עמותת אנוש

בנובמבר האחרון התקיים ערב ההתרמה השנתי של עמותת אנוש, היא העמותה הישראלית לבריאות הנפש. הערב התקיים בהיכל התרבות בתל אביב בהנחיית נשיאת העמותה, הגב' צופית גרנט, ובמסגרת המופע המרכזי הופיעה הזמרת ריטה, הדיווה של המוסיקה הישראלית, עם מיטב שיריה: "בוא", "עטוף ברחמים" ועוד.

מחירי הכרטיסים לאירוע נעו מ-195 ש"ח ועד 1000 ש"ח, וכל ההכנסות מן האירוע הוקדשו למען תמיכה במגוון רחב של שירותים אשר מוענקים על ידי העמותה לאלה המתמודדים עם פגיעות נפשיות ולבני משפחותיהם, כמו גם למאבק של "אנוש" בסטיגמה השלילית שדבקה באוכלוסיה הזו.

אודות אנוש

עמותת "אנוש" נוסדה בשנת 1978 מתוך מטרה לסייע לגברים ונשים עם מוגבלויות נפשיות. ברבות השנים פותחו בעמותה שירותי שיקום וטיפול חדשניים המותאמים לכל אדם באופן אישי ומבוססים על ערכיה של גישת ההחלמה. כך מסייעת העמותה לאנשים עם בעיות נפשיות לחיות חיים מלאים, רגילים ובעלי משמעות.

בתהליך השיקום שמה העמותה דגש על השתלבותם של המתמודדים עם מוגבלויות נפשיות בתוך הסביבה שבה הם חיים ועובדים, כאשר ההתייחסות המקצועית כוללת גם את משפחתו ואת החברה הסובבת אותו. תהליך השיקום מעוצב באופן כזה שלאדם ולבני משפחתו מוענקת תחושת שייכות לקהילה, תקווה ובטחון.

בנוסף, פועלת עמותת אנוש לקידום הזכויות של אנשים אשר מתמודדים עם מוגבלויות נפשיות, כמו גם של בני משפחותיהם, על ידי פעולות סינגור, קידום חקיקה, שינוי מדיניות והעלאת מודעות. בין היתר, העמותה מבצעת פעילויות הסברה המיועדות לקהל הרחב, בכוונה למגר את הסטיגמה השלילית המקושרת אל מחלות הנפש.

כיום פועלים במסגרת עמותת אנוש יותר מ-60 מרכזי שירות, ייעוץ וסיוע לכל מי שזקוק לשירותים בתחום בריאות הנפש בכל רחבי הארץ, מקריית שמונה עד אילת. מאות עובדים מקצועיים ומתנדבים מעניקים מענה בתחומים רבים ומגוונים, בהם דיור שיקומי, הוסטלים, שירותי השמה ומסגרות תעסוקה, מרכזים חברתיים ופעילויות פנאי. בכך יוצרת העמותה שינוי חיובי משמעותי בחייהם של עשרות אלפי אנשים עם מגבלות נפשיות ובני משפחותיהם, תוך הקלה על השתלבותם בקהילה והובלתם לרמה אופטימלית של תפקוד עצמאי בתוכה.

אנוש היא למעשה הארגון הגדול ביותר בישראל המציע שירותי שיקום, טיפול והכוונה בתחום של בריאות הנפש. שירותי העמותה ממומנים ברובם באמצעות סלי שיקום של משרד הבריאות, אולם גם על ידי תרומות. זו הסיבה שאנוש מקיימת מדי שנה אירועי התרמה בהם מגוייסים כספים מן הציבור הרחב לטובת קיום המיזמים הרבים של העמותה.

מיזמי עמותת אנוש

אנוש מפעילה מספר רב של מיזמים, על ידי ולמען מתמודדים עם מוגבלות נפשית. בין היתר:

אנושופ: חנות מקוונת בה ניתן לרכוש מוצרים שיוצרו על ידי אנשים המתמודדים עם מוגבלות נפשית. הרווח ממכירתם של המוצרים מועבר אל אלה שייצרו אותם, וכך מקודמת ומועצמת פרנסתם באופן מכובד.

מקום של טוב: מיזם תעסוקתי המציע אולמות, קליניקות, חדרי ישיבות ומרחבי עבודה בהם ניתן לערוך ימי עיון, הדרכות, ימי גיבוש ואירועים עסקיים קטנים. באמצעות השכרת אחד מן המקומות הללו ניתן לספק תעסוקה והכנסה למתמודדים עם בעיות נפשיות.

סטארבייקס: חנות מוצרי ספורט ואופניים השוכנת ברמת גן ומציעה גם סדנת תיקוני אופניים וימי כיף לקבוצות. אנשים המתמודדים עם מוגבלויות נפשיות הם אלה שמפעילים את החנות.
צרוף: מרכז לייצור מוצרי קרמיקה וצורפות הממוקם בסניף באר שבע של העמותה.

סודות ירוקים: מרכז אקולוגי חווייתי השוכן בגבעתיים, המופעל בידי מתמודדים עם קשיים נפשיים ומבצע הכשרות והדרכות לכל הגילאים.

פרוייקט דו-שיח: מיזם בן חברים כ-40 אנשים עם קשיים נפשיים ובני משפחותיהם, במסגרתו הם נפגשים עם קהל מגוון בכל הארץ ומספרים את סיפוריהם האישיים, תוך ניהול דו-שיח אנושי בגובה העיניים.