עמותת רעות

פעילויות העמותה

כיום ממשיכה העמותה, שבינתיים החליפה את שמה מ"שירות נשים סוציאלי" ל"רעות", להפעיל את המוסדות שהוקמו על ידי מייסדיה, ובמקביל לפתח את השירותים המוצעים בהם ולהתאים אותם לרוח התקופה והטכנולוגיה. מלבד המרכז הרפואי השיקומי "רעות" שצוין לעיל, בתי הדיור המוגן שהקימה העמותה עבור האוכלוסיה המבוגרת מן הציבור הדתי-לאומי – בית ברט שבירושלים, בית ג'ני ברויאר ובית שלום בתל אביב – ממשיכים לזכות לביקוש רב; הדיור המוגן הקהילתי שב"בית אחווה" בירושלים ו"בית ברכה" בתל אביב ממשיכים להעניק בית חם לדיירים מבוגרים ומעוטי יכולים, רובים עולים חדשים וניצולי שואה.

במקביל ממשיכה עמותת רעות לפתח דרכים חדשות בהן היא תוכל לתת מענה לאוכלוסיות שונות, וכך היא משיקה ומפעילה מעת לעת גם פרוייקטים חדשים ופורצי דרך בשיתוף פעולה עם ארגונים אחרים. בין היתר ניתן למנות את:
• מרכז המידע "רעות-אשל", המספק מידע וייעוץ בנושאי זקנה, שיקום, גריאטריה וסיעוד ללא תשלום באמצעות הטלפון ורשת האינטרנט.
• מרכז המידע "משפחה מטפלת" המגיש לכל המעוניין בכך מידע אודות טיפול בזקנים, ביטוח לאומי, עובדים זרים, סיעוד, דיור מוגן וכדומה.
• מכון "אגם" לטיפול ושיקום בבעיות של הפרעות אכילה כגון בולימיה, אנורקסיה, הפרעות אכילה כפייתיות והשמנת יתר.
• שירות "דלת פתוחה" המיועד לצעירים וצעירים עם מוגבלויות ונכויות חושיות או גופניות ומתמקד בנושאים כמו מיניות, דימוי עצמי, מיומנויות חברתיות ועוד.
• מרכזים קהילתיים לאוכלוסיית הקשישים בתל אביב, בהם ניתנים שירותי אחיות, הדרכות תזונה, בריאות ובטיחות לגיל השלישי ושלל פעילויות חברה המפיגות את בדידותם ומשפרות את איכות חייהם של הקשישים.

 

 

מותת "רעות"

"רעות" היא אחת העמותות הגדולות בארץ בתחומי הרווחה, הבריאות והזקנה. העמותה מפעילה מרכזים קהילתיים ובתי דיור מוגן לקשישים ניצולי שואה ועולים חדשים, בית חולים שיקומי, שירותי מידע בתחומים הקשורים לזיקנה ולחיים בגיל השלישי, תמיכה בנושאי זוגיות ומיניות עבור צעירים עם מוגבלויות ופרוייקטים רבים נוספים, כולם ללא כוונת רווח ובמטרה אחת פשוטה: למלא את החסר בכל מקום בו יש צורך.

רקע היסטורי

עמותת "רעות" הוקמה עוד לפני שקמה מדינת ישראל, על ידי קבוצת נשים שעלו מגרמניה והבינו כי קיימות כאן אוכלוסיית העולים החדשים זקוקה לעזרה על מנת להיקלט כראוי בארצם החדשה. בשנת 1937 התאגדו נשים אלה, בראשות גב' פאולה ברט, והקימו את "שירות הנשים הסוציאלי" בכדי לסייע להם בדרכים מגוונות: הקימו מטבח על מנת לספק ארוחות חמות לאנשים שידם אינם משגת, פתחו גן לילדים על מנת לאפשר להוריהם לצאת לעבוד ואף בנו בית דיור מוגן עבור העולים המבוגרים שהשאירו את כל המוכר להם מאחוריהם.

מתחילת הדרך ועד היום פועלת העמותה על פי תפיסת עולם לפיה יש לתת מענה לצרכי החלשים שבחברה, בהם קשישים, נכים, חולים ומעוטי יכולת. מאז היווסדה עשתה העמותה מאמץ לתת מענה לצרכים של פלחי אוכלוסייה חלשים בחברה, להושיט להם יד תוך היענות לאתגרים המשתנים על פי רוח התקופה. כתוצאה מכך, שירותי העמותה השתנו והתרחבו על מנת להמשיך ולסייע לכל מי שזקוק לעזרה:

לאחר שרבבות ניצולים הגיעו לכאן בסיום השואה, בנתה העמותה שני בתי דיור מוגן ובהם יחידות דיור עבור העולים הקשישים. בשנות ה-50, כאשר תקופת צנע השתררה בארץ, חילקה העמותה מוצרי מזון בסיסיים ובגדים עבור מעוטי היכולת, ובעשור שלאחר מכן הוקמו בתי אבות שיועדו לעולים שומרי מסורת, אחד בתל אביב והשני בירושלים. כמו כן פתחה העמותה בית חולים עבור חולים כרוניים וסיעודיים ביד אליהו, שעם השנים הפך לקמפוס בשם "המרכז הרפואי השיקומי רעות", אחד מן הגדולים והמובילים שבעיר תל אביב ובישראל בכלל בתחומי שיקום ומחלות ממושכות.