קרן שטיינמץ מציעה פתרון תקדימי למשבר האמון בגנים - מעשים טובים

יש מי שדואג לגיל הרך

"ילדינו אינם הפקר". זו אחת הסיסמאות שרבים יזכרו מקיץ 2019, לנוכח ההפגנות הרבות שאירעו בכל רחבי הארץ בעקבות פרשת הסייעת המתעללת מן הפעוטון בראש העין. החשדות כי היכתה פעוטות לאורך שנים והתעללה בהם נפשית, יחד עם התיעוד המזעזע של מעשיה ממצלמות האבטחה של הפעוטון, הביאו הורים רבים לאבד אמון במערכת החינוך לגיל הרך ולחשוש באמת ובתמים לבטיחותם הפיזית והנפשית של ילדיהם.

למרבה הצער, אותה סייעת איננה הראשונה ואף איננה היחידה. כמעט במקביל להתנהלות החקירה נגדה ניתן באמצע יולי 2019 גזר דינה של סייעת אחרת, אשר התעללה בילדה שהייתה תחת השגחתה והביאה למותה. גזר הדין, 17 שנות מאסר, לא סיפק הורים רבים שיצאו לרחובות להפגין בדרישה לביצוע מהפכה בחינוך לגיל הרך: החמרת הענישה, פרסום שמותיהם של מתעללים, התקנות מצלמות אבטחה בכל המוסדות החינוכיים באופן גורף, הגברת הבקרה על גני הילדים והעברת הפיקוח על החינוך לגיל הרך ממשרד העבודה והרווחה אל משרד החינוך.

החשש של ההורים רק גובר כאשר לוקחים בחשבון שאלה רק המקרים שהתפרסמו בתקשורת, ומי יודע מה קורה בגני הילדים שאליהם לא הגיעו מצלמות אבטחה או כתבי עיתונות. אין פלא, אם כך, שרבים תוהים: "האם אין אף אחד שדואג באופן כן ואמיתי לילדי הגיל הרך"?

אודות אפיק הגיל הרך של קרן שטיינמץ

קרן אניאס ובני שטיינמץ הוקמה בשנת 2006 על ידי איש העסקים בני שטיינמץ ואשתו אניאס במטרה לקדם את החברה הישראלית וליצור עתיד טוב יותר עבור ילדים ובני נוער באמצעות שורה של פעולות התנדבותיות. בין היתר פועלת הקרן בתחומי תרבות, בריאות ורווחה, מעניקה מלגות לסטודנטים, מסייעת לארגונים שעובדים עם נוער בסיכון – אבל גם משקיעה רבות בתחום הגיל הרך.

לראיית מייסדי הקרן ומנהליה, הגיל הרך הוא הגיל הקריטי להתפתחותם של כל ילדה וילד. מאז הקמתה ועד היום פועלת הקרן למען הגברת המודעות לחשיבותו של טיפול מקצועי בילדי הגיל הרך, ולקיבוע אחריות המדינה והרשויות המקומיות לשלומם ולהתפתחותם של הילדים. לשם כך יצרה הקרן שיתופי פעולה עם הרשויות המקומיות במטרה להקים ולהפעיל בהן מרכזים לגיל הרך, מערכי שירותים ותוכניות הכשרה והדרכה מקצועיות הן לאנשי מקצוע והן להורים.

קורס הכשרת מועמדים לתפקיד מנהלי תחום הגיל הרך ברשויות מקומיות

אחת הדוגמאות המעניינות לפעילות בתחום הגיל הרך של קרן שטיינמץ היא קורס ראשון מסוגו בארץ להכשרת מנהלי ומנהלות תחום הגיל הרך ברשויות המקומיות. מדובר בתפקיד חדש יחסית שכבר מיושם במספר רשויות מקומיות על אף שאיננו סטטוטורי עדיין; והקורס נועד להכשיר מועמדים ומועמדות לתפקיד זה לאור העובדה שפשוט אין די אנשי מקצוע מנוסים שיוכלו לנהל את כלל העשייה בתחום זה ולהובילו קדימה.

המחזור הראשון של הקורס יצא לדרך ב-2015, וארבע שנים לאחר מכן כבר הסתיים המחזור החמישי ובו 12 נציגות של רשויות מקומיות מרחבי הארץ אשר יש בכוונתן להקים מחלקה לגיל הרך.

בין הנושאים שנסקרו ונלמדו בקורס: הקמת תחום הגיל הרך ברשויות המקומיות, עבודה מול ראשי הרשויות לקידום התחום, ניהול המרכזים לגיל הרך ויחידות להתפתחות הילד בקהילה, פיתוח שותפויות, תוכניות ייעודיות לילדים בסיכון, הובלת שינוי במדיניות הציבורית ועוד.

כל תריסר הנציגות במחזור החמישי, כמו קודמותיהן וקודמיהן במחזורים הקודמים, הפגינו אמונה עמוקה בחשיבותה של השקעה בגיל הרך ועניין ליצור שינוי אמיתי בתחום. אמנם אין קשר בין הקורס או הפעילות של קרן שטיינמץ לסערה הציבורית שהתחוללה בקיץ 2019 סביב נושא הסייעות בגנים והפיקוח על הגיל הרך, אבל בהחלט נראה שיש מקום לאופטימיות: בתוך כל הכאוס, יש מי שדואג לגיל הרך.