היום בוטל, אבל המעשים הטובים ממשיכים - מעשים טובים

היום בוטל, אבל המעשים הטובים ממשיכים

יום המעשים הטובים 2020 אמור היה להתקיים ב-24 במרץ זו השנה ה-14, אולם הנחיות משרד הבריאות בעקבות התפרצות הקורונה בישראל הביאו את עמותת "רוח טובה" ושרי אריסון להכריז על דחייתו עד לאחר התבהרות המצב.

יחד עם זאת, יש מתנדבים רבים שעדיין בוחרים לעשות מעשים טובים בדרכים יצירתיות ומגוונות אחרות. הואיל ושורות אלה נכתבות בעיצומו של משבר הקורונה, הנה כמה דוגמאות למעשים טובים שמתרחשים בעקבות המצב:

סיוע במזון למבודדים ולקבוצות סיכון

  • בזמן שישראלים רבים מסתערים על סופרמרקטים כדי להצטייד לקראת סגר ממושך שעדיין לא הוכרז, היו ביניהם הם מאות מתנדבים ומתנדבות המשתייכים לעמותת "לב אחד"; אלא שהם לא רכשו את מצרכי המזון ונייר הטואלט עבור עצמם, אלא עבור מבודדים שאינם יכולים לצאת מביתם.
  • דבר דומה עושים גם מתנדביה של עמותה אחרת, "יד עזר לחבר", המסייעים לא רק למבודדים שנחשדים כנשאי קורונה אלא גם לאלה שחוששים לצאת מביתם משום שהם בקבוצת סיכון. קשישים, ניצולי שואה או צעירים עם מערכת חיסון לקויה, ששמחים לקבל מצרכי מזון ארוזים או מנות מבושלות מידיהם של המתנדבים.
  • היוזמה לא חייבת להגיע מכיוון ארגונים ועמותות, ויש גם יוזמות מעניינות של אנשים פרטיים. אחת מהן היא מנדי גדול, המקשרת בין בעלי כלבים המשתייכים לאוכלוסיות בסיכון לבין מתנדבים שיטיילו עם כלביהם.child and adult holding a heart sha

ניצול הטכנולוגיה להפגת השעמום בבידוד

  • אפליקציות וידאו כמו זום וסקייפ מאפשרות לנו להיפגש באופן וירטואלי כאשר אי אפשר להיפגש בצורה פיזית, אבל מלבד האפשרות לעבוד מהבית ולערוך ישיבות עבודה דרך המחשב אפשר גם פשוט לעשות טוב. כך למשל מוזיאונים, תיאטראות, ואתרי תרבות רבים אחרים פותחים את שעריהם למבקרים וירטואליים ללא עלות, ומאפשרים למבוגרים ולילדים כאחד ליהנות מחוויית ביקור כמעט מושלמת דרך המסך.
  • במקביל, יש גם אנשים פרטיים שיעורים והפעלות בנושאים נושאים על מנת להפיג את השעמום של מבוגרים וילדים הנצורים בביתם. התחומים מגוונים: משיעורי ריקוד ועד הפעלות לפעוטות ולילדים – כל מה שצריך הוא מעט רצון טוב ומצלמה.

סיכום

יום המעשים הטובים הפך בשנים האחרונות לסמל לעשיית טוב, אבל ביטולו לא משפיע על מאות מתנדבים ומתנדבות בכל רחבי הארץ שממשיכים בפעילות המבורכת. אחרי הכל, תמיד אפשר למצוא דרכים לעשות טוב מבלי להתקהל ותוך כדי שמירת מרחק של 2 מטרים. כעת נותר רק להמשיך בעשיית הטוב ולקוות שנמגר את הקורונה עד יום מעשים טובים 2021.