עמותת אלו"ט
אלו"ט

אלו"ט

אלוט"ף

 

עם התפתחות האפשרות לאבחן אוטיזם בגילאים מוקדמים יותר, נוצר צורך למענה גם עבור פעוטות שאובחנו על הספקטרום האוטיסטי. האלוט"ף נועד לספק את הצורך הזה: זהו מעון יום שיקומי המתוקצב על ידי משרדי הבריאות והרווחה, המהווה מסגרת למספר ילדים מצומצם יחסית הנהנה ממספר גדול של אנשי צוות – גננות מקצועיות, פסיכולוגים קליניים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, מטפלים במוזיקה ובאמנות וכן הלאה.

כיום קיימים אלוט"פים בכל רחבי הארץ: בהרצליה, כפר סבא, נתניה, חולון, רחובות, מודיעין, ראשון לציון, באר שבע ופתח תקווה.

 

אלו"טבע

 

אלו"טבע הוא כפר נופש קטן השוכן בכרמיאל שבצפון. הוא מונגש במלואו לאוכלוסיית אנשים עם צרכים מיוחדים, והוא מעניק לילדים האוטיסטים ולבני משפחתם את האפשרות לצאת מן השגרה היומיומית המורכבת ולנפוש באווירת ביטחון. מעת לעת מתקיימים בכפר נופשונים מיוחדים לאוטיסטים ובני משפחותיהם, אולם גם משפחות ואנשים אחרים מוזמנים לנפוש במקום, כאשר כל ההכנסות הינן קודש לפעילות העמותה.

אודות העמותה

עמותת אלו"ט (האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים) נוסדה ב-1974 על ידי הורים לילדים, בני נוער ובוגרים אשר אובחנו על הספקטרום האוטיסטי. בין פעילויות העמותה ניתן למנות הקמת מרכזים חינוכיים, שיקומיים ותעסוקתיים לאוטיסטים, הכשרת אנשי מקצוע וסיוע למשפחות.

רקע

אלו"ט הוקמה כעמותה של הורים לילדים שאובחנו על הספקטרום האוטיסטי לאחר שהבינו כי באותה תקופה לא היו קיימות מסגרות ייעודיות שסיפקו מענה לצרכים המיוחדים של אוטיסטים. עד אז, מתוך חוסר היכרות של המערכת הרפואית בישראל עם הנושא, נהוג היה לאשפז אוטיסטים בבתי חולים פסיכיאטריים או לשלבם במסגרות לאנשים עם מוגבלויות שכליות התפתחותיות, ומי שלא היה מעוניין בכך נאלץ להישאר בביתו, בהיעדר מסגרת ייעודית אחרת.

זה היה המניע להתארגנותם של הורים ובני משפחה של אוטיסטים, אשר הקימו את אלו"ט מתוך מטרה להוות גוף חזק שישפיע על מקבלי ההחלטות במדינה, על מנת שזו תקים מסגרות מתאימות.

בתחילת דרכה עסקה אלו"ט באיתור בני משפחה של אוטיסטים, על מנת להעלות מודעות לנושא ולהביא להכרה ציבורית בחשיבות מענה ייחודי לצרכים הייחודיים שלהם. בשנת 1977 הוקם בית הספר הראשון מסוגו בארץ שהיה מיועד לילדים אוטיסטים, "יחדיו", והוא סלל את הדרך לבית ספר נוספים שהוקמו אחריו בכל רחבי המדינה, הן ייעודיים לאוטיסטים והן משולבים עם ילדים שאינם מאובחנים על הספקטרום. כמו כן, הודות לפעילותה אלו"ט נפתחו גם כיתות ייעודיות לילדים אוטיסטיות בתוך בתי ספר רגילים.

מסגרות נוספות שהוקמו על ידי אלו"ט למען ילדים, בני נוער ובוגרים שאובחנו על הקשת האוטיסטית:

"בתים לחיים"

מסגרות דיור המיועדות למתבגרים ולבוגרים אוטיסטיים, השוכנות בתוך או בסמוך אל מקומות יישוב. מטרתם של הבתים לחיים כפולה: מצד אחד לשלב את האוטיסטים בתוך הקהילה, ומצד שני להעלות את המודעות בקהילה לאוטיזם, לבעיות ולצרכים הייחודיים. בבתים אלה מתגוררים דיירים הנבחרים לאחר תהליך מבוקר ומדוקדק על מנת להבטיח כי תהיה התאמה ביניהם לבין עצמם ולבית. בנוסף למגורים עצמם, צוות הבית דואג גם למסגרות יום חינוכיות או תעסוקתיות המותאמות לגילם ולרמת התפקוד שלהם.

הבית הראשון, "כפר עופרים", הוקם בשנת 1988 ברמת השרון ושימש "בית לחיים" עבור 36 דיירים. אחזקתו ממונה בזמנו על ידי תקצוב ממשרד הבריאות, וכיום עברה האחריות על אחזקתו למשרד הרווחה. במקביל, מספר הדיירים בבית עלה בהדרגה, וכיום מתגוררים בו 72 דיירים אוטיסטים והוא משמש גם כמרכז תעסוקה המשרת 91 אוטיסטים.

"בתים לחיים" נוספים נמצאים בירושלים, באבן יהודה, בבאר שבע, בראשון לציון, ברעננה, בחולון, בקריית אתא, בכרמיאל, בנס ציונה, בפרדס חדש, בקיבוץ גבעת ברנר, בתל אביב ובשפרעם (למגזר הערבי).

לקריאה על עמותות נוספות