עמותת זכרון מנחם - מעשים טובים
עמותת זכרון מנחם

עמותת זכרון מנחם

תחומי פעילות

עמותת זכרון מנחם

עמותת זכרון מנחם מנהלת מרכז יום יחיד מסוגו בישראל, המופעל על ידי צוות אנשי מקצוע ומתנדבים ומהווה מסגרת חינוכית, חברתית ושיקומית לילדים המנועים מלשהות במסגרות רגילות בשל טיפולים כימותרפיים המחלישים את המערכת החיסונית שלהם. במרכז זה מתקיימות תכניות השלמת לימודים, חוגים וסדנאות עבור הילדים החולים, אולם הוא משמש גם כמועדון לאחיהם ואחיותיהם ומציע גם תכניות להורים, כגון קבוצות תמיכה, סדנאות והרצאות.

בנוסף מפעילה העמותה מרכז אירוח למשפחות, מחנות נופש בכל קיץ, חורף ואביב, ימי כיף וחופשות משפחתיות. כמו כן העמותה מנהלת תכניות המיועדות לאחים ואחיות של ילדים חולי סרטן, תכניות משותפות להורים ולילדים, קבוצות תמיכה וייעוץ משפחתי.

בנוסף, העמותה עוסקת גם בפעילויות בעלות אופי רפואי הקשורות במחלה ובטיפולים, ביניהן מימון פעילויות תרפיה שונות, טיפולים אלטרנטיביים, סיוע בביתו של החולה, הרחבת מאגרי תורמי דם, מח עצם וטרומבוציטים, התאמת פאות נכריות ועוד.

בשנים האחרונות מובילה עמותת זכרון מנחם מבצע התרמה ייחודי במסגרתו נקראות נשים בעלות שיער ארוך לתרום את שיערן על מנת שניתן יהיה ליצור ממנו פאה נכרית משיער אמיתי ולא סינתטי. במסגרת מבצע ההתרמה השנתי מאות מספרות ברחבי הארץ מציעות לנשים תספורת בחינם תמורת תרומת שיערן לעמותה.

בימים אלה עוסקת העמותה במיזם חדשני לרכישת והפעלת מרפאה ניידת לילדים חולי סרטן.

בפעילויות המגוונות של זכרון מנחם לוקחים חלק ילדים מבתי חולים בכל רחבי הארץ, ביניהם בית חולים סורוקה בבאר שבע, בית חולים שיבא תל השומר, בית החולים דנה בתל אביב, בית החולים שניידר בפתח תקווה, בית החולים וולפסון בחולון, בית החולים רמב"ם בחיפה, בית החולים הדסה עין כרם בירושלים, בית החולים העמק בעפולה, בית החולים קפלן ברחובות ועוד.

עמותת זכרון מנחם היא מרכז לסיוע ותמיכה בילדים ונוער חולי סרטן ובמשפחותיהם.

העמותה הוקמה בשנת 1990 על ידי מירי וחיים ארנטל, הוריו של מנחם ארנטל אשר נפטר באותה שנה ממחלת הסרטן. מירי וחיים, למודי ניסיון של 14 שנות טיפול בילד חולה סרטן, הבינו כי לרצון וליצר ההישרדות יש כוח משמעותי בתהליך הריפוי והחליטו לסייע לילדים ולמשפחותיהם להתמודד עם המחלה ולהעצים את כוח החיות שלהם.

מירי וחיים ארנטל הקימו את עמותת זכרון מנחם מתוך ההבנה מה עוברות משפחות דומות; הניסיון והידע כיצד ניתן לסייע להורים, כיצד לתמוך בילד שנאלץ להתמודד עם המחלה וכיצד ניתן לתמוך במשפחתו המורחבת, המתמודדת עם המחלה לא פחות מאשר הילד החולה בעצמו, עד לניצחון המיוחל על הסרטן.

לאורך עשרים וחמש שנות פעילות העמותה הצטרפו אליה מאות מתנדבים, ביניהם אישי ציבור, רופאים, רבנים ובנות שירות לאומי. כולם שותפים להשקפה כי תהליך ההבראה של ילד ממחלת הסרטן קשור באופן הדוק לשלמותה הרגשית של משפחתו. יחד, מתנדבי העמותה עושים מאמצים לסייע בהתמודדות עם מגוון הבעיות והקשיים, הן פיזיים והן נפשיים, בהם נתקלת משפחה לילד חולה סרטן.

פעילות העמותה נעשית לאורך כל השנה במסירות ובאהבה, ושירותיה מוצעים ללא תמורה כספית לכלל אזרחי ישראל ללא הבדלי דת או מין. זכרון מנחם היא העמותה הראשונה בישראל אשר תומכת באוכלוסיה בהיקף ארצי, והיא הארגון היחיד אשר תומך במכלול רחב של פעילויות באופן יומיומי ובהיקף חסר תקדים.

זכרון מנחם

אותות ופרסים

כהוקרה על פעילויותיה הייחודיות למען ילדים חולי סרטן ומשפחותיהם, קיבלה עמותת זכרון מנחם מספר אותות ופרסים. ביניהם פרס ראש הממשלה, אות הנשיא למתנדב, אות ראש עיריית ירושלים למתנדב, מגן שר הבריאות למתנדב ועוד.