יוזמות חברתיות שנולדו כתוצאה ממשבר הקורונה - מעשים טובים

נגיף הקורונה גרם לשורה של תוצאות לא נעימות, בלשון המעטה, שכולנו חווינו בעצמנו. אלא שיש גם לא מעט ישראלים וישראליות שהחליטו לעשות מעשה וליצור מעט אור שיילחם בחושך. עשרות יוזמות חברתיות מרתקות, יצירתיות ומחממות לב נולדו כאן במהלך משבר הקורונה, ולהלן לקט קצר של דוגמאות מעוררות השראה:

ארגונים חברתיים מסייעים מרחוק

הארגון החברתי "בעצמי", אשר פועל לצמצום העוני והפערים החברתיים במדינת ישראל, פתח בתקופת הקורונה קו טלפוני ייעודי לסיוע, מידע, תמיכה והכוונה תעסוקתית. הקו הטלפוני מאוייש על ידי מתנדבים ומתנדבות וניתן למצוא בו מידע בנושאים כמו פיטורין, חל"ת, ירידה בהכנסות, עבודה מהבית, עדכונים בנושאי זכויות, קישורים לגורמי סיוע ובחינת הזדמנויות תעסוקתיות (פרטים נוספים בעמוד הפייסבוק של ארגון בעצמי או בטלפון 2119*).

גם אגודת החירשים בישראל פתחה קו חירום למטרות הנגשת מידע בשפת הסימנים בנושאים מגוונים, לרבות קבלת סיוע רגשי, על ידי מתנדבים שפעלו מבתיהם. בנוסף החלה האגודה לייצר מסכות שקופות המאפשרות קריאת שפתיים, עבור נותני שירותים לחירשים וכבדי שמיעה כגון מתורגמנים לשפת הסימנים וקלינאיות תקשורת (פרטים נוספים בעמוד של אגודת החירשים בפייסבוק)

עסקים מגלים אחריות חברתית

המגבלות שהוטלו על הציבור בעקבות הקורונה, לצד השינוי בהרגלי הצריכה של ישראלים רבים כתוצאה מהבידוד החברתי והירידה בהכנסות, שינה את כללי המשחק של עסקים רבים בישראל – וחלק מהם בחר לנקוט בגישה של מימוש אחריות חברתית.

כך לדוגמה בשיאו של המשבר נאלצה רשת המסעדות מקדונלד'ס לסגור את כל מסעדותיה בישראל לקהל, אולם המשיכה להפעיל 5 מסעדות שסיפקו מזון אך ורק לצוותים רפואיים וללא תשלום. חלק מן הסניפים אף הפכו באופן זמני למרכזי בדיקות קורונה, כמו בחריש ובתל שוקת.

עובדי הבנקים המשיכו להעניק שירותים במתכונת מצומצמת לקהל וחלקם הוצאו לחופשה. במקביל, שיתוף פעולה של בנק דיסקונט עם האגודה לקידום החינוך בתל אביב יפו יצר פרוייקט שבמסגרתו התנדבו עובדי הבנק עם קשישים באופן וירטואלי, וגם עובדי בנק הפועלים קידמו שורת מהלכים לסיוע לאזרחים ותיקים.

ובעוד לא מעט מפעלים סגרו את פסי הייצור, יש גם כאלה שבחרו להסב אותם לייצור של מוצרים אחרים: מפעלי דלתא גליל בישראל ובעולם, שבדרך כלל מייצרים פריטי הלבשה תחתונה וכדומה, עברו לייצר מסכות מגן לצוותים רפואיים ובתי חולים; התעשייה האווירית בחרה לרתום את יכולותיה הטכנולוגיות לסיוע והסבה מפעל טילים למפעל לייצור מכונות הנשמה; והמרכזים הישראליים של חברת וסטרן דיגיטל, המייצרת בשגרה דיסקים קשיחים ומעגלים מודפסים, החלו להדפיס ציוד רפואי במדפסות תלת המימד לצד תרומות לשורה של ארגונים חברתיים.

ומה עושים למען אלה שתקועים בבית?

מה אפשר לעשות כאשר תקועים בבית במקום לטפס על הקירות? אחת האפשרויות שהוצעה על ידי רקדני להקת המחול בת שבע הייתה ללמוד את שפת התנועה "גאגא" בשיעורי ריקוד שהועברו בשידור ישיר דרך אפליקציית "זום". חובבי הצילום יכלו ליהנות משורה של הרצאות חינמיות בנושאים כמו צילום מזון או עיבוד תמונות בבית הספר לצילום גליץ, ובאופן דומה ניתן היה למצוא שלל קורסים, סדנאות והרצאות ברשת.

דוגמה אחרת היא מיזם "תוצרת בית", עודד שכנות טובה בבניינים משותפים באמצעות פעילים שהיו אמונים על סיוע לשכנים המבוגרים בקניות או בישול, הוצאת חיות מחמד לטיולים, יצירת פעילויות משותפות ועוד.

עושים טוב בזכות הקורונה!

גם בתקופה הקשה והלא נעימה הזו, בה למרות החזרה האיטית לשגרה עדיין חלקנו מסוגרים בביתנו או טרודים במחשבות על בריאותנו ועתידנו, נעים לדעת שיש גם כאלה שבוחרים לעשות טוב למען אחרים בדרכים מגוונות ויצירתיות. אם ידוע לכם על יוזמות חברתיות נוספות שכדאי לתת להן במה כאן באתר, נשמח לשמוע!