יעקב בורק - מעשים טובים

עשייה למען הקהילה

יעקב בורק נוהג להשקיע מזמנו, כשרונו והונו על מנת להנגיש את המגזר השלישי, כלומר ארגונים ומוסדות ללא כוונות רווח, לעולם העסקים:

בשנת 2010 היה בורק אחד מן השותפים בהקמת המיזם "עיגול לטובה", שאוסף תרומות על ידי עיגול כלפי מעלה של עסקאות המתבצעות בכרטיסי אשראי ומעביר את ההפרש לעמותות וארגונים חברתיים בישראל.

עוד באותה שנה מונה בורק ליושב ראש ארגון "מידות", אשר פועל למדידתן ודירוגן של עמותות, מתוך שאיפה להגדיל שקיפות בענף ולעודד אזרחים לתרום להן, תוך קידומה של אפקטיביות כפרמטר משמעותי בשיקוליהם של משקיעים. בורק עצמו נוהג לתרום באופן תדיר לארגונים שונים.

בנוסף, עמד בורק בראשות עמותת "מעלה", המעודדת אחריות חברתית וסביבתית בקרב בעלי עסקים ופועלת על מנת לקדם אחריות תאגידית ולפתח סטנדרטים של ניהול אחראי.

בשנת 2013 הקים בורק את עמותת "מגדלור", ששמה לה למטרה לפתח, לשמור ולהפיץ תכני תרבות בעת המודרנית. כחלק מפעילות העמותה, יזם את הקמתו של כתב עת דיגיטלי בשם "אלכסון", בו מתפרסמים דרך קבע מאמרים מקוריים ומתורגמים בתחומים מגוונים, בהם מדע, פילוסופיה, תרבות ואמנות. אחד מן הכותבים ב"אלכסון" הוא יעקב בורק עצמו.

אודות יעקב בורק

יעקב בורק הינו איש עסקים ישראלי, סופר ופעיל למען הקהילה. בורק הקים את אחת מקרנות הון הסיכון הראשונות בישראל, "אוורגרין", ועשה רבות למען קידום המגזר השלישי בעולם העסקים. בין היתר כיהן כיו"ר ארגון "מידות" לקידום האפקטיביות של תורמים ועמותות והיה חבר בפרוייקט "עיגול לטובה" המעודד אזרחים לעגל את רכישותיהם בכרטיסי אשראי ולתרום את ההפרש לעמותות.

פרטים אישיים וקריירה

יעקב בורק נולד בשנת 1948 בקפריסין להורים ניצולי שואה. בילדותו הגיע עם משפחתו לישראל וגדל ביפו ובחולון. הוא למד הנדסה בטכניון ולאחר מכן שירת בחיל הים כעתודאי. לאחר מכן למד קורס PMD בפקולה למנהל עסקים שבאוניברסיטת הרווארד במסצ'וסטס, ארה"ב.

בשנת 1975 ייסד חברת ייעוץ בשם "יישום מערכות". בשנת 1985 עמוד בראש כוח משימה כלכלי שיזם שמעון פרס ז"ל, אז ראש הממשלה, על מנת לקדם מעורבות של אנשי עסקים יהודים בישראל ובחו"ל בפעילויות עסקיות.

בשנת 1987 הקים בורק את "אוורגרין", חברת השקעות שהייתה אחת מקרנות הון הסיכון הראשונות בארץ. מתחילת דרכה התמקדה "אוורגרין" בחברות ישראליות בצמיחה בתחומי התקשורת, אינטרנט ומדיה, תוכנה וטיפול רפואי. את השקעותיה בחברות הללו פיזרה "אוורגרין" על פני חתכים עסקיים שונים, על מנת ליצור תיק השקעות מאוזן עבור משקיעיה, וסייעה לחברות אלה להתפתח ולהפוך רעיונות בעלי פוטנציאל לעסקים ברי קיימא. הצוות העסקי של "אוורגרין" הורכב מאנשי מקצוע מנוסים מתחומים שונים, כך שבאפשרותה היה להציע סיוע במגוון רחב של כישורים תפעוליים, טכניים ואסטרטגיים.

שיתוף הפעולה בין "אוורגרין" ליזמים ומשקיעים שם דגש על אחריות משותפת, שיח הדדי, עבודה קשה והתמקדות בכוח אדם איכותי ומנהיגות מקצועית ואחראית. יחד עם תשואות משמעותיות שהניבו הקשרים העסקיים עבור כל הצדדים, הפכה החברה ליעד עבור יזמים רבים שבאמתחתם רעיון למיזם חדש ולמודל עבור קרנות הון סיכון אחרות. עד היום החברה נמצאת בצמרת תחום ההשקעות בישראל. בורק עמד בראש "אוורגרין" עד שפרש מפעילות עסקית בשנת 2005.

לאחר פרישתו, יעקב בורק כתב ופרסם ארבעה ספרים שהפכו לרבי מכר: "האם שימפנזים חושבים על פרישה" (פורסם בשנת 2007), "רעש" (פורסם בשנת 2009), "מדוע טייסי קמיקזה חובשים קסדות" (פורסם בשנת 2011) ו-"איך מוצאים חתול שחור בחדר חשוך" (פורסם בשנת 2013). באותן שנים, במקביל, כתב טורים בנושאי פסיכולוגיה וכלכלה ב"הארץ" וב"דה מרקר".

יעקב בורק