לבית השנטי באהבה

בסוף חודש נובמבר 2016 התקיים בהיכל התרבות בתל אביב מופע התרמה תחת הכותרת "לבית השנטי באהבה". מופע זה, שהצטרף לסדרת פעילויות ואירועי התרמה הנערכים למען בית השנטי מדי שנה, היה הפעם חגיגי באופן מיוחד: העמותה ציינה גם 32 שנים לפעילותה, ואחרי שנים רבות שפעלה במבנים שכורים, נחגג גם המעבר שלה למשכן קבוע בתל אביב.

במסגרת המופע הופיעו בהתנדבות אמנים מן השורה הראשונה: שלומי שבן, פטריק סבג, עידן עמדי, עברי לידר, מיכה שטרית, מוש בן ארי, מוקי, יובל דיין, היהודים, הדג נחש, דיקלה, ארקדי דוכין, אריאל זילבר, ארז לב ארי, אברהם טל ואביב גפן. מחירי הכרטיסים למופע נעו בין 200 ש"ח ל-990 ש"ח, וכל ההכנסות ממנו הועברו אל עמותת בית השנטי.

אודות בית השנטי

בית השנטי הוא בית חם המיועד לנוער בסיכון ובסכנה. זוהי עמותה שהוקמה בשנת 1984, ומשמשת הן כבית זמני והן כמסגרת לטווח ארוך עבור נוער בסיכון או חסר קורת גג בין הגילאים 14-21, מכל השכבות באוכלוסיה, מכל המגזרים, ללא הבדלי גזע, דת, מגדר או מין. כמו כן מסייע בית השנטי לבני נוער הנמצאים בסכנה או שעלולים להדרדר לאלימות פיזית, עבריינות, זנות או ניצול מיני. בנוסף, מפעיל בית השנטי מספר תכניות מנע עבור בני נוער בסיכון מכל הארץ.

בני נוער שננטשו, חסרי בית, שבמקרים רבים גם סבלו מהתעללויות פיזיות, מיניות ונפשיות, יכולים למצוא מענה בבית השנטי. דלתותיו פתוחות לאורך כל שעות היממה והאווירה בו משפחתית ומלאה חמלה, מתוך אמונה כי לאנשים שאכפת להם יש את הכוח לשנות חיים.

העמותה מפעילה למעשה שני בתים: בתל אביב נמצא בית השנטי המקורי, שהוקם בשנת 1984 על ידי הגברת מריומה בן יוסף. היא ייסדה את העמותה מתוך חוויה טראומטית אישית, שבעקבותיה פתחה את ביתה בפני בני נוער מן הרחוב ונתנה להם מקום לאכול ולישון בו.

ההתחלה הייתה קשה ובית השנטי, המתקיים מתרומות בלבד, התקשה לשרוד – אולם בן יוסף הצליחה לעמוד איתנה נגד הקשיים והמשיכה לפעול על פי התפיסה שבידיו של כל אדם נמצאת הבחירה לשנות את חייו. זו גם הסיבה בעטיה בן יוסף מקפידה לסייע אך ורק לבני נוער המעוניינים בכך: לא משנה אם הגיעו אל בית השנטי דרך פקידי רווחה, בתי משפט לנוער או פשוט נכנסו פנימה מן הרחוב – הם אלה שצריכים לבחור לקבל את העזרה של בית השנטי.

בנוסף לבית השנטי בתל אביב, מפעילה העמותה גם את "בית השנטי במדבר", כפר נוער השוכן בסמוך לשדה בוקר. הכפר הוקם מתוך מטרה לפעול לפי המודל שהצליח לסייע לעשרות בני נוער בתל אביב, מתוך מטרה לספק מענה דומה גם לבני הנוער שבדרום. עבור רבים מהם, "בית השנטי במדבר" הינו התחנה האחרונה לפני שידרדרו לחיי רחוב, ובו הם מקבלים הזדמנות חד פעמית לשקם ולבנות את חייהם מחדש.

הן בתל אביב והן בדרום, בית השנטי הוא בית לכל דבר: בני הנוער יכולים למצוא בו מיטה חמה, ארוחות, חוגים מגוונים, סיוע רפואי, תמיכה נפשית, ומעל הכל: חום ואהבה.

אירועי התרמה לאורך השנה

עמותת בית השנטי מתבססת על תרומות למימון פעילויותיה השונות. לאורך השנה ניתן לתרום לעמותה כסף או ציוד וכן להתנדב בה. בנוסף לאירוע ההתרמה "לבית השנטי באהבה" שהתקיים בנובמבר למען בית השנטי בתל אביב, כחודש לפני כן התקיים אירוע התרמה לבית השנטי במדבר: מסע אופניים שיצא מן הסניף התל אביבי והגיע עד הסניף שליד שדה בוקר. במסע השתתפו כ-1500 רוכבים, והוא סייע רבות לגיוס המשאבים עבור בית השנטי.