עמותת פניני חוכמה - מעשים טובים
עמותת פניני חוכמה

עמותת פניני חוכמה

ננוטכנולוגיה: הגודל כן קובע

ננומטר הוא מיליארדית המטר, וננוטכנולוגיה (המכונה גם "ננוטק" או "טכנולוגיה ננומטרית") עוסקת במערכות טכנולוגיות זעירות שגודלן נע בין מספר ננומטרים לעשרות ננומטרים. מחקרים ננוטכנולוגיים משתייכים בדרך כלל לתחומי המדעים וההנדסה, בהם למשל התקנים מוליכים למחצה בתחום הפיזיקה, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, שיטות ניטור תהליכים ביולוגיים, הנדסה כימית של חומרים על מנת לשייך להם תכונות מסוימות וכן הלאה.

גם בתוך תחום הננוטכנולוגיה קיימים מספר ענפים שונים, בהם ננופוטוניקה העוסקת בחלקיקי אור, ננו חומרים, כלומר שינוי תכונות מאקרוסקופיות של חומרים כתוצאה משינוי במימד הננומטרי שלהם, ננו התקנים רפואיים, ננו התקנים צבאיים ובטחוניים ועוד.

פניני חוכמה עוסקת במגוון פרוייקטים מתחום הננוטכנולוגיה, כגון חיישנים זעירים שניתן לפזר בשטחי אויב מרוחקים או שלצבא אין אליהם גישה, ואשר מספקים מידע חזותי שבעזרתו ניתן לגבש תמונה של מצב השטח. דוגמה נוספת היא קידום תחום המעופפים הקטנים בישראל, שהינם למעשה רובוטים זעירים בעלי גודל ומשקל של ציפורים קטנות – מה שמחייב שמערכות התעופה, הניווט והבקרה שלהם יהיו קטנטנות, כמו גם המנועים והחיישנים.

התפתחות ענף הננוטכנולוגיה בישראל

תחום הננוטכנולוגיה החל להתפתח בעולם בעשורים האחרונות בזכות פיתוחים טכנולוגיים כמו מיקרוסקופים אלקטרוניים וטכניקות הדמיה מתוחכמות, אשר הזניקו קדימה את אפשרויות הדימוי המיקרוסקופיות ואיתן את ההנדסה ברמת הננומטריה.

אל ישראל הגיע תחום הננוטכנולוגיה בתחילת המילניום הנוכחי, ובתוך פרק זמן קצר הגיעה ישראל למעמד מכובד ומוביל בתחום, עם עשרות גופי מחקר פרטיים ואקדמיים העוסקים בתחום וחברות סטארט אפ לא מעטות. בנוסף, ברוב המוסדות להשכלה גבוהה קיימים מכוני מחקר ומרכזי ננוטכנולוגיה המשרתים פקולטות מדעיות והנדסיות, והתחום החדשני והמרתק הזה מושך אליו מאות סטודנטים בשנה.

ולא רק סטודנטים, אלא גם נשיא המדינה לשעבר, מר שמעון פרס, גילה עניין רב בננוטכנולוגיה. כבר בשנת 2006 החל לקדם פרוייקטים מן התחום והניח את קוי היסוד שלפיהם פועלת כיום עמותת פניני חוכמה, וגם בשנת 2009 הכריז כי ישראל תהפוך למדינה מובילה בפיתוחים ומחקרים ננוטכנולוגיים; אז החלה תמיכה משמעותית בחברות ננוטכנולוגיות צעירות, מימון קבוצות מחקר וגיוס של חוקרים מחו"ל.

טכנולוגיה

פניני חוכמה היא עמותה ללא כוונת רווח הפועלת לקידום תחומי מחקר מגוונים בישראל, ובפרט לעידוד יוזמות ופיתוחים בתחום הננוטכנולוגיה.

\העמותה הוקמה בשנת 2006 על ידי מספר שותפים מתחום ההייטק, בהם רפי גדרון, אורן גפרי, אורי כץ עוז וחמי פרס, אשר החליטו לפעול יחד למימוש חזונו של נשיא מדינת ישראל דאז, מר שמעון פרס, אשר צפה את חשיבותה של הננוטכנולוגיה לעתידה של המדינה בשל הפוטנציאל האדיר הטמון בה, מאנרגיה ירוקה עד מודיעין צבאי.

מתוך כך, עמותת פניני חוכמה רואה חשיבות רבה לשיתוף פעולה בין התעשייה והאקדמיה לשם צמיחה כלכלית ברת קיימא, ושמה לה למטרה להקים ולקדם תעשייה מבוססת-ננוטכנולוגיה על מנת לשמר ולהבטיח את המצוינות הטכנולוגית של ישראל גם בעתיד.

מאז הקמתה ועד היום הצטרפו לעמותה מגוון חוקרים מתחומי האקדמיה, הביטחון והכלכלה, הן מן המגזר הציבורי והן מן המגזר העסקי, ויחד הם יוצרים מארג ייחודי של ידע וניסיון עסקיים ואקדמיים. יחד הם פועלים על מנת לטפח תכניות תמריצי מחקר לחוקרי ננוטכנולוגיה ישראליים בהנחייתם של דמויות מפתח מאוניברסיטאות ומכוני מחקר, בשאיפה להניח את הבסיס הטכנולוגי שיאפשר למדינת ישראל להתמודד בהצלחה עם אתגרי המאה העשרים ואחת.

כיום עמותת פניני חוכמה מנוהלת בידי בני הניגאל ובועז כהן וממוקמת בכפר נטר שבשרון.