קהילה וחברה בלב שכונת שפירא

יזמות, קהילה וחברה בלב שכונת שפירא

שכונת שפירא בתל אביב ממש לא נחשבת לאחת מן השכונות הזוהרות של העיר ללא הפסקה. אפשר לראות ברחוב נרקומנים, פרוצות, עובדים זרים ופליטים, הרמה הסוציו-אקונומית נמוכה מאוד בהשוואה לשכונות השכנות לה – ובכל זאת, דווקא שם צומחת קהילה מלוכדת, הטרוגנית ומעניינת.

זאת בזכות מספר מיזמים חברתיים שהקימו שבעה חברים, שהחליטו להחזיר את הערכים החברתיים אל הכלכלה, לבנות מרכז יזמות לצעירים דרך התנסות עסקית ולתרום משהו לקהילה. שניים מתוך המיזמים הללו מאחדים את תושבי השכונה סביב קולינריה. הבה נכיר אותם:

פיצה של אנשים

ברחוב מסילת ישרים בשכונה נפתחה לפני מספר שבועות פיצריה חדשה, "פיפל", המתהדרת בכותרת "פיצה חברתית שכונתית". היוזמה היא של חנן אננדו מרס, בן 40, שעבר לאחרונה לשכונה מחיפה יחד עם אשתו מיה ושלושת ילדיהם.

מצד אחד מדובר בפיצה שכונתית, אומר מרס, והרעיון הוא שכולם מכירים את הלקוחות. כל לקוח, אחרי חודש בערך, יכול להפוך כאן לחבר, ממש כמו בשכונה של פעם. מצד שני, זו פיצריה חברתית, כלומר כזו ששמה לה מטרה להחזיר ערכים כגון נדיבות, הגינות, אמינות ושירות לעולם הכלכלה.

"פיפל פיצה" לא רק מוכרת פיצות ללקוחות עוברים ושבים, אלא גם מנסה לתרום משהו לקהילה שבה היא נמצאת ולתושבי השכונה שמגיעים אליה כלקוחות. דרך אחת בה היא תורמת לקהילה היא העובדה שמועסק בה נוער בסיכון, ובאמצעות העבודה בה לומדים הנערים והנערות כיצד לשפר כישוריהם האישיים, מה שתורם לעליה בהישגיהם בבית הספר. העובדים בפיצריה מקבלים תכנית הכשרה מותאמת אישית הכוללת חונכות אישית של אחד מן היזמים, וכן רוכשים כלים לפיתוח מחשבה עסקית וכישורים עסקיים. כל זה, אגב, בשכר הוגן ולא בשכר מינימום.

דרך אחרת בה הפיצריה תורמת לקהילה היא באמצעות אירוח של אירועי תרבות שונים ומגוונים, כגון תערוכות ציורים, אירועי מוסיקה, הרצאות ועוד.

בית קפה שהוא בית כנסת

היזמים שמפריחים את שכונת שפירא לא התחילו בפיצה, אלא דווקא בקפה. "קפה שפירא" הוא בית קפה קהילתי הממוקם ברחוב רלב"ג שבאמצע השכונה, במרכזה של גינת ציבורית, במבנה שמסביבו פזורים שולחנים, כסאות, ספסלים ומחצלות. כאן אפשר לשתות קפה או בירה, אבל גם לפגוש את השכנים שמתגוררים בשכונה: תל אביבים ותיקים וצעירים, לבני עור וכהי עור, ישראלים וזרים.

בית הקפה הוא מקום מפגש בין תושבי השכונה, ולפי מרס, הקפה הוא בעצם תירוץ למפגש קהילתי. לא לחינם מכנים בשכונה את קפה שפירא "בית הכנסת החילוני", משום שזהו מקום לתושבי השכונה להתכנס בו לשיחה קולחת, להופעה חיה או להקרנת סרט.

דברים טובים קורים בשכונה

חנן, היזם מאחורי בית הקפה והפיצריה, הוא לא לבד. שותפים נוספים בקבוצה בת שבעת היזמים הם יוגב, מנהל הפיצריה, ורועי המנהל את התוכן והשיווק. שניהם חברים מילדות ועברו מסלולי חיים דומים, שלאחר שהשתחררו מהצבא החלו ליזום שלל פעולות חברתיות למען יצירת חברה ישראלית חזקה וטובה יותר. בין היתר הם יזמו את פרוייקט "עכשיו תורך" (שעם הזמן התרחב והפך ל-BKind), המעודד עשייה חיובית ואכפתית בין אנשים באמצעות הרצאות מעוררות השראה במוסדות חינוך, במקומות עבודה ובקהילות מגוונות.

עכשיו, בפיצריה החדשה והלוהטת של שכונת שפירא, השבעה מחזיקים בבעלות על העסק וגם עובדים בו באופן יומיומי. כולם מסכימים כי כל עסק נושא באחריות מסוימת כלפי הקהילה, ועל כן הוא צריך להפיק רווחים הן עבור הבעלים והן עבור הקהילה. זו הסיבה בעטיה הם מחפשים דרכים חדשות ומעניינות לרתום את הבית הקפה ואת הפיצריה לטובת תושבי השכונה, בין אם באמצעות אירועי התרבות שהם עורכים או בשיתוף סיפוריהם האישיים עם הלקוחות.