רעיה שטראוס - תורמים - מעשים טובים

למען החברה

רעיה שטראוס נולדה בנהריה ומתגוררת בגליל המערבי עד היום, ובשנים האחרונות היא עושה רבות למען האיזור שהכירה כל חייה. פעילותה המרכזית היא הקמתה והובלה של פעילות "רוח הגליל": מיזם בו תושבי הגליל, ללא הבדל גזע, דת, מין או תפקיד, פועלת יחד על מנת לשפר את איכות החיים באיזור בדגש על בריאות, תרבות ותעסוקה.

בין היתר תומכת שטראוס בבית החולים "המרכז הרפואי לגליל" ומכהנת בתפקיד נשיאת מועדון הידידים של המקום. 

כמו כן הקימה שטראוס מיזם בשם "אוצרות הגליל" המקדם ומעודד תיירות באיזור. בזכות המיזם כבר נרשמה עלייה של אחוזים רבים בפעילות התיירותית בחבל ארץ זה. 

בתחום התרבות, שטראוס מלווה את פעילות המרכז המוסיקלי "קשת אילון" הסמוך לקיבוץ אילון ותומכת בלהקת המחול הקיבוצית אשר היא גם פטרונית שלה. בזכות תמיכתה בלהקת המחול התאפשרה הקמת כפר מחול בינלאומי בקיבוץ געתון.

בנוסף, רעיה שטראוס פועלת בדרכים שונות לחיזוק החברה הישראלית. היא חברה ותומכת בתנועת "אחרי!" המטפחת מנהיגות צעירה ומעורבות חברתית אצל בני נוער מן הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל; היא תומכת בתנועת "אור" הפועלת להפיכת הנגב והגליל למרכזי חיים משגשגים שימשכו את כל חלקי האוכלוסייה ויהוו מנוע לצמיחה חברתית וכלכלית; שורשיה החקלאיים הובילו את שטראוס לתמוך מזה שנים רבות בתנועת השומר החדש הפועלת לשימור קיום החקלאות בישראל; והיא ייסדה את "תכנית רבין למנהיגות" שבמרכז הבינתחומי בהרצליה, במסגרתו תלמידים מקבלים כלים מתקדמים אשר יאפשר להם להפוך ביום מן הימים ליזמים חברתיים מצליחים.

רעיה שטראוס תומכת גם בקידום עסקים משפחתיים ואף הקימה באוניברסיטת ת"א מרכז ייעודי לחקר העסקים המשפחתיים. ואם לא די בכך, הרי שהיא מעורבת כפטרונית או תומכת כלכלית בשורה ארוכה של גופים נוספים בשלל תחומים שונים, ביניהם "בית השאנטי", יוזמות "יכולים נותנים", "מידות – דירוג אפקטיביות בעמותות", "מעלה – עסקים מנהיגים אחריות חברתית" ועוד.

עבור פעילות ציבורית רבת שנים ומעוררת השראה זכתה רעיה שטראוס במספר פרסים, ביניהן תואר דוקטור של כבוד מאוניברסיטת בן-גוריון (2011) מהמרכז הבינתחומי ההרצליה (2011), מאוניברסיטת בר-אילן (2014) ומאוניברסיטת תל אביב (2017). 

בשנת 2010, השיאה משואה ליום העצמאות ה-62 למדינה; ב-2016 קיבלה את אות הנשיא למתנדב על פועלה לקידום הבנה, הידברות, סובלנות ושותפות בין הקבוצות השונות בחברה; בשנף 2019 קיבלה את פרס רפפורט למפעל חיים בעבור עשייה נשית פורצת דרך.

אודות רעיה שטראוס

רעיה שטראוס היא אשת עסקים ישראלית, יזמת ופעילה פילנתרופית חברתית.

פרטים ביוגרפיים וקריירה

רעיה שטראוס נולדה בשנת 1940 בנהריה להורים שהיו ממקימי העיר ועבדו כחקלאים. בנוסף לגידולי השדה אותם גידלו ומכרו, היו למשפחה גם מספר פרות שאת תנובת החלב שלהם הפכה רעיה למוצרי חלב מגוונים, וגם אותה מכרה משפחת שטראוס בעיקר לתושבים המקומיים ולחיילי המנדט הבריטי שבאיזור. מכאן התפתחו בהמשך מחלבות שטראוס.

רעיה שטראוס התחנכה בנהריה וסיימה לימודי תעודה בתחומי שיווק, מנהל עסקים ודוברות באוניברסיטת חיפה. לאחר מכן נסעה ללמוד בארה"ב והתמחתה בלימודי ניהול עסקים משפחתיים ובאחריות חברתית תאגידית.

בשנת 1965 הפכה רעיה שטראוס לבעלים משותפים על העסק המשפחתי, מחלבות שטראוס, יחד עם אחיה מיכאל. יחד הם הובילו את החברה להישגים מרשימים בשוק המזון העולמי, לרבות הסכמי שותפות עם חברות בינלאומיות גדולות כמו דנונה, פפסיקו ויוניליוור. בהמשך השניים גם הקימו יחד את "שטראוס השקעות", העוסקת במגוון השקעות הן בישראל והן בחו"ל. בנוסף יש בבעלותה של שטראוס גם חברת השקעות פרטית.

בשנת 2005 התמזגה "שטראוס" עם "עלית", ואז החליטה שטראוס למכור את כלל אחזקותיה בחברה המשפחתית, להתמקד בפעילות עסקית עצמאית ולהקדיש את מירב זמנה ליזמות חברתית ולפעילות פילנתרופית.

שוקי מדנס