הישראלים נרתמים להצלת האמזונס - מעשים טובים

יערות האמזונס בוערים. זה קורה בגללנו, בני האדם. זהו אסון איום ונורא שהשלכותיו עשויות להיות הרסניות לטווח ארוך ולהשפיע על כולנו. בימים אלה עיניהם של רבים ברחבי העולם נשואות אל היערות העולים באש, ויש התוהים איך אפשר לעזור.

למה היערות בוערים בכלל?

למעשה, זה קורה כמעט בכל שנה בהיקף מצומצם יחסית, שכן שריפת יערות נהוגה באיזורים אלה למטרות פינוי שטחים ושימוש בהם לחקלאות או גידול בקר; בפרט בעונה החמה, אשר נמשכת באמזונס מחודש יולי ועד לחודש נובמבר מדי שנה, שריפות מבוקרות כאלה עשויות לצאת בקלות משליטה ולהפוך לשריפות ענק.

אלא שהשריפות שהשתוללו ביערות האמזונס בשנת 2019, ובמיוחד בקיץ, הן פשוט אסון טבע בקנה מידה בינלאומי. לשם השוואה, מ-1 בינואר 2019 ועד 1 באוגוסט באותה שנה נשרפו באמזונס יערות בשטח גדול פי ארבעה מכל שנת 2018 כולה, והשריפות עדיין רחוקות מדעיכה.

מה מימדי האסון?

האמזונס הוא לא סתם יער גשם מרהיב ורחב ידיים, אלא ביתם של כמיליון בני אדם וכ-3 מיליון מיני צמחים ובעלי חיים. גדלים בו צמחים ויצורים שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר על פני כדור הארץ, והשמדתם עשויה להיות היכחדות מוחלטת של מינים שגם לאחר שיקום ארוך של היער בעוד שנים רבות עדיין לא ניתן יהיה לשחזר.

יתרה מזאת, יערות האמזונס מייצרים כ-20 אחוזים מן החמצן שבכדור הארץ, מה שהקנה להם את הכינוי "הריאות של העולם". מלבד ייצור החמצן על ידי היערות, העצים גם סופגים פחמן דו חמצני מן האוויר ובכך מצמצמים את כמויות גזי החממה הנמצאים באטמוספירה. במילים אחרות, שריפת היערות באמזונס פירושה ייצור של פחות חמצן בעולם וכן עליה בכמויות גזי החממה שפירושה החמרה משמעותית בהתחממות הגלובלית.

מעבר לכך, לעצי יערות האמזונס יש השפעה גם על מזג האוויר הגלובלי: הם משחררים מעצמם אדי מים, המתעבים והופכים לערפל כבד שלאחר מכן הופך לענני גשם. תהליך זה משפיע על שורה ארוכה של תבניות ודפוסי מזג אוויר, כלומר היעלמות היערות עלולה להוביל לבצורת בחודשי החורף ואף לשבש את מזג האוויר בדרום אמריקה, במערב ארצות הברית ועוד.

אז מה אנחנו יכולים לעשות?

כישראלים, יערות האמזונס רחוקים מאיתנו גיאוגרפית אולם החשיבות שלהם עשויה לגעת בכל אחד ואחת מאיתנו. מדינת ישראל כבר שלחה לברזיל משלחת כבאים המונה 11 מומחי חילוץ, הצלה, שריפות יער וכדומה – אולם יש עוד דברים שאפשר לעשות:
• הסיבה העיקרית לפרוץ השריפות באמזונס היא כאמור שריפות מלאכותיות, מכוונות, שנועדו לפנות שטח למטרות אחרות, ביניהם גידול בקר או כריתת עצים לתעשיית הנייר והעץ. ככל שהביקוש למוצרים אלה יקטן, כך יהיה פחות צורך בשריפות מכוונות כאלה ופחות סיכוי שהן תצאנה משליטה; לכן הדבר הפשוט ביותר שכל אחד מאיתנו יכול לעשות הוא לצרוך פחות בשר בקר ופחות מוצרי נייר ועץ.
• דבר נוסף שאפשר לעשות הוא לעבור להשתמש במנוע החיפוש Ecosia. זהו מנוע חיפוש יעיל בדיוק כמו גוגל, אבל הרווחים מן המודעות שאליהן נחשפים הגולשים – 80 אחוזים מתוכם מוקדשים לנטיעות עצים. כך בעצם כל שימוש במנוע החיפוש הזה משמעו עץ חדש.
• בימים אלה מתקיים באתר giveback פרוייקט איסוף כספים של ישראלים למען האמזונס; כל התרומות שייאספו במסגרתו יועברו לעמותת Rainforest Alliance, ארגון ללא כוונת רווח הפועל למען שיפור העולם בדגש על הקשר בין האדם והטבע. בימים אלה פועל הארגון באמצעות הפעלת לחץ על שלל גורמים בעלי כוח פוליטי בעולם, רכישת שטחי יערות כדי למנוע כריתת עצים, סיוע לתושבי המדינות בהן נמצאים יערות הגשם ועוד. אם ברצונכם לתרום לפעילות הארגון, ניתן לעשות זאת באמצעות הקישור הזה.