יום מעשים טובים

כבכל שנה, גם השנה מצוין יום המעשים הטובים על ידי עשיית טוב והובלת שיח ציבורי ותקשורתי רחב היקף בנושאי מעורבות חברתית, אכפתיות הדדית ועשייה למען האחר ללא תמורה. בשנה שעברה ציין הפרוייקט החשוב הזה עשר שנים להיווסדו, אולם עשיית הטוב לא עוצרת לרגע. יום המעשים הטובים ממשיך קדימה במלוא המרץ, בסיוע עמותת רוח טובה והקרן המשפחתית של קבוצת אריסון, אולם בעיקר בזכות הירתמותם של אלפי מתנדבים בכל רחבי הארץ, פעם אחר פעם.

הבה ניזכר מהו יום המעשים הטובים

הוגת הרעיון לקיומו של יום מעשים טובים היא אשת העסקים והפילנתרופית הישראלית-אמריקאית שרי אריסון, אשר הציעה שביום אחד בשנה כל אחד יעשה מעשה טוב כלשהו למען מטרה שחשובה לו, כיוזמה פרטית או במסגרתן של פעילויות המאורגנות מטעם קבוצות, עסקים מסחריים, עמותות וארגונים אחרים. המעשה הטוב הזה לא צריך להיות גדול, יקר או ראוותני; די בכך שכל אחד יחייך לאנשים שמסביבו, יקיים פיקניק קהילתי, ישפץ גן ילדים או פארק ציבורי, יערוך פעילויות עבור קשישים או ילדים עם צרכים מיוחדים וכדומה.

יום המעשים הטובים אמנם נולד כאן בישראל, אולם הפשטות שבבסיס הרעיון התבררה כמידבקת, ומשנה לשנה עוד ועוד גברים ונשים, ילדים ומבוגרים, לוקחים חלק בפעילות כלשהי שמטרתה לעשות טוב לאדם אחר, לקבוצה או לסביבה. בשנה הראשונה בה צוין יום המעשים הטובים השתתפו בו אלפים בודדים, אולם בשנה שעברה כמעט מיליון וחצי ישראלים נרתמו לעשיית הטוב במסגרת 14,000 מיזמים קהילתיים וסביבתיים ברוב הרשויות המקומיות בארץ.

וזה רק במדינת ישראל. בשנת 2011 יצא יום המעשים הטובים את גבולות המדינה והתפשט בכל רחבי העולם, כשהוא מצוין בתאריך אחר מזה שהוא מצוין בישראל אולם רוחו זהה לחלוטין. וכך, מיליוני אנשים ביותר מ-70 מדינות בעולם, מדתות שונות, תרבויות וצבעי עור שונים, עושים משהו טוב למען מישהו אחר.

 

קבלו השראה ממעשים טובים של אחרים

אם אתם מתחילים כבר לתכנן את המעשה הטוב שתעשו ביום המעשים הטובים הבא, להלן מספר רעיונות משנת 2016, מחגיגות העשור ליום המעשים הטובים, שתוכלו לשאוב מהם השראה:
• סטודנטים לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון הגיעו אל בית איזי שפירא המסייע לילדים עם מוגבלויות מוטוריות והכינו עבור הילדים תחפושות מרהיבות שעשו שימוש יצירתי בכיסאות הגלגלים או בהליכונים שלהם. כך לדוגמה ילד אחד הפך לטייס כאשר כסא הגלגלים משמש לו מטוס, ילד אחר הפך לתקליטן בתחפושת שכללה את המחשב שבו הוא משתמש באופן יומיומי וכן הלאה. הילדים היו מאושרים, וכך גם הסטודנטים.
• באותה שנה, בירושלים, התקיים הפנינג גדול לכל המשפחה אשר העלה על נס את המודעות לסובלנות וקבלת האחר. הילדים נהנו משלל פעילויות וסדנאות ללא תשלום, כגון סריגה של שטיח משותף, הכנת בובות, בניית פאזלים ענקיים, פעילויות בשפת הסימנים הישראלית וציורי חלומות, שבסיום ההפנינג חוברו לבלוני הליום ושוחררו לאוויר על מנת לפזר את החלומות המצוירים מעל לחומות העיר העתיקה.
• בימים שלפני ואחרי יום מעשים טובים התקיימו בכל הארץ פעילויות בשיתוף עמותת נגישות ישראל, אשר נועדו להעלות בקרב תושבי ישראל את המודעות לאתגרים שעימם מתמודדים אנשים עם מוגבלויות שונות, כגון חירשים, עיוורים, נכים, מוגבלים קוגנטיבית וכן הלאה.
• ואי אפשר בלי להזכיר את אחד מן המעשים הפופולריים ביותר ביום המעשים הטובים: שיפוץ של גן ילדים או פארק ציבורי. כל מה שצריך הוא לאסוף כמה חברים, לגייס דליי צבע וחומרי ניקוי, בין אם כתרומה או כרכישה מרוכזת ולחדש את פניו של הגן או הפארק.