מעשים טובים - עמותת ארץעיר

הפעילות של עמותת ארץעיר

קהילה
העמותה מקדמת חיי קהילה בערי הפריפריה באמצעות הקמת קבוצות מקומיות אשר פועלות לכדי להעשיר את הקהילה והתרבות ולקדם שינוי חברתי. קהילות אלה מגבירות את החוסן החברתי, משמרות אוכלוסיות קיימות בערי הפריפריה ואף מצליחות למשוך אליהן תושבים חדשים.

בסך הכל חברות ברשת של עמותת ארץעיר 27 קהילות הפזורות על פי 17 ערים שונות, וכוללות תושבים מכל מגזר אפשרי בחברה: יהודים, נוצרים ומוסלמים; דתיים וחילוניים; עולים חדשים וצברים. כולם חיים יחד באורח חיים קהילתי, נפגשים לאירועים משותפים ומייצרים שירותים עירוניים בתחומים מגוונים, לרבות חינוך, תרבות ותשתיות.

יזמות חברתית
עמותת ארץעיר רואה במיזמים חברתיים ועסקיים מנוע צמיחה להתפתחות של כלכלת העיר, יצירת מקומות עבודה ופיתוח שירותים לרווחת התושבים. לפיכך הקימה העמותה רשת יזמות בה חברים כ-40 יזמים שותפים המלווים מיזמים חברתיים בעלי מודלים עסקיים ברי קיימא. עד כה לקחו חלק בפרויקטים השונים של ארץעיר יותר מ-150 יזמים, בין היתר בתוכניות האצה של יזמות חברתית ועסקית, מנטורינג אישי ועוד.

התוצאות: עסקים חברתיים אשר לא רק מכניסים כסף ומניבים רווחים, ובכך מגדילים הן את התמ"ג והן את הפעילות הכלכלית הכוללת בישראל, אלא גם נמדדת על פי פרמטרים של ערכים ושינוי חברתי. כך למשל הייתה ארץעיר שותפה להוצאתו לפועל של מיזם חינוך לרובוטיקה במגזר הבדואי, פיתוח אפליקציה להיכרות בין אימהות, בית קפה בו מועסק נוער בסיכון, סטודיו לקרמיקה אשר מכשיר נערות בסיכון ועוד.

תעסוקה
נושא התעסוקה הוא אחר מן השיקולים החשובים בבחירת עיר להתגורר בה, אולם אחד המאפיינים הידועים של ערי הפריפריה בישראל הוא בעיות התעסוקה בהן. על כן פועלת עמותת ארץעיר כדי לפתח בכל אזור הנגב תעסוקה איכותית הכוללת נטוורקינג, יוזמה אישית ושיתופי פעולה; ליצור חיבורים בין ארגוני תעסוקה, מעסיקים ורשויות מקומיות; ולהגדיל את ההיצע של משרות איכותיות ואטרקטיביות בערי הפריפריה.

בין היתר מנהלת העמותה מרכזי האבים חדשניים בערד, דימונה וחורה; מתכללת מיזם בשם "עובדים יחד" בשיתוף פעולה של מוסדות ממשלתיים פילנתרופיים, במטרה לקדם תעסוקה של יותר מ-1000 צעירים בפריפריה. כיום מופצות למעלה מ-3000 משרות בשנה על ידי העמותה בכ-80 מן החברות והארגונים באזור הנגב.

עמותת ארץעיר

ארץעיר היא עמותה ששמה לה למטרה לקדם את איכות החיים של קהילות ערי הפריפריה בישראל. זאת מתוך אמונה כי יצירת איכות חיים גבוהה בסביבה עירונית מצריכה שיתוף פעולה של גורמים ברמה העירונית והארצית, אבל לא פחות מכך נדרש גם שיתוף פעולה של תושבי העיר עצמם.

חזון העמותה הוא שערי הפריפריה תהיינה איכותיות, תוססות, מפותחות ומתפתחות, בעלות חוסן קהילתי וכלכלי, על מנת שמגוון אוכלוסיות בישראל תבחרנה לחיות בהן. ערים אלה, לדידה של עמותת ארץעיר, תצענה איכות חיים גבוהה לתושביהן, והם יהיו שותפים לפיתוחן.

רקע היסטורי

הכל התחיל בשנת 2004, כאשר קבוצת חברים ששירתו יחד בגרעין נח"ל בצבא החלו לחלום על הקמת קהילה בעיר באר שבע. חברי הקבוצה התגוררו באחת מן השכונות הקשות בעיר, בשכנות ולעיתים אף באותו בניין מגורים. בארוחות המשותפות הם דנו בתהליכים ובבעיות שיש לכל אחד מהם ופיתחו מנגנונים להתמודדות משותפת.

תוצאות העשייה החברתית והקהילתית חוללו שינוי בשכונה, ובשנת 2006 מיסדו חברי הקבוצה את פעילותם והפכו לעמותת "דור המדבר". הפעילות החברתית שהתחילה בבאר שבע התרחבה אל כל קצוות הארץ, ולימים שינו החברים את שמה לעמותת ארץעיר. אולם ערכיה נותרו כשהיו: פלורליזם, קהילתיות, יזמות, צדק חברתי, מחויבות לפריפריה.