קהילה וחברה בלב שכונת שפירא

בימינו קל מאוד להיתפס לציניות, לראות רק את הרע והשחור שיש בעולם ולא לשים לב לרגעים הקטנים של החסד. אבל הם שם, מתרחשים סביבנו מדי יום, מדי רגע: אלה הם מעשים טובים שאילו רק נפקח את עינינו ונשכיל לראותם, נוכל אולי לשאוב מהם השראה או לכל הפחות לשמוח שעדיין יש בעולם אנשים טובים.

קיימים מחקרים המראים כי מעשים טובים גוררים אחריהם מעשים טובים נוספים. אדם שזכה להיות ולו לרגע אחד בצד המקבל נוטה לחפש דרכים להשיב טובה ליקום, וכך עשויה להיווצר שרשרת של מעשים טובים שתופסת תאוצה ומפזרת סביבה חיוכים, חום והכרת תודה. יש לכך אפילו הסברים פיזיקליים ביולוגיים, לפיהם ביצוע מעשה טוב יוצר הנאה ומעניק תחושת תגמול הן בקרב האדם שביצע את המעשה הטוב והן בקרב האדם שאותו מעשה התבצע עבורו.

האם חשיפה לקיומם של מעשים טובים יכולה גם היא לעורר טוב? האם אנשים ששמעו או קראו על מעשים טובים שהתקיימו סביבם יחושו דחף לקום ולעשות דבר מה טוב למען נפש אחרת? יש רק דרך אחת לגלות: להלן אוסף של מעשים טובים שהתקיימו ברחבי העולם. האם אוסף זה יעורר בכם הקוראים רצון לעשות טוב?

היו סובלניים כלפי השונה

מצעדי גאווה תמיד מעוררים בישראל דיון ציבורי נרחב אודות זכויות הקהילה הגאה לעומת אי קבלתם על ידי המגזר הדתי. ביוני 2019, למשל, דרש הרב הראשי של ירושלים כי לא ייתלו בעיר דגלי גאווה לרגל מצעד הגאווה. במקביל, בנימין נתניהו מינה את ח"כ אמיר אוחנה מן הליכוד לתפקיד שר המשפטים במהלך שגרר חרושת שמועות לפיה הסיבה היא לאו דווקא כישוריו של ח"כ אוחנה אלא היותו הומוסקסואל מוצהר.

כל זאת כאשר במרחק כמה אלפי קילומטרים, בארצות הברית, התקיים לאחרונה מצעד גאווה בו מאמינים נוצרים לבשו חולצות עם הכיתוב "אני מצטער" ושלטי התנצלות על כך שהכנסייה מחזיקה בדעה הומופובית. האם יתכן שבעתיד נראה גרסה יהודית של התמונות הללו כאן בארץ הקודש?

היו טובים למי שאין ידו משגת

לרובנו יש בארנק קצת כסף לבזבוזים קטנים מדי פעם, כמו ארוחה במסעדת מזון מהיר או רכישת ספר. אבל יש כאלה שאין להם. הם סופרים שקל לשקל, חולפים על פני חלונות ראווה ללא אפשרות להיכנס ולקנות לעצמם פינוק קטן כמו אדם אחר.

כמה נעים לדעת שיש עסקים שמבינים את זה ודואגים לתת גם למי שלא יכול לקנות. הנה דוגמה אמיתית מחו"ל: שלט של חנות ספרים המציעה לכל אחד לקחת ספר, או להחזיר אותו לאחר מכן או שלא, או לשלם בעבורו או שלא.

ראו את בעלי החיים סביבכם

רבי עקיבא אמר "ואהבת לרעך כמוך", אבל לא תמיד רעך הוא בן אנוש. לעיתים הוא בעל חיים – ולמרות שיש לעיתים נטייה לחשוב שהם יכולים להסתדר בעצמם ולא זקוקים לעזרה, לפעמים דווקא ההיפך הוא הנכון. לנו, בני האדם, כיצורים תבוניים בעל היכולת לראות ולעזור, יש אפשרות לתת עזרה גם אם מושג העזרה הוא הולך על ארבע, פרוותי עם זנב.

האם יש בכם רצון לעשות מעשה טוב?

יש פעמים בהם מעשים טובים קטנים הופכים לסיפורים תקשורתיים גדולים או לפוסטים ויראליים שמתרוצצים ברחבי הרשתות החברתיות וכך מגיעים לאוזניהם של אחרים ומעודדים אותם ליזום מעשים טובים משלהם. באותו זמן, בכל רגע נתון מתקיימים בעולם עשרות מעשים טובים שאף אחד לא יודע עליהם מלבד האנשים המעורבים בהם. אנו מקווים שעצם הבאת הדוגמאות הללו אליכם תעורר גם בכם רצון לחפש הזדמנויות לעשיית טוב ולהרחבת מעגל המעשים הטובים.