יום המטפל בזקן | מעשים טובים

באוגוסט השנה צוין בבתי אבות ובמוסדות נוספים המיועדים לגיל השלישי ברחבי הארץ "יום המטפל בזקן": יום שמטרתו להוקיר תודה למטפלים הדואגים לאוכלוסיית הזקנים בבתי אבות על בסיס יומיומי ונמצאים שם עבור הזקן ברגעיו הקשים והרגישים ביותר.

 

שינוי השיח מאלימות להוקרת תודהאישה צעירה מחזיקה יד לאישה מבוגרת

בשנים האחרונות עיקר השיח התקשורתי והציבורי על בתי אבות וטיפול בבני הגיל השלישי הצטמצם בעיקר לנושאים הכרוכים באלימות של מטפלים כלפי זקנים. תיעודים מצולמים ודיווחים על מטפלים בבתי אבות שנעצרו בחשד לאלימות מילולית ופיזית כלפי המטופלים שלהם צבעו את ענף הטיפול בזקנים בגוונים קודרים, הפכו את הזקנים ומשפחותיהם לחשדנים כלפי מטפלים וגרמו לנזק חמור בתדמית המטפל בזקן.

אלא שהסיפורים שמגיעים לתקשורת וצובעים את כותרות העיתונים אינם משקפים נאמנה את מצב עיסוק הטיפול בזקנים. בפועל, המטפלים הם הכוח המרכזי של כל בית אבות, מוסד סיעודי או מקום אחר בו נמצאים זקנים הזקוקים לסיוע. עבודתם של המטפלים קשה ודורשת הן כוח פיזי והן משאבים נפשיים ורגשיים רבים; ומי שעובד בתפקיד טיפולי שכזה ראוי וזקוק לתמיכה והערכה בכדי לבצע את עבודתו באהבה, סבלנות ומסירות.

יום המטפל בזקן הוא פרי יוזמה של הנהלת בית האבות נווה אורנים בגדרה, שמטרתו להוות צעד ראשון בשיפור תדמית המטפלים והפיכתם לעובדים מוערכים. "יש יום הרופא, יום האחות, יום העובדת הסוציאלית, אבל אין יום שמוקדש למטפלים. החלטנו לשנות את המצב ולייסד יום כזה", מספרת נסטיה קינל, מנהלת בית האבות נווה אורנים, "והתאריך שנבחר ליום המטפל בזקן הוא שמונה באוגוסט, 8/8, בשל הדמיון בין הספרה 8 לסמל האינסוף לסמל את הנתינה האינסופית של המטפלים לזקנים".

 

יום המטפל בזקן ברחבי הארץ

מספר שבועות לפני המועד הנקוב פנתה הנהלת נווה אורנים לכל בתי האבות בארץ בקריאה להצטרף ליוזמה ולהוקיר תודה למטפלים; ואכן, בבתי אבות רבים צוין יום המטפל בזקן בדרכים מגוונות ושונות. להלן מספר דוגמאות:

  • בבית האבות נווה אורנים שממנו יצאה היוזמה צוין יום המטפל בזקן עם הפתעות למטפלים ופינוקי אוכל, כאשר במיוחד לכבוד המטפלים הוכנו שלל מאכלי עדות, מחצ'פורי ואינג'ירה עד פיצה ועוגות.
  • בבית האבות דור טבעון שבקרית טבעון הוענקו למטפלים סלסלות שוקולד גדולות על ידי ההנהלה וכרטיסי ברכה מהדיירים. כך גם בבתי אבות רבים אחרים, כמו "מעון הרופא" בחיפה, רשת בתי האבות והמחלקות הסיעודיות "בית אור" ועוד.
  • בית האבות בית סביון שבקיבוץ המעפיל נקט בגישה נטולת סוכר אבל מלאת הערכה, והעניק לכל מטפל עציץ עם הקדשה אישית מן הדיירים. גם בבית האבות הסיעודי "לי ולך" בקיבוץ יסעור העניקה ההנהלה למטפלים שי צנוע ופורח, ואף הוסיפה וערכה מסיבת ריקודים עם הדיירים שהסתיימה ביציאה משותפת למסעדה.

תהיה הדרך שנבחרה להוקיר תודה אשר תהיה, כל מוסד שציין את יום המטפל בזקן בחר לעצור לרגע את שגרת היום על מנת להעלות על נס את עבודתם הקשה והמסורה של המטפלים באמצעות הפגנת הערכה מצד צוותי ההנהלה, המטופלים ובני משפחותיהם.