מעשים טובים כל השנה - מעשים טובים

מעשים טובים כל השנה

מעשים טובים כל השנה

לעיתים נדמה שהתנדבות למען אחר היא פעולה שבמהלך רוב ימות השנה נעשית בסתר, הרחק מן העין, ורק בימים מסוימים עולה לכותרות ומגיעה לתודעת הציבור הרחב. כאלה הם למשל יום המעשים הטובים, הנערך מדי שנה במהלך חודש מרץ; היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות המתקיים בכל 3 בחודש דצמבר; או בליינד דיי, יום ההזדהות עם אנשים עם לקויות ראייה בישראל, אשר מצוין באופן רשמי מדי 6 ביוני.

אולם בפועל המצב אינו כזה. בעוד שסוגים שונים של עשייה למען אחרים יכולים לקבל ביטוי תקשורתי לקראת מועד מסוים ולהישאר בין הצללים ביתר הזמן, הרי שפעילויות התנדבותיות רבות מתקיימות גם הרבה לפני המועד וגם הרבה אחרי שהוא חולף. התנדבות שכזו יכולה לבוא לידי ביטוי בתרומה של כסף, זמן או כשרון, כאשר כל אדם יכול לבחור את המטרה החשובה לליבו ולסייע לה בדרכים מגוונות; אולם תהיה הצורה המדויקת אשר תהיה – אין ספק שבישראל מתבצעים מעשים טובים כל השנה.

ערכה של ההתנדבות

רבים רואים בהתנדבות ערך חשוב, שכן היא תורמת לא רק למי שזקוק לעזרה אלא גם למי שמעניק אותה. יעידו על כך עשרות ומאות המתנדבים שפועלים בדרכים שונות, בין אם באמצעות תרומה כספית או בהצטרפות לאחת מן הפעילויות הרבות המנוהלות על ידי שלל ארגונים ועמותות בישראל. הואיל ואין צורך בהכשרה מיוחדת על מנת לעשות טוב עבור מישהו אחר, אלא רק ברצון טוב ומשאבים שכל אחד יכול לתרום כמיטב יכולתו, העשייה ללא ציפייה לקבלת תמורה ממלאת את המתנדבים תחושות של ערך, סיפוק והנאה.

תחושת הסיפוק אף מתעצמת כאשר כל מתנדב רואה לנגד עיניו גם את התמונה הגדולה: החברה הישראלית מורכבת מקבוצות מגוונות שחלק גדול מהן זקוק לסיוע, כגון עולים חדשים, קשישים, ניצולי שואה, ילדים עם צרכים מיוחדים ועוד. ככל שמתקיימים יותר מעשים טובים לאורך השנה, כך כל פעולה התנדבותית, גם הקטנה והצנועה ביותר, הופכת לחלק משינוי עצום של פני החברה הישראלית, ומסייעת להפוך אותה לטובה יותר, שוויונית, הוגנת וצודקת.

בעמודים הבאים תקראו אודות מעשים טובים המתקיימים כל השנה. אתם מוזמנים לקרוא, להתרגש ולקבל השראה