מאה אחוז כוח סוס

טיפול בעזרת בעלי חיים ידוע כיעיל עבור ילדים, בני נוער, מבוגרים ואפילו קשישים, שיכולים להפיק תועלת מרובה מן הקשר עם בעל החיים – כלב, דולפין, סוס וכו' – שכן מדובר ביצור חי ונושם אשר יכול להגיב אליהם ולקבל אותם ללא תנאי.

זו הסיבה בגינה תרפיה עם בעלי חיים ידועה ביעילותה ככלי טיפולי בהפרעות התנהגות, לקויות למידה, עיכובים התפתחותיים, בעיות של קשב וריכוז, אוטיזם, פיגור שכלי, היפראקטיביות, שיתוק מוחין ואוכלוסיות מיוחדות נוספות. כמו כן הטיפול מועיל למי שסובלים מנכויות פיזיות שונות, לנפגעי פעולות איבה וכן הלאה.

קצרה היריעה מלהעמיק בכל בעלי החיים שבעזרתם נהוג לבצע את שלל הטיפולים, ועל כן נתמקד להלן באחד מתוכם: הסוסים, וליתר דיוק – סוסים מיניאטוריים.

תרפיה בעזרת סוסים

טיפול עם סוסים נחלק למספר סוגים, בתלות באוכלוסיה לה מתאימים הטיפולים ואיש המקצוע שמוסמך לבצע את הפעילות. באופן כללי ניתן לומר שהמטופלים בעזרת הסוסים מפיקים תועלת משמעותית מן ההיבטים הרגשיים, הקוגנטיביים, ההתנהגותיים והחברתיים. בפרט ראוי לציין את אחד המיוחדים בסוגי הטיפול הללו, והוא תרפיה בעזרת סוסים מיניאטוריים.

אין הכוונה ללימוד רכיבה בלבד. הרכיבה היא רק חלק ממכלול שלם של פעילויות המותאמות לחניכים ולצרכים הייחודיים שלהם, כך שבשיעור אחד המטופל יכול לרכב על הסוס המיניאטורי, בשיעור הבא לטפל בו ולהבריש את פרוותו, ובשיעור אחר לעלות איתו במעלית או להתנהל איתו באופן שקט ורגוע בתוך מבנה.

ניסיונו של רפי רוזליס, מייסד עמותת "Miniature Horses Therapy", מלמד כי הסוסים המיניאטוריים הם מקור להשראה, להערצה ולהתרגשות. בעמותה נעשה שימוש בסוסים מיניאטוריים בטיפולים לילדים, נוער ובוגרים עם מוגבלויות פיזיות וצרכים מיוחדים אחרים, כמו גם לקשישים: "בעזרת הסוסים אנחנו מצליחים לשחרר פחדים אצל הילדים והקשישים, לפרק מחסומים ולייצר מערכת יחסים המתבססת על אמון", הוא מספר, "האופטימיות והתקווה של הסוס המיניאטורי עושים קסמים. אנחנו רואים וחווים את זה מדי יום."

סוסי נחייה לעיוורים

פעילות נוספת בה לוקחים חלק הסוסים המיניאטוריים הם סיוע לאוכלוסיית העיוורים וכבדי הראייה. הדעה המקובלת בציבור הרחב היא כי בעל החיים המתאים ביותר לעיוור הוא כלב נחייה, אולם בארה"ב ובקנדה התגלה כי הסוסים המיניאטוריים הם בעל חיים שניתן לאלף בקלות יחסית ויכול לשמש כחיית נחייה יעילה ביותר.

סוס הנחייה הראשון הוצג בארה"ב בשנת 2000, ומאז מספרם כחיות נחייה הולך ועולה בהתמדה הן בארה"ב והן בעולם כולו. למעשה, סקר שנערך על ידי ערוץ דיסקברי גילה כי למעלה מרבע מן העיוורים בארה"ב מעדיף סוסי נחייה מיניאטוריים על פני כלבי נחייה – ועל כן אין פלא שסוסי הנחייה הגיעו גם לישראל.

בהקשר זה, לסוסי נחייה יש מספר יתרונות על פני כלבים:
• תוחלת החיים של הסוסים ארוכה יותר, כך שבעוד כלב יוכל לשמש ככלב נחייה במשך שמונה שנים לכל היותר, הרי שסוס מיניאטורי יוכל לעשות זאת במשך שלושים ואפילו ארבעים שנה. מכאן שסוס אחד יכול ללוות אדם עיוור לאורך כל ימי חייו, במקום שיצטרך להחליף מספר כלבי נחייה לאורך השנים.
• לסוסים המיניאטוריים יש ראייה וזיכרון מעולים בהשוואה לכלבים.
• עיוורים וכבדי ראייה רבים סובלים מאלרגיה לפרוות כלבים ואינם יכולים להיעזר בכלב נחייה, כך שסוסי נחייה הם פתרון אידיאלי עבורם.

האם נראה בקרוב יותר ויותר עיוורים מתהלכים לצד סוסי נחייה ברחובות ארץ הקודש? אם שואלים את פעילי עמותת "Miniature Horses Therapy", התשובה לכך חיובית בהחלט. אחרי הכל, זהו בעל חיים מלא קסם והשראה עם לא פחות ממאה אחוז כוח סוס.