עמותת אתגרים
עמותת אתגרים

עמותת אתגרים

תכניות מיוחדות של העמותה

עמותת אתגרים פועלת בשיתוף פעולה עם משרדי ממשלה שונים, בהם משרד החינוך, משרד הרווחה ומשרד הביטחון, וכן בשיתוף צה"ל, הביטוח הלאומי וארגונים ממשלתיים והתנדבותיים אחרים. מדי שנה משתתפים בפעילויות העמותה השונות כ-5000 ילדים ובני נוער וכ-1000 בוגרים במאות פרוייקטים ותכניות ברחבי הארץ. בין התכניות הבולטות שמפעילה העמותה ניתן למנות את הבאות:

"אמץ כיתה" ו"משתלבים ברכות": תכניות לילדים ונוער עם צרכים מיוחדים הפועלת לטיפוח מצוינות ושיפור הדימוי העצמי.
"בשביל כולם": תכנית טיולים בשביל ישראל בעזרת "גילגולון", מעין כיסא גלגלים המותאם לתנועה בחיק הטבע.
"בשביל החיים": מגוון פעילויות ספורטיביות המיועדות לשיקום אנשים שנפצעו באופן חמור.
"שילוב מנצח": פרוייקט הכנה לשירות התנדבותי של צעירים עם מוגבלויות בצה"ל, בהם בני נוער עם לקויות חושיות ומוגבלויות פיזיות.
"פורום נשים": סדרת מפגשים של נשים בלי מוגבלויות ונשים עם מוגבלויות, בשילוב תמיכה ופעילות ספורטיבית אתגרית בחיק הטבע המביאה להעצמה ושילוב חברתי.
"הספינה שטה": תכנית המסייעת לאנשים שנפגעו במהלך שירותם הצבאי וסובלים מהפרעת פוסט טראומה, על ידי פעילויות ספורטיביות ימיות, כגון שיט במפרשיות. משתתפי התכנית אף משתתפים בקורס סקיפרים, ובסופו מקבלים תעודת סקיפר.

אירועים שנתיים בולטים

מדי שנה נערכים שני מסעות אופניים, המכונים "גלגלים של תקווה": האחד מתקיים בעמק יזרעאל שבצפון והשני ובבית קמה שבדרום. כל מסע אופניים כזה מתקיים בשלושה מסלולים: 35 ק"מ (מסלול שטח), 55 ק"מ (מסלול כביש) ו-10 ק"מ (מסלול משפחתי).

בנוסף, מדי שנה מתקיימת מסיבה שנתית למתנדבים ולמתאמנים, אליה מוזמנים אמנים ידועים להופיע בהתנדבות, וכל ההכנסות ממנה הם קודש למימון פעילות העמותה.

אודות עמותת אתגרים

עמותת אתגרים נוסדה ב-1995 על ידי גרעין שהורכב מנכי צה"ל ומומחי שיקום, מתוך חזון של שיקום ושילוב של נכים, מילדים ובני נוער ועד בוגרים, מבחינה חברתית, נפשית ופיזית, על מנת ליצור דימוי חיובי לאנשים עם מוגבלויות. העמותה הציבה לה כיעדיה ערכים של שילוב חברתי, קידום והעצמה וטיפוח מצוינות באמצעות טיפוח של ביטחון עצמי, תעוזה ותחושת מסוגלות.

אתגרים, לראשונה בישראל, מוציאה אנשים עם מוגבלויות לחיק הטבע, ומאפשרת להם לקחת חלק פעיל בענפי ספורט אתגריים ונופש פעיל. העמותה מפעילה מאות פעילויות בכל רחבי הארץ, במסגרת תכניות וחוגים לילדים ומבוגרים עם מוגבלויות מכל הסוגים: פיזיות, קוגנטיביות, חושיות, רגשיות, נפשיות, ללא אבחנה בין דת, גזע, מין או גיל.

כמעט כל אדם בכמעט כל ענף

לאורך שנות פעילותה של עמותת אתגרים נצבר בה ידע רב, פותח ציוד מיוחד ונוצר מאגר של מדריכים מיומנים ומתנדבים שלצד תמיכה מקצועית מציעים גם אוזן קשבת ולב פתוח.
כל אדם עם מוגבלות, אם בשל לקות או מסיבות אחרות, מוזמן לקחת חלק בפעילות העמותה: נפגעי חבלה נפשית או גופנית, כגון נפגעי טרור ותאונות דרכים או נכי צה"ל; נוער בסיכון; אנשים וילדים על הספקטרום האוטיסטי, עם שיתוק מוחין, ניוון שרירים, לקויות שמיעה, לקויות ראייה, לקויות למידה, מוגבלות קוגנטיבית, טרשת נפוצה, בעיות התנהגות ועוד.

בין ענפי הספורט הרגיל והאתגרי בהם משלבת העמותה את הילדים והבוגרים עם המוגבלויות ניתן למנות ריצה, הליכה, גלישת מצוקים, טיולי ג'יפים, קארטינג, שיט, צלילה, סקי מים, רכיבת אופניים ועוד. באמצעות הפעילויות הללו, מצליחה עמותת אתגרים להביא כל ילד וכל בוגר למצב בו הוא מאמין בעצמו וביכולותיו לפרוץ את הגבולות, לצלוח מכשולים תפיסתיים ופיזיים, להגיע למימוש עצמי, להשתלב בקהילה כשווה בין שווים ולחיות חיים מלאי סיפוק.