לב לבייב - מעשים טובים

העשייה החברתית

לב לבייב נוהג לתרום מדי שנה כ-10 מיליון דולר למגוון פעילויות חברתיות סביב העולם. בין היתר הוא נחשב לאחד מגדולים התורמים לחב"ד, שכן הוא סייע להקים ולתפעל בחבר המדינות סניפים של התנועה, בהם בתי חב"ד, בתי כנסת, בתי ספר, בתי תמחוי ועוד. 

בשנת 1992 ייסד לבייב את קרן אור אבנר וחנה, על שם הוריו. הקרן נוסדה מתוך מטרה לבסס את המורשת היהודית הדתית ואת הזיקה לתורה בקרב העולים לישראל מברית המועצות והיהודים שעדיין מתגוררים בחבר המדינות. לשם כך מסייעת קרן אור אבנר וחנה במימון מערכת חינוכית ובקידום מפעלים ויוזמות בתחום החינוך היהודי-ציוני בישראל ובתפוצות, תוך טיפוחה והעמקתה של הזהות היהודית של יהודי מדינות חבר העמים באמצעות גנים ובתי ספר, מוסדות להשכלה גבוהה, מחנות קיץ ומגוון מכוני הכשרה ולימוד בהשפעת חסידות חב"ד.

לאחרונה הרחיבה קרן אור אבנר וחנה את פעילותה אל מעבר לחבר המדינות, והקימה רשת של מוסדות חינוך לאלפי יהודים במדינות שונות ברחבי העולם.

בנוסף, עומד לבייב בראש איגוד הקהילות היהודיות של חבר המדינות, ארגון המייצג ארגונים קהילתיים יהודיים ממספר מדינות, ובסך הכל למעלה מ-300 קהילות יהודיות הנהנות כיום מפעילויות מגוונות לחידושם של המסורת היהודית, החינוך והתרבות בכל רחבי חבר המדינות.

נושא נוסף הקרוב לליבו של לבייב הוא שיקומה של תרבות יהדות בוכרה. פעילותו החברתית הביאה לשיקומה של מורשת העדה, לתיעודה, ובזכותו הוקמו מסגרות הכשרה ייחודיות לצעירים שיהפכו בעתיד להיות מנהיגי קהילות יהודי בוכרה. יוזמותיו אלה הביאו לייסודו של קונגרס עולמי של יהודי בוכרה, אשר לבייב מכהן כנשיאו. 

 

אודות לב לבייב

לב לבייב הינו איש עסקים מצליח, אחד מן היהודים העשירים בעולם, העומד בראש איגוד הקהילות היהודיות של חבר המדינות שהיוו את ברית המועצות לשעבר, וכן בראש קונגרס יהודי בוכרה העולמי. הוא גם מכהן בתפקיד יושב ראש לשכת המסחר והתעשייה של רוסיה, ישראל וחבר המדינות, בעל השליטה ויושב ראש קבוצת ההשקעות הבינלאומית אפריקה ישראל.

התפתחות הקריירה

לבייב נולד באוזבקיסטן בשנת 1956. הוריו, חנה ואבנר, היו דומיננטיים בקהילת יהודי בוכרה, ואביו אף היה מן הבולטים שבפעילי חב"ד בעיר הבירה טשקנט. כשהיה בן 15 עלה עם משפחתו למדינת ישראל, הם השתקעו בלוד ולבייב החל ללמוד בישיבת חב"ד בעיר. 

הקריירה של לב לבייב החלה בגיל 16, כאשר נכנס אל תחום היהלומים כשוליה ולמד את רזי ליטוש ועיבוד היהלומים. את שירותו הצבאי העביר ברבנות הצבאית, ולאחר שחרורו החל לעבוד כקבלן משנה בחברת סטאר דיאמונד. יחד עם גיסו הקים לבייב את חברת L.I.D ישראל בע"מ, אשר עסקה בסחר יהלומים. עם הזמן התרחבה פעילות החברה אל מדינות מזרח אירופה, וכיום היא נחשבת לגדולה ביותר בישראל בתחום ייצור היהלומים, עם סניפים בארה"ב, מכרות ומלטשות בדרום אפריקה וברוסיה. 

בשנת 1996 רכש לבייב את השליטה בקבוצת אפריקה ישראל להשקעות בע"מ, חברת אחזקות מן המובילות בישראל אשר שווי כלל השקעותיה ונכסיה מוערך בלמעלה ממיליארד דולרים. בין היתר כוללת אפריקה ישראל השקעות בנדל"ן, תיירות ומלונות, אנרגיה, היי טק ותקשורת. 

בנוסף לפעילותו העסקית בתחום היהלומים ובתחומי פעילותה של קבוצת אפריקה ישראל להשקעות בע"מ, לבייב נחשב לאיש עסקים ידוע ומצליח גם בתחומים בינלאומיים נוספים, רובם ברוסיה ובמדינות נוספות שהשתייכו לברית המועצות לשעבר: כימיקלים, תשתיות, מטלורגיה, תחבורה, תחנות כוח ועוד.

כמו כן מחזיק לבייב במניות של חברת פז, סלקום, חברת קמור (המייבאה את רכבי BMW לישראל) וגוטקס. 

לב לבייב