ריצת ישראל: שי דהן רץ בשביל האחר - מעשים טובים

יש דרכים רבות ושונות להעלות מודעות בקרב הציבור לנושאים שחשובים לליבו של אדם. אחת מן הדרכים האלה היא לשלב בין תחביב, אתגר ומטרה טובה; וזה בדיוק מה שעשה שי דהן: בשנת 2021 הוא רץ במשך שמונה ימים רצופים לאורכה של מדינת ישראל: כ-70 קילומטרים מדי יום, מרחק מצטבר של כ-560 קילומטרים – וזאת במטרה לגייס כספים עבור "בית הגלגלים".

בשביל הכנפיים

זו לא הייתה הפעם הראשונה בה שי רץ לאורכה של מדינת ישראל. בשנת 2018, לרגל ציון שנת ה-70 למדינת ישראל, הוא רץ במסלול דומה ממטולה ועד אילת. את הריצה ההיא הקדיש לעמותת "כנפיים של קרמבו", תנועת נוער לצעירים וצעירות עם ובלי צרכים מיוחדים. על כל קילומטר ריצה הוא תרם 5 שקלים לעמותה והזמין את הציבור לעשות כמוהו: לתרום או לרוץ.

שי דהן מתגורר במושב לכיש, עובד בחברת ייעוץ וניהול פרוייקטים, והוא גם אצן חובב. בעבר השתתף בלא פחות משש תחרויות "איש הברזל" בארץ והעולם, והרעיון שזכה לכינוי "ריצת ישראל" היה יוזמה פרטית שלו. המסלול תוכנן בקפדנות לרבות נקודות העצירה למנוחה, ופורסם ברבים כדי שהמעוניינים בכך יוכלו להצטרף אליו. הוא יצא לדרך ביום הזיכרון לשואה ולגבורה מתוך רצון לסיים אותה בתפר שבין יום הזיכרון לחללי צה"ל לבין יום העצמאות ה-70 לישראל. הריצה קיבלה הד תקשורתי נאה, ובסופו של דבר הצטברה תרומה בסך 9600 ש"ח עבור העמותה.

בשביל הגלגלים

בשנת 2021 הכיר שי את "בית הגלגלים": ארגון ארצי לצעירים ולבוגרים עם מוגבלויות פיזיות, הכולל שישה "בתים" הפזורים ביישובים שונים בישראל. בכל "בית" כזה מוצעות מסגרות חברתיות וחינוכיות משמעותיות ומהנות שבהן הצעירים והבוגרים יכולים להתנסות בכישורי חיים מגוונים ובאינטראקציות בין-אישיות.

שי מצא עניין רב בארגון ובמטרותיו, והחליט לשחזר את "ריצת ישראל" פעם נוספת – הפעם כדרך לעורר מודעות בקהילה לפועלו של בית הגלגלים, לקידום התמיכה בפעילותו ובפרט לגיוס 100,000 ש"ח למימון תכנית מנהיגות לצעירים עם מוגבלויות. הפעם מסלול הריצה תוכנן אחרת, בסיוע יושבת ראש בית הגלגלים, הגב' פנינה שור שורץ, כדי ששי יוכל לבקר בשלושה בתים (בחדרה, באבן ספיר ובבאר שבע).

גם הפעם "ריצת ישראל" יצאה לדרך מפסל "האריה השואג" בתל חי ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, על מנת לסיים בפסל דגל הדיו ב"אום רשרש" שבאילת בדיוק בתפר שבין יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות. במהלך הריצה שי פגש עשרות ישראלים וישראליות שבאו לעודד אותו או לרוץ לצידו, וכמתוכנן קיים מפגשים עם פעילי בית הגלגלים בשלושת הבתים שבהם עבר המסלול.

רץ 563 ק"מ בשמונה ימים: המיזם של שי דהאן - וואלה! ספורט

בשביל הכלל

ישראלים רבים עקבו אחרי הריצה של שי, הן באופן פיזי על המסלול והן באמצעות הרשתות החברתיות. מלבד הכספים שנאספו בזכותה – הריצה הייתה סמל לערכים של התנדבות, קהילה ומחשבה על האחר. השילוב בין תחביב שנחמד לעסוק בו באופן יומיומי לבין אתגר שנדמה בלתי אפשרי כמו ריצה לאורכה של המדינה, יחד עם החיבור לאירוע והקדשתו למטרה נעלה כל כך כמו גיוס כספים עבור אוכלוסיות מוחלשות – זה מה שגרם לרבים להצטרף לריצה של שי, לתרום כספים או לכל הפחות לשתף עם חבריהם ובכך להעלות את המודעות בקרב הציבור.

מנכ"ל בית הגלגלים, מר יונתן קרני, אמר לאחר מכן כי העמידה של שי באתגר שהציב לעצמו מהווה השראה של ממש ליכולת ההתמודדות של אדם עם קשיים. "ערך המסע שלו יותר גדול מהמימד החומרי של התרומות", אמר, "הוא הזכיר לנו שיש אנשים אשר שמים את הכלל קודם, ורק אז את טובתם האישית".