בני לנדא - תורמים - מעשים טובים

שוויון הזדמנויות על ידי חינוך

בני לנדא הוא אחד מן הפילנתרופים הבולטים ביותר בישראל. יחד עם אשתו, פטסי, הוא הקים את "קרן לנדא", המוקדשת לתמיכה בסטודנטים במוסדות אקדמיים בישראל תחת הדגל של שוויון הזדמנויות על ידי חינוך. בזכות הצלחתו העסקית והעובדה כי לנדא רואה בחינוך מפתח לצמצום הפערים בחברה הישראלית, לנדא משקיע בקרן מיליוני שקלים מכספו הפרטי, כאשר סך ההשקעה שלו עד היום בקרן מוערך בלמעלה מ-200 מיליון דולר.

בזכות הכספים שמזרים בני לנדא אל הקרן, היא תורמת בכל שנה מיליוני שקלים לסטודנטים על ידי מלגות ללימודים גבוהים. המלגות הללו מוענקות לאלפי בני נוער יהודים וערבים, לרבות עולים חדשים ובני מיעוטים, במטרה לצמצם את הפערים בחברה ולקדם שוויון הזדמנויות.

כמו כן מפעילה קרן לנדא מרכזי שוויון במספר אוניברסיטאות ברחבי הארץ ותומכת בפרוייקטים שונים של עמותות אחרות, ביניהן "מרחבים", "סיכוי", "קו משווה" ותכנית "עתידים" הצה"לית, מייסודם של שאול מופז ואיתן ורטהיימר, המעודדת תלמידים ותלמידות מערי פיתוח להצטרף למסלול העתודה האקדמית בצבא.

אודות בני לנדא

 

בני לנדא הוא יזם ואיש עסקים ישראלי, מייסד חברת אינדיגו המצליחה ומשקיע בשורה ארוכה של חברות סטארט-אפ באמצעות קרן הון סיכון שהקים, לנדא ונצ'רס. בנוסף לפעילויותיו המגוונות בתחום העסקי, לנדא הוא גם נדבן הפועל למען שוויון הזדמנויות לבני נוער באמצעות קרן המאפשרת להם לרכוש השכלה גבוהה

 

פרטים אישיים וקריירה

 

בני לנדא נולד בשנת 1946 בפולין בשם בן-ציון לנדא. הוריו היו ניצולי שואה, ועד שהיה בן שנתיים גדל במחנה פליטים בגרמניה. לאחר מכן היגרה משפחתו אל העיר אדמונטון שבקנדה ובה גדל והתחנך. לאחר שסיים את לימודיו בתיכון עבר לנדא ללמוד קולנוע ב-London Film Scholl שבאנגליה, שם סיים תואר שני. 

בשנת 1977 עלה לנדא לישראל, וכבר אותה שנה ייסד חברה בשם אינדיגו, שברבות השנים הפכה לאחת מן החברות הישראליות המצליחות בעולם בתחום הדפוס הדיגיטלי. זאת בזכות פיתוחים של לנדא בתחום ההדפסה, כגון טכנולוגיות ה-Liquid Ink ו-ElectroInk, לרבות חידוש ששינה את פני הדפוס הדיגיטלי בעולם כולו: אפשרות להדפיס ישירות ממחשב על דף, ללא שלבי ביניים המצריכים גלופה, באופן חדשני שאפשר שינוי של התוכן המודפס מדף לדף. 

בראשית שנות ה-90 מכר לנדא חלק מהאחזקות בחברה לאיל ההון היהודי-הונגרי-אמריקאי ג'ורג' סורוס, ובכך הפכה אינדיגו להשקעת הבכורה של סורוס בחברה ישראלית. ב-1994 הנפיק את אינדיגו בבורסה, ובתחילת שנות ה-2000 רכשה חברת HP העולמית את חברת אינדיגו בעבור 830 מיליוני דולרים. לנדא עצמו נותר בתפקיד יועץ אסטרטגי למנכ"ל של HP העולמית. כיום שוויה של אינדיגו מוערך ביותר ממיליארד דולרים.

לאחר סיפור ההצלחה של אינדיגו הקים לנדא מספר חברות נוספות, בהן Landa Labs העוסקת בננוטכנולוגיה ואנרגיה, Landa Digital Printing העוסקת בדפוס דיגיטלי, Lusix העוסקת בייצור יהלומים מלאכותיים וקרן הון סיכון בשם Landa Ventures העוסקת בהשקעה בחברות טכנולוגיות הנמצאות בראשית דרכן. כך למשל בין היתר רכש מניות בחברת Coloright העוסקת בצבעי שיער ולאחר מספר שנים מכר אותן ברווח לחברת לוריאל העולמית.

בסך הכל רשומים לזכותו של בני לנדא למעלה מ-800 פטנטים בשלל תחומים. בזכות הצלחותיו הוענקו לו מספר תארי דוקטור של כבוד, ביניהם מן הטכניון, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בן גוריון בנגב. בשנת 2016 הוכתר על ידי גלובס כ"יזם העשור".

לנדא ואשתו פטסי הם הורים לשלושה ילדים, ומתגוררים בכפר אהרון הסמוך לנס ציונה. 

 

שוקי מדנס