אח בוגר אחות בוגרת
אח בוגר אחות בוגרת

אח בוגר אחות בוגרת

החונכים

בעמותת אח בוגר אחות בוגרת מתנדבים מאות גברים ונשים בגילאים 18 עד 60, המגיעים מכל קצות הקשת בחברה הישראלית. המתנדבים שנמצאים מתאימים עוברים הכשרה מיוחדת בסדנה בטרם יתחיל לשמש כאח בוגר או אחות בוגרת, וגם לאחר מכן הם ממשיכים לקבל סיוע מן העמותה: הדרכות קבוצתיות ואישיות, מפגשי חונכים, ימי כיף ועוד.

החונכים הללו לא אמורים להחליף את ההורה החסר, אולם עצם קיומו של קשר עם מבוגר שאכפת לו עשוי להקל את תחושת הבדידות שחשים הילדים, ואף להוות סלע יציב ותומך שיסייע בהמשך להתפתחותם הבריאה ולהעצמתם של החניכים.

לאחר סיום ההדרכה הראשונית מקשרת העמותה את המתנדבים, כאחים בוגרים של החניכים, באמצעות מפגשים בני שעתיים המתקיימים אחת לשבוע, במועד שנקבע על ידי החונך והחניך כדי שיהיה נוח לשניהם ויוכל להימשך לאורך זמן.

במפגשים הללו ניתן לערוך שפע של פעילויות מהנות, כגון טיול בפארק או בקניון, ביקור בגן החיות או במוזיאון, משחקי כדורגל או כדורסל, יציאה לאכול וכדומה. כמו כן ניתן לערוך פעילויות שונות בביתו של החונך או החניך, כגון הכנה משותפת של ארוחת ערב או צפייה יחד בסרט. תוכן הפעילות אינו קבוע או מחייב ויכול להשתנות על פי העדפות החונך והחניך, משום שהדבר החשוב ביותר הוא עצם בילוי הזמן המשותף יחד ובאופן קבוע.

מקומות נוספים בהם ניתן לערוך את המפגשים השבועיים הם סניפי העמותה הנמצאים בכל הארץ. בסניף ירושלים, לדוגמה, קיימים חדרי משחקים ונערכים אירועים שונים מעת לעת עבור האחים הצעירים והבוגרים, כגון ערבי ברביקיו, הקרנות סרטים וכדומה. סניפים נוספים נמצאים בתל אביב, אשדוד, באר שבע, גוש עציון, חיפה ועוד.

אודות העמותה

"אח בוגר אחות בוגרת" היא עמותה שמטרתה לסייע ולתמוך בילדים ונערים הגדלים בבתים עם הורה אחד, ללא דמות אם או אב. מדי שנה, העמותה נותנת מענה למאות ילדים ונערים בעזרת מתנדבים שהוכשרו להיות חונכים, מעין אחים בוגרים, ויוצרים קשר איכותי ארוך טווח עם ילד/ה או נער/ה מתוך מטרה להעצים אותו, להוות עבורו מודל לחיקוי, דמות תומכת ומכוונת, ובעצם לשנות את חייו לטובה.

העמותה משתייכת לארגון גג עולמי בשם International Big Brothers Big Sisters אשר החלה את פעילותה בארה"ב לפני למעלה ממאה שנה וכיום פועלת בכתריסר מדינות בעולם. הסניף הישראלי נוסד בירושלים בשנת 2003 על ידי הגב' ליבי רייכמן, עובדת סוציאלית במקצועה, שגם כיהנה בתפקיד מנכ"ל העמותה בשנותיה הראשונות. בשנת 2008 קיבלה העמותה את אות ראש עיריית ירושלים, הניתן לארגונים ופרטיים עבור מצוינות בהתנדבות.

החניכים

חניכי העמותה הם ילדים וילדות, נערים ונערות בגילאי 5 עד 18, החסרים תמיכה סביבתית ומגיעים ממשפחות שבהן קיים הורה יחיד. בין אם הדבר נובע מן העלייה באחוזי הגירושין, המצב הבטחוני הלא-פשוט בארץ או מהגירת משפחות חד הוריות לישראל, המציאות היא כי ילדים ממשפחות כאלה מוצאים את עצמם חסרים תמיכה רגשית, ללא משפחה מורחבת וללא דמות אם או אב, ומכאן קצרה הדרך למצבים של דיכאון, התנהגות הרסנית או נפילת קרבן למגוון השפעות שליליות בסביבתם.

אמנם בישראל קיימות מספר תכניות חונכות לטווח קצר כמו פר"ח ואחרים, אולם משמעות ניתוקו של הקשר בין החונך לחניך, על אף היותו ידוע מראש, פירושה לחוות את האובדן מחדש. ייחודה של אח בוגר אחות בוגרת הוא יצירת קשרים לטווח ארוך, לעיתים אף לשנים רבות. רק כך נוצר קשר מיוחד בו הילד יכול להרגיש כי יש בחייו דמות של מבוגר שעליו אפשר לסמוך, להישען עליו רגשית ואף להשתמש בו כמודל לחיקוי.