יוזמת אורות
יוזמת אורות

יוזמת אורות

אודות הרב יהודה פולישוק

הרב יהודה פולישוק הוא המייסד, וכיום יושב הראש, של יוזמת אורות. הוא הקים את העמותה בשנת 2006, לאחר שסיים חמש שנות לימודים בבית המדרש אור אליהו, ולפני כן חמש שנות לימודים נוספות בישיבת חברון כנסת ישראל.

בנוסף לעמותת יוזמת אורות, הקים הרב פולישוק את "קרן סייעתא", גמ"ח המסייע למשפחות להיחלץ ממצוקות כלכליות עמוקות באמצעות הדרכה כלכלית וליווי צמוד לשינוי הרגלי התנהלות פיננסית. כמו כן הרב פולישוק הוא מייסד עמותת "שישי משפחתי" המעצימה את התא המשפחתי ברוחה של המסורת היהודית, היה מעורב במספר שיתופי פעולה בינלאומיים אשר נועדו לחזק ולהטמיע את הזהות והתרבות היהודית בקרב סטודנטים יהודיים בארצות הברית, והוא מכהן גם כמנכ"ל עמותת "שתילים", המעצימה תלמידים בתיכונים מקיפים דתיים מן הפן הערכי והאמוני.

אודות יוזמת אורות

"יוזמת אורות" היא עמותה ששמה לה למטרה לחבר בין חלקי החברה הישראלית מתוך מקום של זהות יהודית, על ברכי התרבות היהודית והמסורת עתיקת היומין של העם היהודי. ממובילי הארגון ועד פעיליו באות לידי ביטוי מגוון זהויות יהודיות שונות: חרדים, מסורתיים, דתיים לאומיים וחילוניים.

יוזמת אורות נוסדה בשנת 2006 על ידי הרב יהודה פולישוק, איש חינוך אשר עד היום ממשיך לשמש כיו"ר ועד המנהלים וככוח המניע את פעילותה של העמותה. כאשר ערכי היהדות נתפסים בעיניה כמובילים את התרבות הישראלית והאנושית, משקיעה העמותה מאמצים רבים בהטמעת אותם ערכים בחלקי החברה השונים, וזאת באמצעות שלל דרכים יצירתיות, פרוייקטים חינוכיים ושיתופי פעולה עם משרדי ממשלה וארגונים נוספים.

תכניות יוזמת אורות

יוזמת אורות דוגלת בקיום וקידום שיח מעמיק, אשר מצד אחד לא מתחמק מאחריות לזהות היהודית ולדרכיה ומצד שני אינו נופל לקלישאות ריקות מתוכן; במקביל, העמותה רואה את ערכי היהדות כבסיס להגדרה עצמית וזהות אישית, ופועלת להפיכתן לערכים מובילים במדינה.

מתוך כך יזם הרב פולישוק, כמוביל העמותה, פרוייקטים ברוחם של מקורות היהדות ושל התרבות היהודית, לקידום השיח הערכי והערכים המשותפים בקרב יהודים ממגוון זהויות שונות ובמספר שכבות גיל. בפרוייקטים השונים של העמותה לוקחים חלק מדי שבוע עשרות אלפי תלמידים ותלמידות, גברים ונשים מכל חלקי הארץ, ונהנים מתכנים המעשירים את עולמם התרבותי ומעמיקים את זהותם היהודית.

 • "רוח יהודית"
  פרוייקט העשרה המיועד לתלמידים הלומדים בחטיבות הביניים במערכת החינוך הממלכתית, במסגרתו מחוזקת זהותם היהודית על ידי פעילויות חווייתיות ומעשירות המשלבות את התרבות, הסמלים וערכי היהדות.
 • "אורות פנימה"
  פרוייקט העשרה המיועד לתלמידות דתיות הלומדות במערכת החינוך הממלכתי-דתי, במסגרתו התלמידות מועצמות מן הפן האמוני והערכי על ידי יצירת קשרים אישיים עם מדריכות.
 • "אורות בצוותא"
  פרוייקט המיועד לתלמידים דתיים בתיכונים מקיפים דתיים, במסגרתו נפגשים התלמידים עם אברכים יראי שמיים, מקיימים מפגשי לימוד תורה ויוצרים שיח תורני בעל משמעות עמוקה.
 • "מקד"צ אורות"
  פרוייקט המתקיים ביישוב בית מאיר שבמועצה האיזורית מטה יהודה, שהוא למעשה מכינה קדם-צבאית המעצימה את החניכים מן הפן הערכי והתורני כהכנה לשירותם הצבאי ולחיים האזרחיים שלאחר שחרורם.
 • "פלוגתא"
  פרוייקט המיועד לחרדים, דתיים וחילוניים בעלי תפיסות עולם שונות בתכלית, במסגרתו נפגשים בעלי דעות מקוטבות לשם לימוד ושיח בנושאים הנחשבים לרגישים בחברה הישראלית, כגון צביונה היהודי של המדינה, שאלות בנושא זהות, סוגיות עם ומדינה ועוד.
 • "מסע משמעותי"
  פרוייקט המיועד לבני נוער מן החינוך הממלכתי והממלכתי דתי, שמטרתו להעניק ידע אודות איזור הגליל שבצפון ישראל, הרקע ההיסטורי שלו, ומידע אודות דמויות משמעותיות בו, הנזכרות בתקופות המשנה והתלמוד. הפרוייקט שואף להוות מסע משמעותי בדרך לגילוי עצמי של זהות יהודית.