יחד למען החייל
יחד למען החייל

יחד למען החייל

פעילויות נוספות

בנוסף לפרוייקט "אמץ לוחם" פועלת עמותת יחד למען החייל במישורים נוספים, בהם:
• תמיכה וליווי חיילים בודדים, כולל מימון טיסות לפגישות עם משפחותיהם, קיום ימי כיף ואירועים חגיגיים, שיכון בבתי החייל ברחבי הארץ ובעשרות דירות ייעודיות לחיילים בודדות.
• סיוע לחיילים ממשפחות מעוטות יכולת, ובכלל זה חלוקת תווי קנייה לרגל חגי ישראל, ציוד אישי לשימוש בבסיסי צה"ל ואספקת רהיטים וציוד חשמלי לבתיהם.
• קיום פרוייקטים מגוונים עבור חיילי צה"ל הלוחמים, כגון סדרות חינוך ופנאי בנות חמישה ימים עבור גדודים מן המערך הלוחם.
• הפעלת 10 בתי חייל, 2 כפרי נופש ו-5 קריות חינוך אשר מארחים מדי שנה אלפי חיילים ויחידות צבאיות שונות.
• הקמת ושיפוץ מועדוני רווחה, בתי כנסת, פינות מנוחה, חדרי כושר ומבנים נוספים בבסיסי צה"ל ובמוצבים בכל רחבי הארץ.

 

 

אודות יחד למען החייל

יחד למען החייל הינה עמותה ללא כוונת רווח אשר פועלת למען תועלתם ורווחתם של חיילי צה"ל. העמותה עברה מספר גלגולים לאורך השנים. בין היתר נודעה בשם "האגודה למען החייל", עד לאיחודה עם קרן לב"י בשנת 2016, ומאז היא פועלת תחת השם "יחד למען החייל".

רקע

הארגון שפועל למען חיילי צה"ל בעצם הוקם עוד לפני צה"ל, בשנת 1942. הייתה זו יוזמה משותפת של הסוכנות היהודית ושל הוועד הלאומי להקים "ועד ארצי למען החייל היהודי", אשר ידאג למילוי צרכי חיילים יהודיים בארץ ישראל ובחזיתות מלחמת העולם שהתחוללה באותה תקופה. כך למשל הקים הועד מעון לילדי החיילים, שלח לחיילים יהודיים באירופה בגדים חמים, שמיכות, כתבי עת ותשמישי קדושה ועוד.

כאשר הוקמה מדינת ישראל בשנת 1948, הועד למען החייל היהודי כבר מנה סניפים רבים בכל רחבי הארץ, ולאחר שפרצה מלחמת העצמאות והוקם צבא ההגנה לישראל, החל הועד לעשות שימוש בתשתית הארגונית הקיימת על מנת לסייע לחיילים ששירתו בצה"ל. שמו של הארגון קוצר ל"ועד למען החייל", ובשנת 1982 הפך ל"אגודה למען החייל".

במקביל, בשנת 1980 הוקמה הקרן לביטחון ישראל (לב"י) מתוך שאיפה לקדם נושאי חינוך בצה"ל ולהפוך את הצבא הלאומי למרכז חינוכי חלוצי לנערים ולנערות בישראל. הקרן פעלה למען גיוס תרומות בארץ ובחו"ל לשלל פרוייקטים בנושאי חינוך, רווחה, מורשת ישראל וכדומה, וכן סייעה לחיילים בודדים ולחיילים עולים.

השפה המשותפת שמצאו האגודה למען החייל וקרן לב"י באה לידי ביטוי במספר שיתופי פעולה פוריים לאורך השנים, ובשנת 2016 החליטו שני הארגונים להתאחד לארגון אחד שידאג בכוחות משותפים לחיילי צה"ל: יחד למען החייל.

פרוייקט "אמץ לוחם"

אולי הידועה ביותר מכל פעילויותיה של יחד למען החייל היא פרוייקט "אמץ לוחם", שהוקם בשנת 2005 ובמסגרתו מאומצות יחידות לוחמות בצה"ל על ידי עסקים, חברות ותורמים מישראל ומהעולם. מדובר באימוץ ערכי, מסייע ותומך, כאשר כל גוף שכזה תורם ליחידה המאומצת סכום של כ-100,000 שקלים מדי שנה לאורך שלוש שנים לפחות. סכום זה מופנה לרווחתם של החיילים ושל אוכלוסיות מיוחדות באותה יחידה.הגופים המאמצים גם לוקחים חלק בקידום, פיתוח והפעלה של פעילויות שאינן כספיות, כגון ערבי חג משותפים, סדנאות למשתחררים, אירוח עובדי חברה ביחידות ואירוח חיילים בחברה וכן הלאה.

במקרים רבים, בעלי עסקים נוהגים לאמץ את היחידות בהן שירתו בעצמם. כזה הוא למשל האימוץ של חברת "מבטח שמיר", אשר עד היום אימצה את חטיבת ברעם שבגבול הצפון, גדוד רשף של חיל התותחנים, טייסת "הסילון הראשונה", "טייסת העמק" בבסיס רמת דוד וטייסת "הפטישים" בחצרים בה שירת בעל החברה, מאיר שמיר. בטקס הרשמי לציון האימוץ של טייסת הפטישים ציין שמיר שמנכ"לים רבים רואים חשיבות בשירותם הצבאי של מועמדים פוטנציאליים לעבודה: "אנחנו מחפשים בקורות החיים של המועמדים, את השירות הצבאי שלהם. את התפקיד שבחרו לקחת על עצמם, את האחריות שבחרו המפקדים להטיל על הצעירים האלה. מי ששירת כאיש צוות קרקע או איש צוות אוויר בטייסת של חיל האוויר צפוי שיהיה עובד טוב, חרוץ ומסור. כאלה אנשים אנחנו רוצים אצלנו בחברות."