לשמוע בקול

בסוף חודש מאי השנה, בערב נוצץ ומושקע שהתקיים בהיכל אמנויות הבמה שבהרצליה, התקיימה הופעה מיוחדת של קרן פלס ורמי קליינשטיין. צמד האמנים ביצע ממיטב להיטיהם, לחוד וביחד, כאשר בנוסף להם הופיע גם צמד הרקדנים ג'יל ואמנון דמתי – היא שומעת, הוא חירש – וכל האירוע המיוחד הזה הונגש במלואו לעשרות חירשים וכבדי שמיעה שמילאו את האולם, באמצעות מערכות שמע ותמלול מתקדמות.

היה זה אירוע ההתרמה השנתי של ארגון "בקול" – ארגון המייצג ופועל למען כבדי שמיעה ומתחרשים בישראל – ובמסגרתו גויסו מאות אלפי שקלים כתרומה מקהל רוכשי הכרטיסים, שכלל ידוענים ואנשי עסקים בכירים בחברה הישראלית, ביניהם נציגי חברות מסחריות מובילות, חברות ביטוח ובנקים. כל ההכנסות ממכירת הכרטיסים לערב המיוחדד הזה הן קודש למימון פעילויות ארגון "בקול" ולקידום תכניות להעצמת ולרווחת צעירים עם לקויות שמיעה.

בין היתר נשאה דברים מנכ"לית ארגון "בקול", ורדית דנציגר, וציינה כי כיום עדיין רווחת תפיסה כי לא צריך או לא כדאי להנגיש אירוע מוזיקלי לציבור חירשים וכבדי שמיעה, אולם הנגשתה של הופעה משמעותה לתת לאדם כבד שמיעה את האפשרות להגיע וליהנות ממנה. אפשרות זו עדיין אינה קיימת במופעי מוזיקה ותרבות רבים, והשאיפה היא כי חופש בחירה שכזה יינתן בכולם.

אודות ארגון "בקול"

ארגון "בקול" הוא עמותה של ולמען כבדי שמיעה, אחת מהיחידות בישראל אשר הוקמה על ידי אנשים כבדי שמיעה ולא על ידי שומעים. את הארגון הקימו בשנת 1997 שלושה מייסדים כבדי שמיעה: אבי בלאו, בקי שוקן וג'רי רייכשטיין, ועד היום הוא מנוהל על ידי גברים ונשים עם לקויות שונות בשמיעה. מטרת הארגון: לשפר את איכות החיים ולקדם את כבדי השמיעה בארץ.

קהל היעד של הארגון מחולק לשניים: מחד, הוא פונה אל כל מי שגדל כחירש או ככבד שמיעה, בין אם לקות השמיעה שלו הינה מולדת או אם איבד את שמיעתו באופן מלא או חלקי. מאידך, הארגון גם פונה אל קהל המתחרשים, דהיינו אנשים שחווים ירידה בשמיעה מסיבה כלשהי, כגון מבוגרים שחצו את גיל 65.

כיום, צוות ארגון "בקול" מונה 15 עובדים וקרוב ל-200 מתנדבים, ונמצא בקשר עם למעלה מ-10,000 אנשים כבדי שמיעה.

פעילויות הארגון

ארגון "בקול" הוא ארגון ייחודי שנוסף לרשימת הארגונים הפועלים בארץ, הוא מסייע לכבדי שמיעה ומתחרשים להשתלב בחברה ולתקשר עם הסביבה. בין היתר, בשיתוף עם המוסד לביטוח לאומי וגופים נוספים, הארגון מקיים מרכז נגישות ייחודי לכבדי שמיעה, בו קיים מגוון של פתרונות ואביזרי עזר לשמיעה ובו מתקיימות הדרכות בנושא ירידה בשמיעה ושימוש באביזרים אלה.

 

במקביל, פועל "בקול" לקידום של חקיקה בתחום הרחב של נגישות לכבדי שמיעה, לאור חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שנחקק בשנת תשנ"ח-1998, הקובע כי לאנשים עם מוגבלות באופן כללי, ובתוכם לאוכלוסיית החרשים וכבדי השמיעה, יש זכות מלאה להשתתף באופן שוויוני ופעיל בכל תחומי החיים מתוך עקרונות של שוויון, הערה בערך האדם, כבודו וחירותו. בין היתר מקדם הארגון את כל הקשור לנגישות במוסדות ציבוריים, כגון תיאטראות, על ידי השאלת מכשירי שמיעה והגברה.

 

אירועים ופעילויות נוספות אותם מקיים הארגון:

 

• אירועים שנתיים כמו יום השמיעה הארצי (המצוין בחודש מאי מדי שנה) וכן "שירת האדם" – אירוע שנתי מיוחד בו שרים יחד שומעים וכבדי שמיעה.

• קו טלפוני למידע ותמיכה המופעל בידי מתנדבים.

• הוצאה לאור של המגזין "בקול קורא" מדי מספר חודשים.

• הרצאות וקורסים בליווי כתוביות, במטרה לסייע להתמודדות עם מגבלת השמיעה ו/או הירידה בשמיעה.

• תכניות הסברה בקרב מעסיקים, במטרה לשפר את תדמיתם הציבורית של עובדים עם לקויות שמיעה.