יוזמת משרד רוה"מ בשיתוף עם עמותת ארץעיר למען יוצאי אתיופיה - מעשים טובים

יוזמת רוה"מ למען יוצאי אתיופיה

בערב ה-30 ביוני 2019, נהרג סלומון טקה, צעיר ממוצא אתיופי, כתוצאה מירי של שוטר בלבוש אזרחי. מותו הצית זעם גדול בקרב בני ובנות קהילת יוצאי אתיופיה בישראל, ובימים שלאחר מכן אירעו הפגנות רבות של הקהילה כנגד אלימות משטרתית וגזענות של המשטרה כנגד העדה.

דווקא על רקע הפגנות יוצאי אתיופיה בעקבות המקרה, הודיע בתחילת יולי משרד ראש הממשלה על יוזמה חדשה למען קהילת יוצאי אתיופיה. יוזמה זו התפרסמה כשבוע לאחר פרשת מותו של סלומון טקה, בין היתר בעקבות אלימות קשה של המפגינים כלפי שוטרים שהובילה לנזק רב לרכוש, אולם למעשה היא נולדה כבר בסוף שנת 2018 כחלק מיישום החלטת הממשלה לפעול על מנת לקדם שילוב מיטבי של בני ובנות הקהילה האתיופית בחברה הישראלית.

חיזוק הקהילות כמנוע המגביר חוסן חברתי

על פי התוכנית החדשה יורמו מספר גרעינים קהילתיים ברחבי הארץ, של ישראלים אתיופים בגילאי 20 עד 40, מתוך מטרה להעצים אותם באופן כזה שיהפכו לסיפור הצלחה ויעוררו השראה בקרב כלל צעירי העדה.

התכנית מתמקדת בשכבת הגיל 20 עד 40 משום שלצעירים ולצעירות הללו יש פוטנציאל גבוה להפוך למובילים חברתיים בקרב הציבור כולו. במילים אחרות, שילוב משמעותי של אותם צעירים וצעירות ממוצא אתיופי בתחומים שונים של השכלה ותעסוקה עשוי להיות מפתח חשוב בהצלחתו של התהליך הממשלתי השואף לשלב את העדה כולה באופן מיטבי בחברה הישראלית.

על מנת שהשילוב יצליח והתוכנית תשיג את מטרתה יש צורך להתגבר על מספר חסמים שמולים עומדים אותם צעירים וצעירות: חוסר במודלים מצליחים בסביבתם הקרובים, אי השתייכות למסגרות חברתיות שמסוגלות לפתח אותם בצורה מקצועית, קושי להשתלב בשוק התעסוקה במשרות איכותיות, חוסר הדרכה כיצד להתנהל מבחינה פיננסית ועוד. בכל אלה, כאמור, שואף לטפל המיזם החדש.

פרטי המיזם

במסגרת המיזם יוקמו גרעינים קהילתיים בשש ערים שנבחרו בזכות הריכוז הגבוה של יוצאי אתיופיה המתגוררים בהן. הערים הן ראשון לציון, פתח תקווה, גדרה, בית שמש, קרית גת ואשדוד. גרעין כל קהילה בכל אחת מן הערים יהיה בנוי מקבוצה המונה בין 15 ל-20 משתתפים; כל קבוצה תהווה עבור הצעירים הללו מסגרת השתייכות ופלטפורמה להתפתחות אישית, לצמיחת מנהיגות ולקידום שינויים חברתיים הן ברמה העירונית והן ברמה הארצית.

בנוסף להכשרה ולליווי הפרטניים לה יזכרו חברי קבוצות הגרעין, מדי שנה יתקיימו בין 6 ל-10 אירועים גדולים שיהיו מיועדים לצעירים מחוץ לקבוצה, הן מן העדה האתיופית והן לישראלים תושבי הסביבה מכל מוצא שהוא.

מבחינה ארגונית, מנחי ומנחות הקבוצות יקבלו הכוונה מקצועית מידי רכז תוכן שיהווה גורם מתכלל עבור צרכי כל הקבוצות, יהיה אלמנט מכיל ומייעץ, יבנה תכנית שנתית פרטית לכל קבוצה על פי צרכיה ויפתח הדרכות והשתלמויות בשיתוף פעולה עם מנהל התוכנית. המנהל אחראי ליצור וללוות שותפויות בין ארגוני הצעירים לעסקים ולמשתתפים עצמם, לשפר את המענים הקיימים ולפתח מענים לצרכים נוספים באמצעות איגום משאבים כלל ארגוניים.

אודות עמותת ארץעיר

המיזם של משרד ראש הממשלה יוצא לדרך בשיתוף עמותת ארץעיר, לה יש ניסיון עשיר ומרתק בכל הקשור לניהול פעילות של קהילות עירוניות. העמותה מקדמת מאז 2006 חיי קהילה בערי הפריפריה על ידי הקמה וליווי של קהילות עירוניות מקומיות, תוך שימור האוכלוסייה הקיימת ומשיכת אוכלוסיה חדשה. זאת מתוך ראייה כי קהילות אלה – בין היתר קהילות מגובשות ועשירות של יוצאי אתיופיה – תורמות לחיזוק החוסן החברתי הן ברמה המקומית והן ברמה הארצית.