רות חשין - מעשים טובים

היכרותה האישית, אופיה הייחודי ורוח היזמות שלה של חשין סייעו לה בגיוס תרומות גדולות אשר שימשו לתמיכה במאות מוסדות ירושלמיים שונים, ביניהם מפעלי תרבות מן המובילים והמשמעותיים בעיר, ביניהם מוזיאון המדע, תיאטרון החאן, סינמטק ירושלים, התזמורת הסימפונית העירונית, פארק טדי, אצטדיון טדי ועוד. כמו כן שימשו כספי התרומות שגייסה חשין לתמיכה בבתי ספר, בתכניות לגיל הרך במתנ"סים העירוניים, פרוייקטים של דו קיום וכדומה.

הקרן לירושלים בניהולה של חשין עשתה רבות למען העיר, תוך פיזור מושכל של כספי התרומות וללא התמקדות בפרוייקטים מסוג מסוים. פעילויות רבות בעיר לא היו יוצאות אל הפועל ולא היו מתקיימות לולא פעילותה של הקרן. כך לדוגמה פעילויות בתחום החינוך, אשר מקיפות מספר שכונות וכוללות שיתופי פעולה בין מוסדות חינוכיים שונים תוך שיתוף של הורי התלמידים, וכל זאת תוך ניסיון ליצור קהילה אמיתית, משמעותית ויציבה.

לאורך שנותיה הרבות בחוד החנית של הקרן לירושלים, הובילה חשין גם את פתיחתם של עשרה סניפים בחו"ל, בהם בארה"ב, אוסטרליה, דרום אמריקה ובמספר מדינות באירופה. בשנת 2012 פרשה מן הניהול, אולם ירושלים נותרה קרובה לליבה ופניה עדיין נתפסים בעיני נדבני העולם כפניה של הקרן.

פעילויות נוספות למען הקהילה

נוסף על פעילויותיה הרבות בקרן ירושלים, הן בשנים בהם ניהלה אותה בפועל והן בשנים האחרונות בהן היא משמשת כנשיאת כבוד – רות חשין אוחזת במספר תפקידים ציבוריים נוספים.

בין היא חברה במועדות של מספר מוסדות תרבות ירושלים, בהם פסטיבל ישראל, תיאטרון החאן, תיאטרון ירושלים, מוזיאון תולדות ירושלים, התזמורת הסימפונית העירונית, המרכז למוסיקה ירושלים ועוד. חשין גם מכהנת כחברה במועצת המנהלים בחברת "טבע", ובבעלותה אחוז קטן ממניות החברה. כמו כן היא גם משמשת כחברה במועצה הציבורית של ארגון "יש דין", עמותת מתנדבים למען זכויות אדם.

אודות רות חשין

רות חשין היא הנשיאה לשעבר של קרן ירושלים ואחת ממייסדיה. לאחר שהקדישה את מירב שנותיה לשיקום ופיתוח העיר ירושלים, כיום היא משמשת כנשיאת כבוד של הקרן שניהלה במשך שנים רבות וחברה במועצות מנהלים של מספר מוסדות תרבות בעיר.

פרטים אישיים

רות חשין נולדה בירושלים וגדלה בשכונת רחביה, דור שישי למשפחה ותיקה בעיר: סבה-רבה היה יואל משה סלומון, מפורצי הדרך לירושלים, וסבה היה חיים סלומון, סגן ראש עיריית ירושלים בתקופה שלפני קום מדינת ישראל וממייסדי חברת התרופות שכיום מוכרת בכל העולם בשם "טבע". אביה, נחמן סלומון, היה מנכ"ל טבע. שמה מוכר לציבור גם כרעייתו של מישאל חשין ז"ל, שופט בבית המשפט העליון.

חשין נולדה למשפחה אמידה, וכתוצאה מכך היא היום אחת מן הנשים העשירות בישראל. הונה מוערך בכ-200 מיליון דולר, אולם היא נחשבת לאדם צנוע ופשוט ונמנעת מלנקר עיניים.

פניה של הקרן לירושלים

כאשר נבחר טדי קולק לתפקיד ראש עיריית ירושלים בשנת 1965, הייתה זו רות חשין שסייעה לו להקים אגף תיירות בעירייה, ובמהלך מלחמת ששת הימים היא הייתה האחראית על פרוייקטים מיוחדים כגון מבצע חלוקת מזון וחלב במזרח העיר או הקונצרט החגיגי לציון איחוד ירושלים שהתקיים על הר הצופים.

בשנת 1966 הקים קולק את הקרן לירושלים – גוף פילנתרופי שנועד לגייס תרומות על מנת לסייע לעיר הבירה לצמוח כעיר מודרנית, פלורליסטית, תרבותית, סובלנות, עם חוזק כלכלי ומגוון של קהילות. בשל היכרותו עם רות חשין, מינה אותה קולק לתפקיד הרכזת הכללית של הקרן בשנת 1967. תחת הנהלתה גויסו מתורמים שונים ברחבי העולם כחמישה מיליארד שקלים, מה שהפך את הקרן לאחת המשמעותיות ביותר בישראל.

רות חשין