יד שרה
יד שרה

יד שרה

 

שירותי העמותה

עמותת יד שרה מספקת סיוע של ציוד רפואי וציוד טכנולוגי מסייע המושאל או נמכר לזקוקים לו, מספקת משדרי מצוקה לשימוש בשעת חירום ומפעילה בתי מלאכה בהם ניתן לתקן ציוד רפואי.

העמותה מספקת גם שירותי מידע שונים, בהם מרכזי תצוגה וייעוץ עבור מתקשים בתפקוד יומיומי, הדרכות אודות ציוד רפואי, מרכזי מידע רפואי וייעוץ משפטי לאוכלוסיית הקשישים.

בנוסף, יד שרה מסייעת באפשרויות שיקום מגוונות, בהן תעסוקה יוצרת עבור אנשים המרותקים לביתם, מרפאות שיניים ניידות ומרכזי שיקום יומיים לקשישים.

כמו כן מספקת העמותה שירותי הסעות עבור מתקשים בתנועה, מפעילה משחקיות עבור ילדים עם צרכים מיוחדים ומפעילה את י.ש.מ, שירות מכירת ציוד רפואה ושיקום שלא ניתן להשאיל או שהאדם הזקוק להם מבקש להחזיק בהם לצמיתות.

כל שירותי העמותה ניתנים לכל דורש ללא תמורה, ומותנים בהשתתפות עצמית לטובת כיסוי הוצאות חלקי או במתן פיקדון. העמותה ממומנת באמצעות תרומות, החל מאנשים שויתרו על החזרת דמי הפיקדון עם השבת הציוד הרפואי לעמותה ועד לקרנות וגופים כלכליים גדולים אחרים.

לאורך שנות פעילותה זכתה יד שרה במספר אותות ופרסים, בהם אות הנשיא למתנדב לשנת 1982, פרס יושב ראש הכנסת לשנת 1988, פרס ישראל לשנת 1994 ואות מיזם האיכות לשנת 1998.

אודות יד שרה

עמותת יד שרה, מן העמותות ההתנדבותיות הגדולות והמוכרות בישראל, מעניקה שירותים מגוונים לאנשים חולים או עם לקויות שונות, על מנת להקטין את השפעת מחלותיהם ולקויותיהם על תפקודם היומיומי ועל עצמאותם. מטרתה של יד שרה היא לאפשר לכל החפץ בכך להמשיך את אורח חייו כרגיל, בביתו ובשגרת יומו, כשהוא מוקף בבני משפחתו וקהילתו, במקום לעבור בעל כורחו למוסד סיעודי. זאת מתוך השקפה כי לסביבה היומיומית של אדם חולה או בעל לקות יש השפעה חשובה על שיפור תפקודו ועל החלמתו הפיזית והנפשית, ולכך יש גם חשיבות תרבותית וכלכלית למדינה ולחברה הישראלית.

רקע היסטורי

מייסד עמותת יד שרה הוא אורי לופוליאנסקי, שלימים הפך לראש עיריית ירושלים. עוד בשנות ה-70, בשנה בה היה חורף קשה במיוחד, לופוליאנסקי ואשתו מיכל פתחו בביתם גמ"ח ובמסגרתו השאילו מכשירי אדים לשימושן של משפחות בשכונת רוממה עילית שבירושלים. המכשירים הושאלו ללא תשלום אלא בעבור דמי פיקדון בלבד, ובעקבות היוזמה הזו החלו תושבים רבים בשכונה להביא לביתם של הזוג לופוליאנסקי מכשירים ועזרים רפואיים שלא נזקקו להם עוד. כך התרחבה רשימת הציוד הרפואי ממכשירי אדים להליכונים, כסאות גלגלים, קביים ועוד, ובמקביל התרחב גם מעגל תושבי השכונות שנעזרו בשירותי הגמ"ח.

לופוליאנסקי הבין כי פעילותו ההולכת וגדלה של הגמ"ח מחייבת את הרחבת מרכז ההשאלה, ובעזרת תרומה כספית מאביו העביר את הציוד הרפואי למבנה סמוך. במהרה גם גויסו מתנדבים שסייעו בתפעול השוטף, והגמ"ח, שהפך בינתיים למלכ"ר, המשיך להשאיל ציוד רפואי לתושבי הסביבה בעבור פיקדון. זהו היה למעשה המבנה הראשון של עמותת יד שרה, אשר נקרא כך לזכר סבתו, שרה לופוליאנסקי, אשר נספתה בשואה.

שמה של העמותה נושא כפל משמעות: מחד זוהי יד זיכרון לשרה לופוליאנסקי, ומאידך זו יד המושטת לעזרה. כיום העמותה מסייעת לחולים, אנשים עם מוגבלויות וקשישים מכל מגזרי החברה, הן בהשאלת ציוד רפואי והן במגוון שירותים, המאפשרים להם להמשיך לחיות בבתיהם ובמסגרת הקהילה שהם מכירים. זאת באמצעות יותר מ-100 סניפים בכל רחבי הארץ ובעזרתם של למעלה מ-6000 מתנדבים, בהם מבוגרים וצעירים מכל הקשת החברתית בישראל.

בשנת 2005 זכתה עמותת יד שרה בכבוד להיות הגוף הישראלי הראשון, וכן הגוף היהודי הראשון, שהוכר כארגון המייעץ למועצה החברתית-כלכלית של האו"ם.