אביב לניצולי השואה
אביב לניצולי השואה

אביב לניצולי השואה

"נקודות זכות"

בשנת 2014 השיקה העמותה את המיזם "נקודות זכות", בשיתוף אשל-ג'וינט ישראל ורשויות מקומיות. במסגרת המיזם מפעילה העמותה מספר מוקדים בארץ, בהן ניתן לקבל ייעוץ וסיוע מקצועי של עורך דין שתחום התמחותו הוא זכויות והטבות לניצולי שואה. בנוסף, ב"נקודות זכות" אלה ניתן לקבל גם ליווי לכל אורך התהליך עד למימוש כל הזכויות המגיעות על פי חוק.

נקודות הזכות הקיימות כיום מעניקות את שירותיהן לתושבי הערים עכו, קרית ים, חיפה, כפר סבא, רעננה, הוד השרון, בני ברק, רמת גן, גבעתיים, בת ים, קריית אונו, גבעת שמואל, ראשון לציון, מודיעין, ירושלים ואשדוד. בנוסף קיימות שתי נקודות זכות על-איזוריות: תל אביב, המעניקה שירותים לניצולי שואה המתגוררים בכל רחבי הארץ, ובחיפה, המעניקה שירותים לניצולי שואה המתגוררים בצפון.

הרצאות והדרכות

כאחד הגופים היחידים בישראל העוסק בזכויות ניצולי השואה, ולבטח הגוף בעל הידע הרב ביותר בנושא זה, עמותת אביב לניצולי השואה פועלת להעברת והפצת הידע בדרכים מגוונות, בהן הרצאות והדרכות על ידי עורכי הדין בעמותה.

העמותה מנהלת מערך גדול של הרצאות בכל הארץ. לאור השינויים התכופים והעדכונים המתבצעים מעת לעת בנושא זכויות ניצולי השואה, העמותה מקיימת הרצאות חוזרות ונשנות במועדונים, בבתי אבות, במוסדות אקדמיים, בחברות סיעוד, סניפי ביטוח לאומי ועוד, על מנת לעדכן את אנשי המקצוע בקהל לגבי השינויים והתקנות החדשות. בין היתר נוגעות ההרצאות בנושאי קצבאות והטבות בישראל ובחו"ל ומעדכנת אודות תכניות חדשות.

בנוסף פיתחה העמותה מספר תכניות הדרכה המיועדות לאנשי מקצוע ולמתנדבים. מטרת מערכי ההדרכה הללו הינה מתן ידע וכלים לאנשי צוות, על מנת שאלה יוכלו לסייע לניצולי השואה למצות את זכויותיהם.

בין היתר מדריכה העמותה, באופן בהיר ופשוט, עובדים סוציאליים, צוותים בסניפי הביטוח הלאומי, צוותים באגפי הרווחה ברשויות המקומיות, צוותים במרכזי מידע לקשיש ועוד. בכל הדרכה נסקר מכלול הזכויות, ההטבות והקצבאות המגיעות לניצולי השואה, ועד כה התקיימו הרצאות בפני אלפי מתנדבים ואנשי מקצוע העובדים עם ניצולי השואה.

 

אודות העמותה

עמותת אביב לניצולי השואה פועלת על מנת לסייע לניצולי השואה למצות את כל הזכויות המגיעות להם, ובשל היותה אחד הגופים הבודדים בארץ אשר מתמחה בזכויות ניצולי השואה, העמותה גם עושה ככל שביכולתה כדי להוביל מהפך בתודעת הציבור בנושא.

רקע

העמותה נוסדה על ידי עו"ד אביבה סילברמן בשנת 2007. סילברמן, המשמשת גם כמנכ"ל העמותה, פועלת מזה למעלה מ-20 שנה כדי לקדם את נושא זכויות ניצולי השואה. מאז הקמת העמותה, היא פועלת על מנת להפיץ ולהנגיש את כל המידע אודות זכויות ניצולי השואה בכל אמצעי אפשרי.

כל שירותי העמותה ניתנים בחינם, ללא תמורה, לאור האמונה כי כל ניצולי השואה ראויים לקבל מלוא הזכויות המגיעות להם ללא תשלום דמי חבר או עמלות.

פעילויות העמותה

עמותת אביב לניצולי השואה פועלת מול גופים ציבוריים ורשויות השלטון כדי לקדם ולייעל את כל נושא הטיפול והמימוש בזכויותיהם של ניצולי השואה.

בין היתר מפעילה העמותה קו לייעוץ טלפוני ואתר אינטרנט בהם ניתן לקבל מידע, ייעוץ וסיוע; מפיצה חוברות זכויות והדרכה לאנשי מקצוע; מכשירה מתנדבים ואנשי מקצוע בתחום מיצוי הזכויות ומעבירה הרצאה והדרכות בכל רחבי המדינה.

עד כה העניקה העמותה ייעוץ, סיוע וליווי למעל 50 אלף ניצולים, וסייעה להם לקבל את ההטבות והקצבאות המגיעות להם בסך למעלה מ-250 מיליון שקלים. הודות לעמותה, חייהם של מאות ניצולי שואה השתפרו, לאחר שקיבלו את זכויותיהם והפסיקו להיות תלויים בתרומות או בחסדי ילדיהם.