דוידי גילה - מעשים טובים

עוד ב-1999 השקיע גילה בחברת גנדן, שבהמשך הפכה לבעלת השליטה בחברת האחזקות איי.די.בי של נוחי דנקנר. כמו כן ייסד קרן הון סיכון בשם גילה ונצ'רס, באמצעותה ייסד חברות נוספות כגון וואיו, סנטור, נוגהטק וארקדיאן נטוורקס. בשנת 2005 הצליחה גילה ונצ'רס לעשות את האקזיט הראשון שלה, כאשר מכרה את חברת סנטור בעבור מאתיים ושמונים מיליון דולר.

בתחילת שנות האלפיים החל גילה לתרום סכומי כסף נכבדים לארגון ג'יי סטריט, שדולה של יהודים אמריקאיים הפועלת לקידום פתרון של שלום לסכסוך הישראלי-פלסטיני, תוך נסיגה ישראלית אל קווי 67' והקמת מדינה פלסטינית. בשנת 2011 התמנה ליושב ראש השדולה.

השקעה בקהילה

בשנת 2001 ייסד גילה את המרכז לחינוך אזרחי ודמוקרטיה באוניברסיטה העברית בירושלים, מתוך מטרה לקדם מחקר בנושאים אלה, להעמיק את הלימוד והעיסוק בהם במערכת החינוך הישראלית. מרכז גילה חותר להרחבת והעמקת לימודי האזרחות בבתי ספר תיכוניים, על מנת לשלב חינוך אזרחי בתכניות הלימודים של כל הגילאים ובכל מערכות החינוך הקיימות בישראל.

במקביל, גילה הוא אחד מן התורמים המרכזיים לעמותת "יד ביד" לחינוך יהודי-ערבי, הפועלת לקידום ופיתוח חברה ישראלית משותפת ליהודים ולערבים. בין פעילויות העמותה בהן תומך גילה ניתן למנות הקמת תשתיות של מסגרות חברתיות וחינוכיות לחיים משותפים, בהן תכניות לימוד המשלבות בין עקרונות משתי התרבויות, תוך חינוך דו לשוני ושוויוני.
בעבור פועלו למען הקהילה, ביולי 2006 העניקה האוניברסיטה העברית בירושלים לדוידי גילה תואר דוקטור של כבוד.

אודות דוידי גילה

דוידי גילה הוא איש עסקים ישראלי, משקיע ויזם בתחום ההייטק. מייסד מרכז גילה לחינוך אזרחי ודמוקרטיה, ויושב ראש JStreet, שדולה הפועלת לקדם פתרון של שלום לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

פרטים אישיים וקריירה

דוידי גילה נולד בשנת 1957 בשכונת צהלה שבתל אביב, ובה גדל והתחנך. עוד כשהיה ילד החל להפגין כישורי יזמות יוצאי דופן כאשר יזם שלל פעילויות עסקיות וציבוריות, בהן הקרנות סרטים בבית ספרו וראשות עיר הנוער. את שירותו בצה"ל עשה גילה בחטיבת גולני, בה שירת גם בסדיר וגם בקבע עד שחרורו בשנת 1980 בתפקיד מ"פ בחטיבה.

לאחר שחרורו מצה"ל טס גילה לחו"ל ועבד כקבלן עבודות צבע באלסקה, כשהוא נוסע מעת לעת לטייל בדרום אמריקה ומגיע לביקורי מולדת בישראל. במהלך שהותו בחו"ל אף הספיק לכתוב ולפרסם את הספר "אמנות הטיול החסכוני".

בשנת 1985 חזר לישראל והתוודע אל חברת "קולטוק" אשר התמחתה בפיתוח אלגוריתמים ועמדה בפני פשיטת רגל. הוא רכש את החברה והסב את הפעילות שלה לפיתוח שבבים חכמים המסוגלים להקליט ולהשמיע צליל. כך למעשה הפך גילה את "קולטוק", ששמה השתנה ל-DSPG, לאחת מן החברות המובילות בעולם בייצור שבבים למשיבונים אוטומטיים ("מזכירות אלקטרוניות"), עם שליטה בלמעלה מחמישים אחוזים מן השוק העולם בתחום זה. בהמשך פנתה DSPG לייצור של שבבים לתעשיית הטלפונים הסלולריים.

בתחילת שנות התשעים פרשו מ-DSPG שני מנהלי מחקר ופיתוח והקימו את "אודיוקודס", חברה המפתחת, מייצרת ומשווקת מוצרים בתחום העברת קול ונתונים על גבי רשתות תקשורת. בניגוד לעמדתם של מנהלים אחרים ב-DSPG אשר דרשו לתבוע את השניים, גילה ראה באודיוקודס הזדמנות: הוא השקיע בחברה שני מיליון דולר, ולאחר שפרש מ-DSPG בנובמבר 1997 ושב אליה כמנכ"ל ביוני 1999, הודיע באוקטובר 1999 על רכישת החברה על ידי ענקית התוכנה אינטל. גילה הרוויח בזכות ההשקעה כמאתיים מיליון דולר, ובהמשך מכר גם את DSPG לאינטל בעבור למעלה ממיליארד וחצי מיליון דולר.

דוידי גילה - צילום : קובי קנטור