מעשים טובים - עמותת יוניסטרים

בין התכניות המופעלות על ידי עמותת יוניסטרים:

  • "מכשירים היום את מנהיגי העתיד" היא תכנית תלת שנתית המשלבת שלושה תחומים: יזמות חברתית, יזמות עסקית ומנהיגות. בתכנית משתתפים למעלה מ-1000 בני נוער בגיל תיכון בכל הארץ.
  • תכנית Start-Up Now מציעה לחניכיה בגילאי 13-18 להקים חברת סטארט אפ ולהתנסות בצורה מעשית בשלבים שונים של יזמות טכנולוגית, יחד עם ליווי וייעוץ של אנשים עסקים.
  • תכנית Fast Forward to ICT מיועדת לבוגרים ומלווה אותם בצמתים משמעותיים בחיים, בדגש על ייעוץ והכוונה ללימודים אקדמיים, סיוע בפיתוח קריירה בענפי ההייטק והפיננסים, ויזמות חברתית.

עמותת יוניסטרים מפעילה גם תכניות יזמות עבור כ-300 בני ובנות נוער המתגוררים במזרח ירושלים; תכנית המיועדת לנוער בסיכון בה משתתפים כ-1000 נערים ונערות בשנה; תכנית אוריינות דיגיטלית המיועדת לאזרחים ותיקים ומסייעת להם בצמצום פערים דיגיטליים ועוד. הפעילויות הללו ורבות אחרות נערכות בין היתר בזכות שיתופי פעולה של יוניסטרים עם שורה של משרדי ממשלה, ארגונים, עמותות ומאות חברות עסקיות. הפעילות גם חוצה מגזרים ומאפשרת חיבורים וקשרים בין קבוצות שונות: יהודים, ערבים, חרדים, דתיים, חילוניים, ילדים בסיכון, עולים חדשים ועוד. אפילו משבר הקורונה שהשבית את מדינת ישראל בתחילת 2020 לא הצליח לעצור את פעילות העמותה, שכן יוניסטרים העבירה את כל התכנים והשיעורים שלה בצורה מקוונת עבור 3,500 חניכיה בישובי הפריפריה בכל רחבי הארץ.

מיזמים בולטים

במסגרת הפרוייקטים השונים של עמותת יוניסטרים נוצרו ופותחו מספר מיזמים מעניינים שכבר זכו להדים תקשורתיים והתעניינות מצד משקיעים. בין המיזמים המעוררים עניין ניתן למנות, למשל, כיסוי הגה חכם בשם KeepUp שמסוגל לזהות סימני עייפות של הנהג ולהתריע טרם יירדם על ההגה; שעון חדשני בשם Doclock המזכיר לעונד אותו ליטול את תרופותיו; אפליקציית משחק לילדים עם מוגבלויות בשם EZ Play ועוד.

עמותת יוניסטרים

עמותת יוניסטרים פועלת להכשרת צעירים ובני נוער מן הפריפריה ליזמות עסקית חברתית כאמצעי למימוש הפוטנציאל והיכולות שלהם, ובכך לפרוץ תקרות זכוכית ולשנות הן את מסלול חייהם והן את פניה של מדינת ישראל.

רקע היסטורי

עמותת יוניסטרים הוקמה בשנת 2001 על ידי היזם ואיש העסקים רוני צארום. על רקע פערים כלכליים שהלכו והעמיקו, עם מדדי עוני ואי שיוויון גבוהים בישראל יחסית למדינות מפותחות אחרות ונתונים המעידים כי צעירים ובני נוער מאוכלוסיות מוחלשות בדרך כלל לא מצליחים להשתלב במעגלי תעסוקה והשפעה.

מטרתו של צארום הייתה לייסד ולהוביל עמותה שתאפשר לצעירים ובני נוער ביישובי הפריפריה להיחשף ולהתנסות בעצמם בתהליכים יזמיים ועסקיים ובכך קיווה לעודד אותם לקחת חלק פעיל בעשייה ולהשתלב בקהילה העסקית במדינה.

הפעילות של עמותת יוניסטרים

העמותה חרטה על דגלה מאמץ להביא לשינוי חברתי בישראל על ידי הקניית ידע, כלים מעשיים ושורה של כישורים טכנולוגיים וניהוליים לצעירים ובני נוער שיתקשו לקבל הזדמנויות דומות בהינתן הרקע הסוציו-אקונומי שלהם; אז, בעזרת המיומנויות שיתפתחו בקרב אותם צעירים ובני נוער, הם יוכלו להפוך להיות אזרחים תורמים, משפיעים ומשגשגים.

לפיכך מפעילה יוניסטרים 21 מרכזים הפזורים בכל הארץ, בעיקר באיזורי עדיפות לאומית, ובהם למעלה מ-7500 צעירים ובני נוער אשר נהנים מליווי של כ-4,700 מנטורים בתחומים מגוונים של יזמות ועסקים. בגילאי התיכון, המשתתפים מפתחים מיזמים עסקיים ורוכשים שלל מיומנויות עסקיות, טכנולוגיות ופיננסיות, לרבות כישורי מנהיגות וערכי תרומה לקהילה. בהמשך, לאורך צמתים משמעותיים בחייהם של הבוגרים, העמותה מסייעת בייעוץ קדם אקדמי, השמה בתחומי הפיננסים וההייטק, הכשרות תעסוקתיות, יצירת קשרים ועוד. בזכות כל אלה, ניתנת לאותם צעירים ובני נוער הזדמנות לשנות את מסלול החיים שלכאורה הוכתב מראש עקב נקודת הפתיחה הפחות מוצלחת, ולהפוך להיות אזרחים תורמים, פעילים ומצליחים.