה משינויי אקלים שבחלקם נובעים מזיהום הסביבה בגלל מפעלי תעשייה, אוצרות הטבע מנוצלים משיקולים כלכליים קרים וכן הלאה. אולם במדינת ישראל, שהתברכה בשלל ערכי טבע ייחודיים כגון נופים מרהיבים, בעלי חיים מיוחדים וצמחיה שאין דומה לה בעולם, יש גם ישראלים רבים שמבינים שללא שמירה על הטבע היום אנו עלולים להיפגע בעתיד.

כיום פועלים בארץ מספר מוסדות, ארגונים ועמותות שמטרתם לשמור על הטבע, ובכולם מתנדבים ישראלים שפועלים בדרכים שונות, מקידום חוקים סביבתיים חדשים ואכיפת חוקים קיימים, המשך במאבקים נגד מפגעים ועד הגברת המודעות בציבור לנושאים סביבתיים מגוונים כגון שמירה על החי והצומח או צמצום זיהום האוויר.

המטרה של כולם משותפת: לשמור על הטבע כדי שיהיה לנו ולילדינו נעים לחיות כאן.

החברה להגנת הטבע

החברה להגנת הטבע היא עמותה ללא כוונת רווח, אשר פועלת בישראל החל משנת 1953 ועד היום ומהווה את הארגון הסביבתי הוותיק בישראל ואחד מן הוותיקים בעולם. החברה הוקמה לאחר שנודע על כוונת משרד החקלאות דאז לייבש את איזור אגם החולה על מנת לפנות שטחים לשימוש חקלאי. בבסיס החברה נמצא הרעיון לפיו יש להקים ארגון חזק שירכז שלל פעילויות בתחום השמירה על הטבע, ואמנם ייבוש החולה לא נמנע, אולם החברה להגנת הטבע המשיכה לפעול בתחומים רבים נוספים.

תחומי הפעילות של החברה להגנת הטבע רחבים ומתבטאים בשלל פעילויות הקשורות לשמירה על הטבע, בהם פרוייקטים בתחום החינוך, מאבקים ציבוריים לשימור פרחי הבר והגנה על חופי הים, עידוד אהבת הארץ ותיירות פנים, פעילות בוועדות תכנון, לחץ על מקבלי החלטות ויצירת שיתופי פעולה פוריים בין ארגונים מסחריים לבין ארגוני סביבה.

הודות לפעילותם של מתנדבי החברה להגנת הטבע, כיום אנו יכולים לטייל בשביל ישראל הנמתח מדן ועד אילת לאורך כ-1100 קילומטרים של טבע, נוף, חי וצומח; בכל רחבי הארץ תלמידים מכירים את הטבע הישראלי המיוחד ב-11 בתי ספר שדה; ומדי שנה נערכות פעילויות רבות למשפחות, נוער וילדים, כגון טיולים, סיורים, חוגים וכדומה.

 

רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים היא רשות ממשלתית האמונה על שמירת הערכים של טבע ומורשת במדינת ישראל. הרשות כפופה למשרד להגנת הסביבה ואחראית על ניהול שמורות טבע וגנים לאומיים, אוכפת חוקי שמירת טבע בשטחים פתוחים ומפעילה חטיבת מדע ומרכזי חינוך והסברה.

הרשות היא למעשה איחוד של שתי רשויות אחרות: רשות הגנים הלאומיים, שהייתה אחראית על שימור ופיתוח אתרים בעלי ערך לאומי, היסטורי או תיירותי; ורשות שמורות הטבע שהייתה אחראית על שמירת החי והצומח. שתי הרשויות הוקמו בשנת 1964 ואוחדו בשנת 1998. היא פועלת מכוחו של חוק הגנים הלאומיים ושמורות הטבע שנחקק בשנת 1963, לפיו מדובר בנכסים שאינם שייכים לדור הנוכחי בלבד ועל כן יש להגן עליהם למען דורות העתיד.

תחומי הפעילות העיקריים של רשות הטבע והגנים נחלקים לשמירה על ערכי הטבע, על המערכות האקולוגיות ועל נופי הארץ; שמירה על אתרי מורשת וטיפוחם למען תיירי פנים וחוץ; הסברה וחינוך הציבור לשמירה על ערכי הטבע, הנוף והמורשת. בנוסף הרשות משקיעה רבות בהפיכת נכסי הטבע של מדינת ישראל לנגישים עבור כלל הציבור, ובכלל זה עבור אנשים עם מוגבלויות, וכן יוזמת פעילויות עבור כל המשפחה, כגון טיולים מודרכים, אירועי פולקלור ועוד.

כישורים

פורסם ב

ינואר 11, 2018

7 תגובות

 1. אנה שמש

  שלום רב ,
  אשמח מאוד לקחת חלק במאמץ – חוויה ולשמור על הטבע שלנו.
  מחכה לפרטים נוספים , תודה מראש 🙂

  השאר תגובה
 2. יקירה לוי

  רוצות להתנדב קבוצת נערות בית לוכדות החלומות מכפר הנוער מנוף

  השאר תגובה
 3. אתי

  רוצה לשמוע פרטים על התנדבות ברשות הטבע והגנים , בבקשה .
  תודה

  השאר תגובה
 4. אהרון יוחאי

  מבקש לקבל פרטים על התנדבות ברשות הטבע והגנים

  השאר תגובה
   • אהוביה דגן

    היי אשמח להתנדב.

    השאר תגובה
    • daniel

     היי אהוביה,
     עמוד מעשים טובים אינו שלוחה של העמותות שאנחנו מפרסמים כאן, ולכן אני לא יכול לעזור לך להתנדב מעבר למה שכבר מוצג בכתבות שלנו.
     מציע לך לפנות לרשות הטבע והגנים או לחברה להגנת הטבע באתרים שלהם ולבדוק איך את יכולה לתרום לעשייה.
     בהצלחה

     השאר תגובה

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *