יום המעשים הטובים - מעשים טובים

לעשות טוב, להרגיש טוב

יום המעשים הטובים הינו יום אחד בשנה העוסק כולו בעשיית טוב ובהובלת שיח ציבורי אודות מעשים טובים. ביום זה מוזמנים ארגונים לתועלת הציבור, רשויות מקומויות ועמותות להציע רעיונות לפעילויות התנדבותיות למען הזולת ולהוציאם לפועל בעזרת מימון, חומרים או ייעוץ של אנשי עמותת "רוח טובה".

הרעיון שנולד במוחה של אשת העסקים שרי אריסון בשנת 2007 היה פשוט: ביום הזה כל אדם יעשה משהו טוב למען מטרה הקרובה לליבו, בין אם כיוזמה אישית או במסגרת פעילויות המאורגנות על ידי אנשים פרטיים, קבוצות, עסקים, עמותות ומוסדות ללא כוונת רווח. הרעיון הזה סחף אחריו אלפי משתתפים בכל רחבי העולם בשל העובדה שמעשה טוב למעשה יכול להיות כמעט כל דבר: חיוך או מחמאה, סיוע לבעלי חיים, פיקניק קהילתי, טיפוח מקלטים, שיפוץ גני ילדים, פעילויות למען קשישים או בעלי צרכים מיוחדים ועוד.

 

פשטות הרעיון שבבסיס יום המעשים הטובים מביאה בכל שנה נשים וגברים מכל הגילאים ומכל הדתות להתלכד יחדיו למען מטרה משותפת של עשיית מעשה טוב למען מישהו אחר, הקהילה או הסביבה. זו הסיבה שמשנה לשנה היקף המעשים הטובים מתרחב: בשנה הראשונה לקיומו השתתפו ביום המעשים הטובים כשבעת אלפים מתנדבים בעשרות בודדות של רשויות מקומיות בישראל; ואילו פחות מעשור לאחר מכן לקחו חלק ביום זה לא רק למעלה משמונה מאות אלף מתנדבים, מאתיים ושישים רשויות מקומיות וכאלף עסקים בישראל לבדה, אלא גם כמעט מיליון איש בשישים ואחת מדינות מסביב לגלובוס, בהן ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, ספרד, פינלנד, ארגנטינה, קוסטה ריקה, דרום אפריקה, אוסטרליה, קנדה ועוד.

מה אפשר לעשות?

התשובה היא שכל מעשה טוב מתקבל בברכה, מקטן ועד גדול. הרעיון הוא לעשות מעשה טוב, ולהלן מספר רעיונות לדברים פשוטים שכל אחד יכול לעשות:

לתרום דם: יום המעשים הטובים הוא המועד המושלם לתרום דם, שכן כל תרומת דם יכולה להציל שלושה אנשים. כל מה שצריך לעשות הוא להיכנס לאחת מניידות מד"א הפזורות ברחבי הארץ ולתרום.

לחוות אמנות מיוחדת: לאורך כל השבוע בו מתקיים יום מעשים טובים, מסעדות ובתי קפה בתל אביב יארחו תערוכות אמנות שיצרו אנשים וילדים עם צרכים מיוחדים. המעשה הטוב יכול להיות פשוט להתבונן ולהתרשם מיצירה כזו תוך כדי לגימת הקפה היומי.

גינון למען הקהילה: ניתן להקים גינה ציבורית חדשה, לחדש ערוגות פרחים או לשתול צמחים בגינות ציבוריות קיימות. במקרה כזה חשוב ליווי של איש מקצוע והקפדה על הוראות בטיחות על מנת למנוע פציעות מכלי גינון מכאניים, למשל, אולם מן התוצאה הסופית ייהנו כל תושבי השכונה.

שיפוץ וצביעה: ניתן לסייד מבנים ישנים, לצבוע קירות של קשישים עריריים או של גני ילדים ועוד. גם במקרה זה רצוי להיוועץ באיש מקצוע בטרם תחילת העבודה, ועמותת "רוח טובה" תסייע בחומרי הגלם ובייעוץ במקרה הצורך.

אודות עמותת "רוח טובה"

"רוח טובה" למען קידום המעורבות הקהילתית והחברתית במדינת ישראל, מתוך אמונה כי אילו כל אחד יקח אחריות על שיפורן של הקהילה והסביבה שלו, אזי כל החברה הישראלית תהפוך מלוכדת יותר וטובה יותר.

לאורך כל השנה, ובמיוחד לקראת יום המעשים הטובים, העמותה מחברת בין קבוצות מתנדבים או אנשים פרטיים, לבין גופים ועמותות הזקוקים למתנדבים על מנת להגשים את מטרותיהם. לשם כך מטפחת העמותה רשת קשרים מסועפת ובה כ-5000 עמותות וארגונים בישראל במגוון תחומים.

העמותה הוקמה בשנת 1996, ומאז שנת 2008 נתמכת על ידי הקרן המשפחתית של קבוצת אריסון.